Porady Rozmowa kwalifikacyjna Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – sprawdź 15 z nich i przygotuj się do odpowiedzi!
03.09.2021  | 7 min czytania

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – sprawdź 15 z nich i przygotuj się do odpowiedzi!

03.09.2021  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.26)

Rozmowy w sprawie pracy mają swoją dynamikę i choć każde spotkanie jest inne, można bez trudu wskazać typowe pytania rekrutacyjne, które powtarzają się w kontekście różnych stanowisk. Przemyślane i szczere odpowiedzi mogą więc być Twoją strategią na sukces! Sprawdź, jakie są najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, i przygotuj sobie plan tego, co chcesz przekazać rekruterowi.

Czego dowiesz się z artykułu:

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – motywacja do zmiany
Typowe pytania rekrutacyjne – cechy kandydata i wcześniejsze doświadczenie
Rozmowa rekrutacyjna – pytania o cele zawodowe
Najczęstsze pytania na rozmowie o pracę – wynagrodzenie i wiedza o nowej firmie
Pytania rekrutacyjne a mowa ciała i nastawienie kandydata

| Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna online? Zobacz, jak się przygotować

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – motywacja do zmiany

Znajomość zagadnień, jakie mogą pojawić się podczas rozmowy o pracy, obniża poziom stresu i pozwala zawczasu przemyśleć, o czym chcesz opowiedzieć rekruterowi i w jaki sposób. Dlatego warto wiedzieć, jakich pytań na rozmowie rekrutacyjnej możesz się spodziewać. Jednym z obszarów, które z pewnością zostaną poruszone podczas spotkania, jest Twoja motywacja do zmiany pracy. Oto kilka przykładów typowych pytań rekrutacyjnych, które możesz usłyszeć.

1. Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?

Ważne, żeby Twoja odpowiedź nie była zbyt ogólnikowa i nie odnosiła się do wszystkich firm o podobnym profilu. W przeciwnym razie będziesz brzmieć jak wielu innych kandydatów i stracisz okazję do zapunktowania. Dlatego przygotuj się wcześniej i wskaż na coś, co naprawdę Ci się w tej konkretnej organizacji podoba. Wykaż się znajomością jej wcześniejszych działań i uzasadnij, w jaki sposób zatrudnienie Ciebie przyczyni się do jej przyszłych sukcesów.

2. Dlaczego zaaplikował(a) Pan/Pani na to stanowisko?

Jeśli usłyszysz takie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, również postaraj się odpowiedzieć tak konkretnie, jak tylko potrafisz. Podkreśl kluczowe atuty, które czynią Cię idealnym wyborem na to stanowisko. Nie bój się też odpowiedzi szczerych i osobistych – co lubisz w takiej pracy, jakie zadania sprawiają Ci satysfakcję, co interesuje Cię w profilu firmy itp. Pamiętaj, że nie ma tu dobrych albo złych odpowiedzi – liczą się te prawdziwe.

3. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana/Panią?

Choć jest to dość typowe pytanie zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej, wielu kandydatów uważa je za kłopotliwe i wręcz peszące. Nie daj się złapać w tę pułapkę i przypadkiem nie zacznij się umniejszać albo porównywać do innych.  Przeraża Cię wizja tego, że musisz „się dobrze sprzedać”? Nie musisz. Po prostu weź głęboki wdech i opowiedz o tym, jaką wartość wnosisz do swojej obecnej firmy. Może  np. udało Ci się usprawnić jakiś proces i przynosi to spore oszczędności? Jeśli to możliwe, spróbuj powołać się na konkretne wyniki. Dla pracodawcy będzie to jasny sygnał, że tego samego może się spodziewać w przyszłości – i dlatego opłaci mu się zatrudnić właśnie Ciebie!

4. Dlaczego chce Pan/Pani zmienić obecną pracę? Jaki jest powód opuszczenia dotychczas zajmowanego stanowiska?

Takie i podobne pytania na rozmowie rekrutacyjnej należą do nieco podchwytliwych. Mimo że każdy HR-owiec czy manager doskonale zdaje sobie sprawę, iż sytuacje w firmach i zespołach mogą być różne, podczas rozmów w sprawie pracy obowiązuje generalna zasada mówienia o dotychczasowych pracodawcach wyłącznie dobrze. Staraj się więc podkreślić swoje doświadczenie wyniesione z poprzedniej firmy, a także chęć rozwoju w konkretnym kierunku. Jak ognia unikaj narzekania na byłego szefa, kolegów, wynagrodzenie, mówienia o konfliktach, nierównym traktowaniu czy innych problemach.

| Jak mówić o motywacji podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Typowe pytania rekrutacyjne – cechy kandydata i wcześniejsze doświadczenie

Podczas rozmowy w sprawie pracy rekruter z pewnością będzie pytał o Twoje doświadczenie oraz przebieg zatrudnienia. Będzie też po prostu chciał Cię poznać jako człowieka. Oto krótka lista pytań rekrutacyjnych, które możesz usłyszeć.

5. Czy może Pan/Pani opowiedzieć coś o sobie?

Tu masz naprawdę szerokie pole do popisu i sporą dowolność kształtowania swojej odpowiedzi. Warto jednak przygotować się do niej wcześniej, tym bardziej, że takie pytanie pada zwykle na początku spotkania (jako rozgrzewka), kiedy pierwszy stres jeszcze nie opadł. Jeśli nie wiesz, jak zajmująco odpowiedzieć na tak ogólne pytanie, zajrzyj do artykułu: „Proszę powiedzieć coś o sobie” – autoprezentacja podczas rozmowy o pracę.

6. Co uważa Pan/Pani za swój największy atut?

W tym pytaniu rekrutacyjnym nie chodzi o to, by zasypywać rekrutera długą listą cech. Zamiast tego skup się na jednej lub dwóch, a omawiając je, pokaż, w jaki sposób wpłyną na efektywne wykonywanie przez Ciebie obowiązków w nowej firmie.

7. Jakie są Pana/Pani słabe strony?

Udzielając odpowiedzi na takie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, należy wykazać się pewnym sprytem. Po pierwsze zapomnij o stwierdzeniu „nie mam żadnych słabych stron” – jest ono w zasadzie równoznaczne z brakiem odpowiedzi. Po drugie – nie popadaj też w nadmierną szczerość. „Rzadko dotrzymuję deadline’ów, często wybucham złością, nigdy nie pojawiam się w pracy przed 9.30…” – takie odpowiedzi są receptą na to, by odstraszyć pracodawcę od swojej kandydatury.

Jak więc odpowiadać? Mile widziane jest, by wskazać tu cechę, która z jednej strony jest wadą, z drugiej – może wnosić coś dobrego. Przykład? „Mam skłonności do perfekcjonizmu i ważne rzeczy sprawdzam dwa razy, co zajmuje więcej czasu” (w domyśle – nie jestem idealny, ale można mi zaufać) albo „dopiero uczę się asertywności, więc czasem trudno mi odmawiać nowym zadaniom” (w domyśle – jestem osobą elastyczną, można się ze mną dogadać). Kluczowe jest tu jednak dopasowanie odpowiedzi do stanowiska – o ile bowiem brak asertywności nie powinien stanowić problemu u programisty, o tyle już u lidera zespołu nie będzie pożądaną cechą. Dodaj również, że wskazana słaba strona to obszar, nad którym pracujesz, i że widzisz postępy. Warto wykorzystać tutaj storytelling – jest świetnym narzędziem do pokazania, jaką drogę już się przeszło z punktu A do B.

Takie pytanie na rekrutacji otwiera Ci też pole do wykazania się świadomością ról w zespole – to sprawdza się zwłaszcza wśród kandydatów na stanowiska kierownicze. Spójrz np. na taką odpowiedź: „jestem człowiekiem wizji, naturalnie koncentruję się na big picture i nie lubię wgłębiać się w drobiazgi – dlatego do zespołu zawsze dobieram sobie kogoś, kto zwraca uwagę na szczegóły”. W ten sposób odwracasz podchwytliwe pytanie na swoją korzyść i tak naprawdę opowiadasz o zalecie! Jednocześnie dajesz sygnał, że znasz rozwiązanie tej sytuacji i umiesz mądrze budować zespoły.

| Rozmowa kwalifikacyjna a pytania o wady – jak o nich mówić?

8. Co uważa Pan/Pani za swoje największe osiągnięcie zawodowe?

Koniecznie przygotuj sobie zawczasu odpowiedź na takie pytanie rekrutacyjne, gdyż jest ono wprost niebywałą okazją do przekonania pracodawcy, że powinien zatrudnić właśnie Ciebie. Nic nie działa na wyobraźnię równie przekonująco jak historie sukcesów, które już miały miejsce. Bo jeśli masz osiągnięcia w jednej firmie, to znaczy że możesz to samo zrobić dla drugiej. Mile widziane – choć oczywiście niekonieczne – są tu również wskaźniki liczbowe (np. wdrożony przez Ciebie proces pozwolił zmniejszyć nakład pracy zespołu o X godzin albo zredukować błędy o X%).

9. Proszę opisać największe wyzwanie zawodowe w swojej karierze.

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej może pojawić się również w innych wersjach – rekruter może zapytać wprost o popełniony przez Ciebie błąd, porażkę, konflikt, podjęcie złej decyzji itp. W takiej sytuacji staraj się odpowiedzieć, opisując sytuację możliwie konkretnie, nie uciekając od trudnych tematów (to nieco inny kontekst niż pytanie o powód zmiany pracy). Jest to typowe pytanie behawioralne, zatem warto opisać taką sytuację w modelu: okoliczności – zadanie – Twoja reakcja – rezultat.

| Słowa mają moc, czyli jak mówić o swoich porażkach

Rozmowa rekrutacyjna – pytania o cele zawodowe

Świadomość swoich mocnych i słabych stron pomoże Ci ustalić cele zawodowe, które będą nie tylko ambitne, lecz także możliwe do osiągnięcia. Nie bój się marzyć. Wyobraź sobie siebie za kilka lat. Zastanów się, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Pozwoli Ci to podczas rekrutacji jasno sformułować swoje oczekiwania. Jeśli zachowasz w tym autentyczność, odpowiadanie na pytania rekrutacyjne dotyczące celów zawodowych przyjdzie Ci z łatwością.

10. Gdzie widzi Pan/Pani siebie za 5 lat?

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdza Twoją ambicję, umiejętność wyznaczania realistycznych celów, a także dopasowanie do ścieżek rozwoju, jakie oferuje dana organizacja. Koniecznie przygotuj się do niego wcześniej, żeby nie sprawić wrażenia, że to pierwszy raz, gdy zastanawiasz się nad tą kwestią!

11. Jaka jest Pana/Pani wymarzona praca?

Tu również możesz odwołać się do swoich celów i ambicji. Nie zapomnij też wskazać, jakie aspekty marzenia zrealizuje stanowisko, o które właśnie się ubiegasz.

12. Czego poszukuje Pan/Pani na nowym stanowisku? Czego spodziewa się Pan/Pani po pracy u nas?

Takie pytania na rozmowie rekrutacyjnej są z kolei okazją do tego, by wykazać się dobrą znajomością szczegółów oferty pracodawcy. Odpowiedź powinna odwoływać się do punktów zamieszczonych w ogłoszeniu, dlatego przed rozmową koniecznie przeczytaj je jeszcze raz. W ten sposób pokażesz, że naprawdę zależy Ci na tej pracy.

| Pytania związane z pandemią – nowość na rozmowie kwalifikacyjnej

Inne często zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą dotyczyć preferowanych przez Ciebie warunków pracy. Warto zastanowić się m.in. nad tym, jakie środowisko pracy cenisz (korporacja czy start-up?), jaki styl zarządzania preferujesz (zarówno jako szef, jak i podwładny), co Cię motywuje, w jaki sposób ustalasz priorytety czy jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych.

Najczęstsze pytania na rozmowie o pracę – wynagrodzenie i wiedza o nowej firmie

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, określ także swoje oczekiwania finansowe, uwzględniając doświadczenie zawodowe oraz poziom wynagrodzeń na stanowisku, o które się starasz. Zastanów się również, czy interesuje Cię praca, która wiąże się np. z wyjazdami lub wykonywaniem obowiązków w nienormowanych godzinach, a nawet w święta. Rekruter może Ci zadać takie pytania i warto od razu wiedzieć, jak się ustosunkować do tych kwestii. Podczas negocjacji płacowych zwróć też uwagę na benefity, które pracodawca oferuje poza podstawową kwotą wynagrodzenia.

13. Ile chce Pan/Pani zarabiać?

Jeśli należysz do osób, które mają trudności z określeniem swoich oczekiwań finansowych, ten artykuł podpowie Ci, jak wyznaczyć kwotę satysfakcjonującą, a jednocześnie realną do otrzymania. Uzasadnij też krótko, jakie czynniki sprawiają, że Twoja praca jest tyle warta.

| Jak określić wartość Twoich kompetencji?

Przygotowując się do spotkania z pracodawcą, nie zapomnij zrobić researchu na temat firmy, do której aplikujesz. Jedno z najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej brzmi bowiem…

14. Co wie Pan/Pani o naszej firmie?

Wykaż się więc chociaż pobieżną znajomością historii przedsiębiorstwa, kluczowych klientów, a także bardziej konkretną wiedzą o ofercie firmy i jej wyróżnikach na tle konkurencji. Dzięki temu na pewno zrobisz na przyszłym pracodawcy dobre wrażenie.

| 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

Pytania rekrutacyjne a mowa ciała i nastawienie kandydata

Na koniec warto przypomnieć, że podczas rekrutacji liczy się nie tylko to, co, ale i jak mówisz. Mimika, modulacja głosu oraz mowa ciała to kluczowe elementy komunikacji. Dlatego w czasie rozmowy zachowuj kontakt wzrokowy, otwartą postawę ciała i wykazuj się aktywnym słuchaniem. To wiele mówi rekruterowi o Twoich emocjach, motywacji oraz nastawieniu. Warto poszerzać wiedzę na temat komunikacji niewerbalnej i stale doskonalić kompetencje miękkie, m.in. komunikatywność i zaangażowanie.

Jest też jeszcze jedno typowe pytanie, które powinno paść na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, a brzmi ono…

15. Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?

Rozmowa w sprawie pracy powinna być komunikacją dwustronną. Jako kandydat możesz, a nawet powinieneś zadać pytania również pracodawcy. To najlepszy moment, by dowiedzieć się więcej o firmie, przyszłym zespole, warunkach zatrudnienia i kulturze pracy – wykorzystaj tę szansę, bo pomoże Ci podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu oferty! Nie wiesz, o co zapytać? Sprawdź kilka podpowiedzi w artykule: Lista pytań, które warto zadać pracodawcy podczas rekrutacji.

Niestety nawet najlepszy i najdłuższy artykuł czy webinar nie przygotuje Cię do odpowiedzi na wszystkie pytania rekrutacyjne. Szczególnie podczas rozmów na stanowiska kreatywne, analityczne oraz do firm technologicznych często pojawiają się nietypowe pytania, które mają za zadanie sprawdzić Twoją umiejętność nieszablonowego myślenia i wybrnięcia z niecodziennych sytuacji. Warto ćwiczyć się w rozwiązywaniu takich problemów (przy okazji – to całkiem niezła zabawa!), jednak raczej nie ma co oczekiwać, że takie pytanie powtórzy się w identycznej formie. Dlatego jak zawsze zachęcamy Cię do brania udziału w jak największej liczbie rozmów rekrutacyjnych – to zdecydowanie najlepszy sposób na to, by oswoić się z pytaniami i wypracować swój styl odpowiadania.

Oceń artykuł