Porady Rozmowa kwalifikacyjna Myślisz o zmianie pracodawcy? 5 rzeczy, które musisz sprawdzić
11.04.2014  | 5 min czytania

Myślisz o zmianie pracodawcy? 5 rzeczy, które musisz sprawdzić

11.04.2014  | 5 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(5)

408

Bez wyścigu szczurów. Tak po prostu: po ludzku. Z miejscem na zdrowy klimat, z furtką do pasji, ze ścieżką do rozwoju, drzwiami otwartymi na rodzinę i życie prywatne. A dodatkowo: ze stabilnym, finansowym fundamentem. Bez grubych ścian, w które trzeba uderzać głową, żeby przebić się z pomysłem, ale z kątami, w których czają się nowe wyzwania, a za rogiem - czeka nagroda za wysiłek. To dla wielu kandydatów: firma – marzenie. Podpowiadamy, na jakie dobre praktyki zwracać uwagę, aby marzenie stało się faktem.

 

 

Dla osób, reprezentujących tzw. pokolenie Y (urodzone w latach osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych) i wchodzących na rynek, ważne jest, aby praca była interesująca (72 proc.), pozwalała zdobywać nowe kwalifikacje i zapewniała możliwość ciągłej nauki (68 proc.). Dobre zarobki to również istotny aspekt (64 proc.) Życie zawodowe zajmuje wysokie miejsce wśród wartości młodych ludzi. Na jeszcze wyższych pozycjach plasują się jednak: rodzina, zdrowie i własny rozwój. Takie wnioski płyną z badania firmy doradczej Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy”.

- Kiedy zacznę już pracować, chciałabym mieć czas na swoją pasję, czyli sport. Nie tylko siedzieć przy biurku od rana do nocy, ale też móc pływać, ćwiczyć grę w tenisa i regularnie biegać – mówi 20-letnia Aneta, studentka technicznej uczelni.

33-letnia Magda, rozglądając się za nową pracę, sprawdza przede wszystkim, jakie udogodnienia oferują firmy młodym rodzicom, czy bez problemu będzie mogła odbierać dzieci z przedszkola i poświęcać im czas.

Dla 35-letniego Mateusza, pracującego w korporacji, bardzo liczą się benefity i szkolenia, dzięki którym zdobywa nowe umiejętności, a 55-letnia Maria w swojej pracy szczególnie ceni przyjacielską, bezstresową atmosferę.

 

Różnice tkwią w szczegółach

Bez względu na przynależność pokoleniową, wiek czy branżę pewne oczekiwania wobec pracodawców są do siebie bardzo zbliżone. Każdy może inaczej rozumieć pojęcie „dobre praktyki”, subiektywnie oceniać firmę, jednak to, co najistotniejsze – jest niezmienne. Podpowiadamy, na jakie elementy warto zwracać uwagę i o co pytać pracodawców np. podczas rozmów o pracę.

1. Rozwój

Jedni są stale głodni wiedzy, inny wolą mieć więcej „świętego spokoju”, jeszcze inni są zmuszeni zrobić pauzę, bo na przykład urodziło im się dziecko i brakuje czasu na ciągły rozwój. Większość osób aktywnych zawodowo chce jednak iść do przodu. Żeby nie było monotonnie, nudno, żeby mieć motywację. Jeśli szukamy pracy i zależy nam na robieniu postępów – dowiedzmy się, jakie możliwości awansu oferuje potencjalny pracodawca, jakie konkretnie projekty są realizowane, jak wygląda system szkoleń, czy można korzystać ze wsparcia coacha. Czy w tej firmie jest miejsca na kreatywność, czy pomysły podwładnych są brane pod uwagę – to pytania, które powinniśmy sobie zadać, jeśli inwestycję w rozwój traktujemy w kategoriach samodzielności i własnej, twórczej inicjatywy.

2. Atmosfera

Bez względu na to, czy mowa o Igrekach czy reprezentantach starszego pokolenia – przyjazna, życzliwa atmosfera pracy to dla wszystkich bardzo istotny element pracy. Na jakie praktyki w firmach zwracać uwagę? W zacieśnianiu relacji pomagają nie tylko firmowe imprezy, ale też codzienne zachowania – na przykład praca zespołowa czy dobra komunikacja między współpracownikami. O atmosferę także możemy pytać pracodawców – przed decyzją o podjęciu pracy w danej firmie, dowiedzmy się na przykład, czy pracownicy mówią sobie po imieniu, jaki dress code obowiązuje, jak często organizowane są wyjścia integracyjne, jak wygląda obchodzenie w zespołach świąt albo … imienin czy urodzin. To drobiazgi, które powiedzą nam nieco więcej o klimacie panującym w danej firmie.

3. Work-life balance

Ze zdrową atmosferą często wiąże się też zachowanie odpowiednich proporcji między obowiązkami służbowymi a życiem pozapracowym. Jeśli pracownicy nie są przemęczeni i zestresowani, mają czas na realizację własnych pasji, nie mają poczucia, że zaniedbują rodziny – od razu relacje w zespole stają się lepsze. Pracodawcy w trosce o tzw. work-life balance oferują np. elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, dofinansowania do przedszkoli. Promują firmowe talenty czy inwestują w kursy dla pracowników. Dbając o zdrowie podwładnych wręczają karnety na baseny czy organizują warsztaty antystresowe. Pomysłów jest wiele. Równowaga praca – życie osobiste może jednak dla każdego oznaczać coś innego, dlatego przed wysłaniem CV warto przyjrzeć się poszczególnym praktykom.

4. Umowa

Daje poczucie stabilności, bezpieczeństwa, dostępu do świadczeń. Zanim zdecydujemy się aplikować do konkretnej firmy, przeanalizujmy wszystkie „za” i „przeciw” oferowanego rodzaju umowy. Jeśli firma oferuje nam na chwilę obecną pracę na umowę-zlecenie, dopytajmy koniecznie, kiedy (i czy) możemy liczyć na umowę o pracę. Pamiętajmy też o kwestii okresu próbnego – sprawdźmy, ile trwa i jaką umowę pracodawca potem zamierza z nami zawrzeć.

5. Zarobki

Tyle oczekiwań, ilu pracowników. Każdy jednak chce mieć poczucie, że jest doceniany i wartościowy. Podczas rozmowy rekrutacyjnej zwróćmy również uwagę na system premiowy czy benefity. Część pracodawców m.in. dofinansowuje studia podyplomowe, gwarantuje darmowe posiłki w pracy czy opłaca szkolenia lub zajęcia sportowe. Może się to okazać dobrym uzupełnieniem, jeśli w pełni nie ucieszy nas oferowane wynagrodzenie.

 

A dla Was co się najbardziej liczy w firmie?

Oceń artykuł