Mowa ciała, nazywana inaczej komunikacją niewerbalną, to bardzo silny przekaz i obraz przeżywanych przez nas emocji. Gesty potrafią powiedzieć więcej niż słowa lub ujawnić to, czego nie wypowiadamy na głos. Warto więc wiedzieć, co zdradza nasze ciało podczas rozmów – również w trakcie rozmowy z rekruterem. Poznaj przykłady, które mogą pokazywać, że jesteś zdenerwowany lub zniecierpliwiony, i naucz się panować nad swoją gestykulacją.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Rozmowa niewerbalna, czyli rola gestów w komunikacji
• Gesty podczas rozmowy o pracę – co oznaczają?
• Uścisk dłoni – rodzaje przywitań oraz pożegnań i ich znaczenie w niewerbalnej rozmowie
Rozmowa niewerbalna, czyli rola gestów w komunikacji
Andy Collins w książce „Mowa ciała. Co znaczą nasze gesty?” odsłania przed czytelnikami tajniki rozmowy niewerbalnej, czyli takiej, w której to właśnie gesty odgrywają główną rolę. Mowa ciała może decydować o zatrudnieniu, dlatego warto poznać jej tajniki. Poniżej znajdziesz przykłady gestykulacji, które mogą świadczyć o tym, że nie jesteś zainteresowany rozmówcą, górę bierze stres lub nie zgadzasz się ze zdaniem partnera, z którym prowadzisz dyskusję. Sprawdź zatem, jakich gestów lepiej unikać, aby rekruter nie przekreślił Twoich szans na zatrudnienie, i naucz się bez zbędnych słów okazywać np. zainteresowanie czy pozytywne nastawienie.
| Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę nie wychodząc z domu
Gesty podczas rozmowy o pracę – co oznaczają?
Można pokusić się o stwierdzenie, że rozmowa werbalna byłaby niczym, gdyby nie towarzyszące jej określone gesty. Ta zasada dotyczy także rozmów o pracę – zarówno tych stacjonarnych, jak i w trybie online. Nawiązując do wyżej przytoczonego już tytułu książki, Andy Collins opisuje 7 rodzajów gestów. Oto one!
1. Patrzenie w ziemię – ten gest może oznaczać chęć zakończenia rozmowy. Będąc na rozmowie kwalifikacyjnej, staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą. Naturalny czas patrzenia w oczy podczas swobodnej rozmowy, który wskazuje na zainteresowanie, to między 30% a 70%. Zerkając na swojego interlokutora, dajesz mu do zrozumienia, że wnikliwie słuchacz tego, co do Ciebie mówi, i skupiasz się na jego słowach. Taka postawa jest pożądana i na pewno dostaniesz za nią małego plusika w całym rozrachunku rekrutacyjnym.
2. Poprawianie krawata i bawienie się okularami – to gesty blokujące kontakt. Mogą świadczyć o zdenerwowaniu i utrudniać rozmówcy koncentrację na tym, co mówisz. Jeżeli potrzebujesz chwili do namysłu, możesz zastosować mały trik. Zdejmij okulary, w skupieniu przetrzyj je ściereczką lub chusteczką higieniczną i załóż binokle z powrotem na nos. Zyskasz tym chwilę na wyciszenie się, skoncentrowanie, a wciąż będziesz wyglądać profesjonalnie.
3. Zakrywanie ust palcami – dla rozmówcy to może być oznaka innego punktu widzenia, niezgadzania się z tym, co mówi. Jeśli nie chcesz sprawić wrażenia, że hamujesz się przed szczerą wypowiedzią, podczas rozmowy kwalifikacyjnej unikaj takich gestów. Dłonie najlepiej trzymaj na kolanach. Nie opieraj też łokci o stół, bo to nieeleganckie nie tylko podczas jedzenia, ale też w trakcie rekrutacji.
4. Ciągłe poprawianie się i bujanie na krześle – takie zachowanie świadczy o zdenerwowaniu. Jeżeli Twoją reakcją obronną na stres jest potrzeba zajęcia czymś rąk, sięgnij po łyk wody lub weź do ręki długopis i skoncentruj się tylko na jego trzymaniu. Nie baw się otaczającymi Cię przedmiotami. Gdy znajdziesz się w podbramkowej sytuacji albo usłyszysz niewygodne pytanie od rekrutera, weź głęboki oddech, który pomoże Ci w powrocie do wewnętrznej równowagi.
5. Splecione ręce za głową – to symbol pewności siebie i okazywania przewagi. Ten gest znany jest tak samo w świecie ludzi jak zwierząt. Nie polecamy jednak takiej postawy podczas rozmowy kwalifikacyjnej… Ale przed nią – już tak! Jeśli jesteś przed czasem i możesz skorzystać z łazienki, przed lustrem wykonaj gest zwycięstwa i pewności siebie. Unieś ręce i szeroko otwórz ramiona. Powiedz sobie coś, co podniesie Cię na duchu. Być może takie ćwiczenie przed rozmową pomoże Ci okiełznać strach.
6. Uderzanie palcami o blat biurka – takie zachowanie może być wywołane Twoim zniecierpliwieniem. Chcąc wywrzeć dobre wrażenie na rekruterze, okazuj zainteresowanie rozmową i bądź „tu i teraz”. Pokaż się z najlepszej strony. Zrezygnuj z gestów, które nie są profesjonalne i szybko mogą skreślić Cię z listy potencjalnych kandydatów na dane stanowisko.
7. Ukrywanie rąk za plecami lub skrzyżowanie dłoni na piersiach – to może wyrażać negatywne nastawienie, a rekruter szybko domyśli się, że Twoje intencje nie są szczere. Lepiej zamienić taką gestykulację na szeroko rozchylone ramiona i otwartą postawę ciała.Jeśli zależy Ci na wywarciu pozytywnego wrażenia na rozmówcy, postaw na gesty świadczące o Twojej otwartości, skupieniu, zaangażowaniu, spokoju i pewności siebie. Usiądź wygodnie, wyprostuj się i z uśmiechem zacznij opowiadać o swoim doświadczeniu, a wszystko pójdzie jak z płatka.
| Jak okazać zaangażowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Uścisk dłoni – rodzaje przywitań oraz pożegnań i ich znaczenie w niewerbalnej rozmowie
„Zazwyczaj nie uświadamiamy sobie, ile jednym uściskiem dłoni przekazujemy informacji o naszej randze, postawie życiowej i zamiarach” – czytamy w książce „Mowa ciała. Co znaczą nasze gesty?”. Jak wyjaśnia Andy Collins, podanie dłoni na przywitanie lub pożegnanie może dać jasny sygnał naszemu rozmówcy o tym, jak go traktujemy i czy jesteśmy zainteresowani jego osobą. Autor tejże publikacji podkreśla, że:
- bardzo mocny uścisk oznacza trudność z panowaniem nad emocjami,
- uścisk energiczny charakteryzuje osobę zrównoważoną, bez kompleksów,
- przelotny uścisk – polegający na tym, że nie chwytamy dłoni, tylko lekko palce – można zaobserwować u osób zamkniętych w sobie,
- lekki uścisk może sygnalizować brak odwagi w podejmowaniu decyzji.
| Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Najpopularniejsze niewerbalne błędy popełniane podczas rozmów o pracę
Aby wypaść jak najlepiej podczas rozmowy o pracę, przed spotkaniem rekrutacyjnym poćwicz pewny uścisk dłoni. Ten nie powinien być ani zbyt mocny, ani za lekki. O odczucia i wrażenia po uściśnięciu dłoni zapytaj osoby, które zaprosisz do ćwiczeń – kogoś z rodziny lub znajomego.
Na podstawie: Andy Collins, Mowa ciała. Co znaczą nasze gesty?