Porady Rozmowa kwalifikacyjna Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej - przykłady
19.02.2019  | 5 min czytania

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej - przykłady

19.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Olga Sielska
Ocena treści
(4)

Mowa ciała, nazywana inaczej komunikacją niewerbalną, to bardzo silny przekaz i obraz przeżywanych przez nas emocji. Niejeden gest potrafi powiedzieć więcej niż słowa lub zdradzić to, czego nie wypowiemy na głos. Warto wiedzieć, co zdradza nasze ciało podczas rozmów, w tym rozmowy z rekruterem.

PRZYKŁADY*

 1. Patrzenie w ziemię może oznaczać chęć zakończenia rozmowy. Będąc na rozmowie kwalifikacyjnej staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą. Naturalny czas patrzenia w oczy podczas swobodnej rozmowy, który wskazuje na zainteresowanie to między 30% a 70%.
 2. Poprawianie krawata, bawienie się okularami – to gesty blokujące kontakt. Mogą świadczyć o zdenerwowaniu i utrudniać rozmówcy koncentrację na tym, co mówisz. Jeżeli potrzebujesz chwili do namysłu to wykorzystaj swoje okulary – zdejmij je, w skupieniu przetrzyj ściereczką i załóż z powrotem już nie poprawiając ich więcej na nosie. Zyskasz tym chwilę na wyciszenie się, skoncentrowanie a wciąż będziesz wyglądać profesjonalnie.
 3. Zakrywanie ust palcami może być oznaką innego punktu widzenia, niezgadzania się z rozmówcą. Jeśli nie chcesz sprawić wrażenia, że hamujesz się przed szczerą wypowiedzią to podczas rozmowy kwalifikacyjnej unikaj takich gestów.
 4. Ciągłe poprawianie się, poruszanie się na krześle świadczy o stresie i zdenerwowaniu. Jeżeli Twoją reakcją na stres jest potrzeba zajęcia czymś rąk, sięgnij po łyk wody lub weź do ręki długopis i skoncentruj się na jego trzymaniu. Nie baw się otaczającymi Cię przedmiotami, postaraj się oddychać regularnie i głęboko – pomoże Ci to w powrocie do wewnętrznej równowagi, która będzie też widoczna w Twoje spokojnej postawie na zewnątrz.
 5. Splecione ręce za głową to symbol pewności siebie i okazywania przewagi. Ten gest znany jest tak samo w świecie ludzi jak zwierząt 😉 Nie polecamy takiej postawy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale… przed nią! Jeśli jesteś przed czasem i możesz skorzystać z łazienki to mając taką chwilę samotności, wykonaj gest zwycięstwa i pewności siebie z uniesionymi do góry rękoma i otwartymi ramionami. Pomoże Ci to w poczuciu sprawczości i podniesie pewność siebie, która jest bardzo pomocna podczas rekrutacji.
 6. Uderzanie palcami o blat biurka może być wywołane zniecierpliwieniem. Nikomu nie jest przyjemnie rozmawiać z osobą niespokojną i zniecierpliwioną. Chcąc wywrzeć dobre wrażenie na rekruterze okazuj zainteresowanie i bądź „tu i teraz”. Rozmowa kwalifikacyjna zdecyduje o Twojej kandydaturze – pokaż się z najlepszej strony.
 7. Ukrywanie rąk za plecami, skrzyżowanie dłoni na piersiach może wyrażać negatywne nastawienie, a rozchylone ramiona i postawa otwarta świadczą o pozytywnym nastawieniu. Jeśli zależy Ci na wywarciu pozytywnego wrażenia na rozmówcy postaw na gesty świadczące o Twojej otwartości, skupieniu, zaangażowaniu, spokoju i pewności siebie.

Rodzaje uścisków dłoni

„Zazwyczaj nie uświadamiamy sobie, ile jednym uściskiem dłoni przekazujemy informacji o naszej randze, postawie życiowej i zamiarach” – czytamy w książce „Mowa ciała. Co znaczą nasze gesty?”. Jak wyjaśnia autor, Andy Collins:

 • bardzo mocny uścisk oznacza trudność z panowaniem nad emocjami,
 • uścisk energiczny charakteryzuje osobę zrównoważoną, bez kompleksów,
 • przelotny uścisk - polegający na tym, że nie chwytamy dłoni, tylko lekko palce - można zaobserwować u osób zamkniętych w sobie,
 • lekki uścisk może sygnalizować brak odwagi w podejmowaniu decyzji.

Trenowanie uścisku

Przed spotkaniem rekrutacyjnym poćwicz pewny uścisk dłoni - ani zbyt mocny, ani za lekki. Zapytaj o odczucia osoby, które zaprosisz do ćwiczeń – kogoś z rodziny, znajomego itd.


Na podstawie: Andy Collins, Mowa ciała. Co znaczą nasze gesty?

Oceń artykuł