Mowa ciała należy do istotnych elementów oceny w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Zdaniem niektórych ekspertów zachowanie osoby, która stara się o zatrudnienie, liczy się bardziej niż to, co mówi i jak wyraża swoje myśli. Czasami z mowy ciała można wyczytać więcej niż nawet z samej wypowiedzi kandydata. Sprawdź zatem, jaką postawę przyjąć, aby dobrze wypaść na rozmowie o pracę.
Z artykułu dowiesz się:
• Jakie elementy składają się na mowę ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
• Jak się przywitać i jaką postawę przyjąć na rozmowie o pracę?
• Co zrobić z rękami, gdy stres weźmie górę?
• W jaki sposób mówić i patrzeć na rozmówcę w trakcie rekrutacji?
Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej – najważniejsze elementy
W trakcie spotkania rekrutacyjnego przekazujesz nie tylko określone komunikaty, ale również swoje emocje. Dodatkowo wywołujesz je także u odbiorcy. Okazuje się, że jeśli Twoja mowa ciała jest spójna z tym, co mówisz, jesteś bardziej wiarygodny dla swojego rozmówcy. Jak więc zadbać podczas rozmowy kwalifikacyjnej o prawidłową mowę ciała? Na początek poznaj jej podstawowe elementy, do których należą: postawa, gesty, mimika i ton głosu. Pamiętaj, że mowa ciała zmienia odbiór Twojej kandydatury, a gesty mogą przeczyć słowom i wpływać na opinię rekrutera.
– Nie jesteśmy w stanie zapanować nad mową ciała, wyćwiczyć ją jest bardzo trudno, ale podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy zadbać o to, aby sposób zachowania był zgodny z tym, co mówimy. Jeśli się z czymś nie zgadzamy, to nie kiwajmy potakująco głową – radzi Sylwia Madej, specjalista ds. rekrutacji i employer brandingu w Henkel Polska Sp. z o.o. – Mowa ciała pokazuje, które pytania są niewygodne dla kandydata, na które wolałby nie odpowiadać, bo na przykład nie zna odpowiedzi – dodaje.
| Jak opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Powitanie i postawa na rozmowie kwalifikacyjnej – o tym warto pamiętać!
Zanim wybierzesz się na rozmowę o pracę, musisz sobie uzmysłowić, że potencjalny kandydat na nowe stanowisko jest oceniany już od chwili przekroczenia progu firmy. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego wejdź zdecydowanym krokiem i przywitaj się z rekruterem. Pamiętaj, że uścisk dłoni powinien być pewny, silny i ciepły.
Jeśli Twoje ręce są zimne – spróbuj je rozgrzać przed rozmową. Jeżeli są spocone – dyskretnie wytrzyj je przed rozpoczęciem spotkania. Nie zapomnij też odpowiednio pożegnać się z osobą, która poświęciła Ci swój czas - uściśnij jej dłoń po zakończonej rekrutacji. Kolejnym ważnym elementem autoprezentacji jest Twoja postawa na rozmowie kwalifikacyjnej. Zbyt sztywna i zamknięta spowoduje, że tak właśnie zostaniesz odebrany przez rekrutera. Jak zatem tego uniknąć?
• Przyjmij zrelaksowaną pozycję. Wyprostuj plecy, naturalnie ułóż ręce oraz nogi i oddychaj spokojnie. Nie przesadź jednak w drugą stronę – jeśli usiądziesz nieelegancko, rozpychając się na krześle, na pewno nie będzie to dobrze odebrane przez osobę, która prowadzi rekrutację.
• Nie siadaj na brzegu krzesła. W taki sposób pokazujesz, że czujesz się niepewnie.
• Nie zmieniaj zbyt często swojej postawy. Naprzemienne krzyżowanie nóg, prostowanie czy ich przekładanie może świadczyć o Twojej nerwowości i niepewności. Najlepiej przez całą rozmowę trzymaj nogi w tej samej pozycji.
• Usiądź w komfortowej dla obu stron odległości. Umożliwi to prowadzenie merytorycznej dyskusji i zachowanie odpowiedniej przestrzeni.
Postawa na rozmowie kwalifikacyjnej – jak trzymać ręce?
Zastanawiasz się, co zrobić z rękami podczas rekrutacji, gdy zacznie zżerać Cię stres? Nie wiesz, czy trzymać je cały czas w jednym miejscu, czy może energicznie nimi gestykulować? Odpowiedź jest prosta – postaraj się zachować w tej kwestii równowagę. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej mowa ciała musi być zbalansowana. Nie jest wskazana ani nadmierna, ani zbyt oszczędna gestykulacja.
• Dłonie trzymaj w jednym miejscu, np. na udach lub oparciach krzesła.
• Unikaj zamkniętej postawy, która charakteryzuje się splecionymi rękami na piersiach.
• Nie baw się długopisem, bo to może sugerować Twoją nerwowość, brak odporności na stres oraz niepewność.
• Nie dotykaj ust, nie przykrywaj ich dłonią i nie pocieraj nosa – to sygnały, które wskazują na to, że możesz mijać się z prawdą.
Postawa na rozmowie kwalifikacyjnej – jak patrzeć i mówić?
Naturalny kontakt wzrokowy sygnalizuje otwartość i uczciwość, a jego brak oznacza zdenerwowanie oraz sprawia wrażenie, że chcesz coś ukryć. To dlatego Twoje spojrzenie powinno trwać kilka sekund, być naturalne i niewymuszone. – Często kandydaci, zwłaszcza ci, którzy boją się lub zmyślają, nie nawiązują kontaktu wzrokowego, przez co rozmowa w ogóle się nie klei – wyjaśnia Sylwia Madej. Z drugiej strony – nie patrz na rekrutera przez cały czas. Zarówno wpatrywanie się w jeden punkt, jak i niezwracanie uwagi na rozmówcę może być interpretowane jako brak pewności siebie, nieśmiałość lub zawstydzenie.
Z kolei w odbiorze sposobu mówienia liczy się to, jak komunikujesz się z rozmówcą. Zbadano, że przeciętne tempo mowy człowieka to 120-180 słów na minutę. To oznacza, że osoba, która mówi szybciej, jest uznawana za bardziej kompetentną. Szybsze tempo mówienia powoduje, że nie od razu zwracamy uwagę na niedomówienia czy niezgodności. Trudniej też jest nam znaleźć odpowiednie argumenty.
Wolny sposób mówienia sprawia natomiast wrażenie, że rozmówca dopiero formułuje myśli, nie jest pewien tego, co mówi, a być może czeka na reakcję drugiej strony. Osoby, które mówią wolniej, mogą zostać uznane za flegmatyczne, ale jednocześnie są postrzegane jako spokojne i wyważone. Zarówno Twoja mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak i szybkość mówienia są bardzo ważne. Pamiętaj więc, by podczas spotkania zapanować nad swoim głosem na tyle, by nie mówić zbyt cicho ani zbyt głośno.
| Negatywne cechy – jak o nich opowiedzieć na rozmowie?