Porady Rozmowa kwalifikacyjna Mobilność daje pracę nie tylko informatykom
22.08.2013

Mobilność daje pracę nie tylko informatykom

22.08.2013
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno

 

Mobility, business and finance concept

Na smartfonach i tabletach można nieźle zarobić. Rozchwytywani są informatycy i programiści, tworzący aplikacje mobilne. Ale coś dla siebie znajdą też umysły mniej ścisłe, a nawet humaniści. Boom na mobilność dopadł również…szkoły wyższe.

- Zapotrzebowanie na specjalistów od technologii mobilnych jest bardzo duże i cały czas rośnie. Ma to związek przede wszystkim ze wzrostem liczby smartfonów na polskim rynku - ocenia Piotr Wirkus, konsultant ds. rekrutacji IT w Hays Poland, powołując się na badanie z ubiegłego roku Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, z którego wynika, że 54 procent aktywnych internautów korzysta ze smartfonów.

- Prognozy na czwarty kwartał 2013 roku mówią o wzroście tej liczby do 69 procent. Dodatkowo rynek ten będzie się dalej dynamicznie rozwijał w związku z coraz niższymi cenami telefonów oraz pakietów danych - zapewnia Piotr Wirkus. Duży popyt na sprzęt rodzi zapotrzebowanie na aplikacje i mobilne wersje serwisów internetowych. A takie musi ktoś stworzyć. - Przede wszystkim poszukiwani są programiści Android i iOS, a w niedługim czasie zapewne także będą potrzebni programiści nowego systemu operacyjnego Firefox OS - prognozuje konsultant Hays Poland.

Na technologie mobilne stawia coraz więcej branż, a to oznacza również potrzebę edukacji z zakresu aplikacji mobilnych, więc szkoleniowcy są mile widziani. Podobnie jak specjaliści od bezpieczeństwa IT, którzy muszą czuwać nad zmianami w firmach, decydujących się na stosowanie urządzeń mobilnych. Przykładowo, dokonywanie zakupów przez stronę sklepu za pomocą urządzeń mobilnych wymusza wprowadzenie zmian związanych z bezpieczeństwem.

- Duże zapotrzebowanie jest również w sektorze gier. Spory segment stanowią gry mobilne i można się spodziewać, że ten trend będzie coraz silniejszy, a w związku z tym większe będzie zapotrzebowanie na osoby tworzące grafikę, scenariusze oraz oczywiście na programistów - wylicza Piotr Wirkus, dodając że programiści, developerzy, testerzy i przedstawiciele stanowisk typu security engineer mogą liczyć na wysokie zarobki. Zaczynają się one od 6 tys. zł. Najbardziej doświadczeni specjaliści zarabiają nawet 16 tys. zł.

Dla tych spoza IT

Urządzenia mobilne dają też pracę absolwentom innych kierunków niż informatyczne. Poszukiwani są doradcy biznesowi, przedstawiciele handlowi i specjaliści. ds. sprzedaży, promujący produkty i usługi. Zwykle wymagana jest znajomość technik sprzedaży i orientacja w nowych technologiach. Wśród nowych zawodów można znaleźć specjalistów ds. marketingu aplikacji mobilnych, którzy są odpowiedzialni za działania marketingowe i wizerunkowe dla aplikacji.

Uczelnie reagują na rynek

O tym, że technologie mobilne to przyszłość, przekonani są nie tylko rekruterzy, ale też przedstawiciele uczelni. - Prognozy rozwoju rynku pracy dla informatyków – programistów wskazują, że w najbliższych latach najwięcej nowych ofert pracy pojawi się w obszarach związanych z rozwiązaniami przeznaczonymi na urządzenia mobilne – smartfony i tablety - zauważa Jacek Uroda, ekspert z zakresu nowych technologii, a zarazem prodziekan Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, która ma w swojej ofercie specjalność: aplikacje mobilne na studiach informatycznych.

Podyplomowe Studia Biznesu Mobilnego to z kolei propozycja Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ich celem jest doskonalenie wiedzy na temat technologii mobilnych w działaniach przedsiębiorstw, ale ze szczególnych uwzględnieniem marketingu.

Praca w sektorze mobilnym to jedno – dzięki smartfonom i tabletom można też pracy efektywnie szukać. Jak?

Wejdź na www.pracuj.pl/aplikacje i spróbuj, jakie to proste!


Oceń artykuł