Luka w CV wynikająca z dłuższej przerwy w pracy martwi wiele osób wybierających się na rozmowę kwalifikacyjną. Jak wypadnę w porównaniu z kandydatami, którzy są na bieżąco z nowościami w branży? Jak zaprezentować się podczas spotkania? W jaki sposób wytłumaczyć przestój w karierze? Jednak luka w CV wcale nie musi być aż tak dużym problemem, jak niektórym się wydaje. Sprawdź, jak podejść do tego tematu z głową i bez zbędnych obaw.
Co znajdziesz w artykule:
• Długa przerwa w CV? Nie taki diabeł straszny
• Lukę w CV wyjaśnij... już w CV
• Luka w CV – jak opowiedzieć o niej rekruterowi?
| Jak zapisać w CV gap year lub inną przerwę w pracy?
Długa przerwa w CV? Nie taki diabeł straszny
Długie przerwy w pracy to naturalne zjawisko – w końcu nie samą pracą człowiek żyje! Urlop macierzyński, wychowawczy, kilkumiesięczny urlop bezpłatny, opieka nad członkiem rodziny, gap year, rozkręcanie własnego biznesu czy dłuższy okres poszukiwania pracy to najpopularniejsze powody, które skutkują tym, że w CV może zabraknąć ciągłości wpisów.
Przerwy w CV zdarzają się każdemu i również dla rekruterów jest to chleb powszedni. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że za luką w zatrudnieniu mogą również stać okoliczności niepożądane dla pracodawcy. I właśnie z tego powodu podczas rozmowy kwalifikacyjnej Twój potencjalny przełożony lub pracownik działu HR na pewno będzie chciał zweryfikować, jak jest w Twoim wypadku. Dlatego lepiej zawczasu przygotować się na takie pytania.
| O czym nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Lukę w CV wyjaśnij... już w CV
Aby od samego początku budować dobry obraz siebie jako kandydata na dane stanowisko, lukę w CV najlepiej jest krótko opisać już w samym dokumencie. Jeśli na tym etapie rekruter będzie miał jasność, z jakiego rodzaju przerwą w zatrudnieniu ma do czynienia, nie zostawisz mu przestrzeni na wątpliwości. A im mniej wątpliwości na starcie, tym większa szansa na przejście do kolejnego etapu, czyli rozmowy kwalifikacyjnej.
Jak opisać lukę w CV? Po prostu – zamiast zostawiać nieciągłość w datach zatrudnienia wpisz przerwę jako kolejną pozycję ze zwięzłym wyjaśnieniem „urlop macierzyński”, „przerwa zdrowotna”, „przerwa na podnoszenie kwalifikacji”, „gap year” itp. W wypadku przerwy na przebranżowienie czy podnoszenie kwalifikacji warto dodać również informacje o ukończonych kursach czy zrealizowanych w tym czasie projektach.
Jeżeli przerwa wynikała z przyczyn osobistych, nie musisz wdawać się w szczegóły – wystarczy zwięzły opis „przerwa rodzinna” lub „przerwa opiekuńcza”. Ważne jedynie, by nie zostawiać np. rocznego czy dłuższego okresu, w którym nie byłeś zatrudniony, bez słowa komentarza.
| Samozatrudnienie w CV – jak zaprezentować swoje doświadczenie i umiejętności zawodowe?
Luka w CV – jak opowiedzieć o niej rekruterowi?
To, w jaki sposób wyjaśnić długą przerwę od pracy już podczas rozmowy rekrutacyjnej, na pewno zależy od okoliczności i charakteru tej przerwy. Jeśli była spowodowana przyczynami osobistymi – pamiętaj, że nie musisz tego rozwijać. Nie chcesz dzielić się informacją o urlopie wychowawczym? Nie ma takiej konieczności. Warto jednak rozważyć, czy odpowiednio przedstawiona nie zadziała przypadkiem na Twoją korzyść. W końcu wychowując dzieci, również nabywamy cenne umiejętności, jak cierpliwość, odpowiedzialność czy multitasking.
Jeżeli luka w CV jest spowodowana bezrobociem i przedłużającym się poszukiwaniem odpowiedniej pracy, staraj się opowiedzieć o tym w taki sposób, by podkreślić swoje zaangażowanie i inicjatywę. Może udało Ci się wtedy zrobić jakiś projekt w ramach freelance’u albo wolontariatu? Uzupełnić wiedzę branżową, czytając książki lub biorąc udział w kursach? Pracować nad czymś kreatywnym na własną rękę? Spróbuj powiązać to, czym się wtedy zajmowałeś, z umiejętnościami, jakie możesz zaoferować firmie na stanowisku, o które teraz się ubiegasz. Udowodnij, że nie był to dla Ciebie zmarnowany czas.
| Rozwój kompetencji – 10 pomysłów na to, jak w tani sposób podnosić swoje kwalifikacje
A co, jeśli ze względu na trudną sytuację na rynku, np. spowodowaną pandemią koronawirusa, podjąłeś w tym czasie pracę poniżej kwalifikacji? Nie ukrywaj tego, lecz potraktuj jako swój atut! Dla potencjalnego pracodawcy to informacja, że siedzi przed nim zaradny kandydat, który żadnej pracy się nie boi, a z trudnych sytuacji wychodzi obronną ręką. Taki pracownik to skarb dla firmy! W takim wypadku wyjaśnij, że Twoja branża przeżywała zastój, dlatego zdecydowałeś się w tym czasie na coś innego. Koniecznie podkreśl pozytywy, jakie z tego wynikły, tzn. czego nauczyła Cię ta praca, jakie umiejętności pomogła rozwinąć, jaką perspektywę zyskać etc.
Z kolei osoba, która postanowiła zrobić sobie gap year na podróż życia, może zaprezentować się jako otwarta na świat i innych ludzi, podkreślić swoją znajomość języków obcych oraz umiejętność radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach – elementy storytellingu mile widziane! Naturalnie warto też opowiedzieć rekruterowi o dorywczych pracach, które pozwalały Ci się utrzymać w czasie takiej podróży.
Oprócz wytłumaczenia powodów luki w CV przygotuj się odpowiednio do całej rozmowy, tak aby udowodnić, że mimo przerwy w pracy jesteś na bieżąco z nowinkami w branży czy używanymi technologiami. Przypomnij sobie niezbędne procedury i dobre praktyki typowe dla stanowiska, na które aplikujesz. Jeżeli podejdziesz do sprawy rzetelnie, różnica między kandydaturą Twoją a osób o ciągłej historii zatrudnienia będzie niedostrzegalna.
| Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – sprawdź 15 z nich i przygotuj się do odpowiedzi!
Czytasz o luce w CV, bo chcesz wrócić do pracy po przerwie? Znajdź wymarzoną ofertę na Pracuj.pl i przygotuj się do rozmowy. Trzymamy za Ciebie kciuki!