Porady Rozmowa kwalifikacyjna Luka w CV – jak mówić o niej na rozmowie kwalifikacyjnej?
29.11.2019  | 5 min czytania

Luka w CV – jak mówić o niej na rozmowie kwalifikacyjnej?

29.11.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2)

Przerwa w zatrudnieniu może zmotywować nas do pracy nad sobą i zdobywania różnych umiejętności. To czas na określenie priorytetów i wyznaczenie nowych celów zawodowych. Warto jak najlepiej go wykorzystać. Biorąc udział w rozmowie rekrutacyjnej, udowodnijmy, że szukaliśmy okazji do rozmowy, mimo że pozostawaliśmy bez pracy. 

Świetnie, jeśli od najmłodszych lat jesteśmy świadomi swoich talentów i wiemy, jaką drogę zawodową wybrać. Niestety realizacja planów nie zawsze idzie po naszej myśli, co może wiązać się z przerwami w zatrudnieniu. Przyczyny „przestoju” w karierze to na przykład:  

  • Długi okres poszukiwania pracy

Szukanie zatrudnienia to nie zawsze bułka z masłem… Proces może przedłużać się np. ze względu na skomplikowaną sytuację w konkretnej branży lub na rynku pracy, niewystarczające kwalifikacje, brak wiary we własne możliwości czy wieloetapowość rekrutacji. Dobrze jest wykorzystać ten czas na pracę… nad sobą, czyli na uczestnictwo w szkoleniach i kursach, czytanie rozwijających książek, naukę języków lub odpoczynek. Aby skrócić czas oczekiwania na ostateczną decyzję pracodawcy, wybierajmy oferty odpowiadające naszemu przygotowaniu zawodowemu.  

Ile czasu może zająć poszukiwanie nowej pracy?

  • Opieka nad dzieckiem/dziećmi

Rodzice czasami decydują się przerwać karierę, po to by poświęcić się opiece nad swoimi pociechami. Dzieci nie muszą jednak pochłaniać całego czasu mamy i taty. Rozwijajmy się zawodowo niezależnie od tego, czy w ogóle nie pracujemy, czy wykonujemy obowiązki w ramach części etatu albo dorywczo. Jeśli będziemy śledzić sytuację w branży, uczęszczać na studia, szkolenia itd., nie wypadniemy z obiegu i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej będziemy mogli opowiadać o tym, że korzystając z urlopu wychowawczego obroniliśmy pracę magisterską, opanowaliśmy język programowania, zdobyliśmy dodatkowe uprawnienia itd. Warto wspomnieć też o kompetencjach, które rozwijamy dzięki temu, że jesteśmy rodzicami, np. o umiejętnościach organizacyjnych, wielozadaniowości, cierpliwości i kreatywności. 

  • Rozwijanie pasji, podróże

Doskonalić umiejętności i poszerzać horyzonty możemy nie tylko w pracy czy na szkoleniach. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z gap year, w trakcie którego wyruszymy w wymarzoną podróż, zaangażujemy się w działania społeczne oraz zdobywanie nowych kompetencji zawodowych, lepiej poznamy siebie i przemyślimy swoje cele i oczekiwania. Mówiąc o przerwie w karierze, którą wykorzystaliśmy na wyjazdy i pracę nad sobą, pokażmy, czego się nauczyliśmy i jak to wpływa na naszą efektywność. Możemy wspomnieć np. o poznawaniu języka, umiejętnościach organizacyjnych, działaniu w stresie czy radzeniu sobie w trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach. Warto bazować na konkretnych przykładach.    

  • Potrzeba odpoczynku

Chwilowa rezygnacja z kariery zawodowej może zapobiec wypaleniu i przyczynić się do czerpania coraz większej satysfakcji z pracy. Jeśli wykonujemy trudny, odpowiedzialny zawód, kilkumiesięczna lub roczna przerwa może okazać się zbawienna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Pracownik, który dba o siebie i regeneruje siły, wykazuje większą kreatywność i zaangażowanie niż osoba, która koncentruje się wyłącznie na obowiązkach. Aby odzyskać energię, nie musimy decydować się na długotrwałą przerwę w pracy. Kilkutygodniowy urlop, dobra organizacja i kształtowanie korzystnych nawyków mogą okazać się wystarczające.  

  • Sprawy osobiste 

Powodem przerwy w pracy może być także nasze zdrowie, życie rodzinne itd. Nie musimy szczegółowo opowiadać o prywatnych sprawach – często są to delikatne kwestie, które omawia się z przyjacielem, a nie z rekruterem czy potencjalnym pracodawcą. Nie mamy obowiązku opowiadać szefowi o chorobach itp. Do takich wątków odnośmy się ogólnie i skupmy uwagę na tym, co robiliśmy, aby nie utracić kompetencji i zgłębiać wiedzę fachową. 

Przerwa w zatrudnieniu – jak ją wytłumaczyć?

Niemal każda sytuacja, w której uczestniczymy (także przerwa w zatrudnieniu), może przynieść nam korzyści. Wiele zależy od naszego podejścia do zmian. Jeśli będziemy dbać o swój rozwój osobisty i zawodowy, stale aktualizując kompetencje, wyznaczając sobie atrakcyjne cele czy odpoczywając, wiele zyskamy w oczach pracodawców i… własnych.   

7 sytuacji, w których możesz się rozwijać

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł