Spotkanie rekrutacyjne to nie tylko test wiedzy i umiejętności potencjalnego pracownika. To również okazja do sprawdzenia, czy oczekiwania wobec pracodawcy i firmy będą pokrywać się z rzeczywistością. Przed przyjęciem propozycji zatrudnienia warto zapytać m.in. o zespół i styl pracy.
Pytania do pracodawcy – dlaczego warto je przygotować?
„Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?” – tego typu sformułowanie pada podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej i wcale nie oznacza zakończenia spotkania. Zadanie kilku pytań na temat firmy czy zespołu świadczy o tym, że kandydatowi zależy na objęciu stanowiska, o które się ubiega. To także dobra okazja, by zweryfikować, czy oczekiwania i wyobrażenia dotyczące pracy pokrywają się z tym, w jaki sposób funkcjonuje przedsiębiorstwo.
Jakie pytania można zadać pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej?
Podczas rozmowy z rekruterem warto zapytać o kwestie, które najbardziej nas interesują. Mogą to być następujące pytania:
- Jakie są możliwości rozwoju na stanowisku, o które się ubiegam?
Zadając to pytanie, potencjalny pracownik pokazuje, że jest osobą ambitną i gotową do nauki. Może również dowiedzieć się, czy kariera w firmie będzie odpowiadała jego potrzebom dotyczącym rozwoju zawodowego.
- Ile osób pracuje w zespole, do którego miałbym/miałabym dołączyć?
Pytania o strukturę zespołu i zakres obowiązków jego członków nie są bezpodstawne. Kandydat będzie spędzać z nimi dużo czasu, realizując wspólne projekty. Warto dowiedzieć się, czy większość pracy polega na działaniach zespołowych, czy wykonywaniu zadań w pojedynkę. Można również poruszyć kwestię współpracy z innymi działami w firmie.
8 zawodów, w których praca zespołowa jest niezbędna
- Jaki jest styl pracy mojego potencjalnego przełożonego?
Kontrolujący czy stawiający na samodzielność – pytania o styl pracy mogą mieć duże znaczenie. Niektórzy pracownicy wolą na bieżąco mówić o efektach swoich działań, a innych rozpraszają częste pytania o postępy. Rozmowa może także dotyczyć sposobów motywowania pracowników.
- Czy firma organizuje dla swoich pracowników szkolenia?
Szkolenia to szansa na zdobycie wiedzy i nowych umiejętności, które mogą polepszyć jakość naszej pracy, a w przyszłości zaprocentować m.in. awansem. Warto zapytać, czy pracodawca dba o rozwój swoich pracowników, oferując im udział w szkoleniach, kursach itd. Takie pytanie świadczy o tym, że chcemy nieustannie się kształcić i osiągać coraz lepsze efekty.
- Czy istnieje możliwość wykonywania części obowiązków zdalnie?
W niektórych firmach pracownicy mogą realizować część powierzonych im zadań zdalnie. Takie rozwiązanie stanowi duże ułatwienie m.in. dla rodziców oraz osób łączących pracę ze studiami. Pytanie może także dotyczyć elastycznego czasu pracy, czyli takiego, który odbiega od standardów (8 godzin pracy dziennie w pięciodniowym tygodniu pracy).
- Jak wyglądają kolejne etapy rekrutacji?
Na koniec spotkania z pracodawcą można zapytać o dalszy przebieg procesu rekrutacyjnego. W ten sposób kandydat okaże swoje zainteresowanie i zyska ważne informacje np. o tym, w jakim terminie może spodziewać się wyników spotkania.