Ładnym łatwiej?

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz

Serious stylish businesswoman having a phone callPowszechne przekonanie, że życie łagodniej obchodzi się z ludźmi ładnymi, może nie być pozbawione podstaw. Przekonują o tym m.in. włoskie badania na temat zależności pomiędzy zdjęciem zamieszczonym w CV (i urodą osoby na nim) a reakcją rekruterów. Inni z kolei twierdzą, że uroda w życiu zawodowym wręcz przeszkadza i przez nią można nawet … stracić pracę. A jakie są Wasze doświadczenia?

 

Do ładnego prędzej oddzwonią

Badania włoskich naukowców wykazały związek między urodą osoby na zdjęciu a liczbą odpowiedzi na aplikację – i to szczególnie w przypadku kobiet. Badacze w takim samym życiorysie zmieniali jedynie fotkę, imię, nazwisko oraz adres. Doświadczenie i wykształcenie pozostawało takie same.

Panie, w potocznym rozumieniu atrakcyjne, mogły liczyć na znacznie większy odzew pracodawców (wskaźnik odpowiedzi wyniósł ponad 50%) niż te nieładne (7%).

U panów dysproporcja była nieco mniejsza, ale wciąż rekrutujący chętniej oddzwaniali do tych przystojnych (47%) niż niegrzeszących urodą (26%).

Czy można zwolnić za bycie ładnym?

Tymczasem bycie zbyt ładnym może mieć także swoje gorsze strony. W tym roku amerykański sąd w stanie Iowa wydał szokującą decyzję usprawiedliwiającą zwolnienie z pracy asystentki dentystycznej za … bycie zbyt urodziwą, a przez to wodzącą szefa na pokuszenie. Ława przysięgłych uzasadniła wyrok … małżeńskim szczęściem, które przez zbyt atrakcyjnych współpracowników kręcących się wokół może być narażone na szwank.

Pulchnym dziękujemy

Głośnym echem odbijają się także przypadki określania nie tyle urody, ale … wagi kandydatów do pracy. Taką politykę określiła na przykład jedna z linii lotniczych, która oświadczyła, że zatrudniony przez firmę personel latający będzie składał się wyłącznie z pań o wadze nie przekraczającej określonej wartości. Panowie oraz pulchniejsze panie zostały z rekrutacji wykluczone. Dlaczego? Linia tłumaczyła się optymalizacją kosztów.

Co na to polskie prawo?

Tymczasem według prawa w rekrutacji nie można dyskryminować ze względu na płeć, wiek czy właśnie wygląd. Ogłoszenia o pracę mogą zwierać określenia co wyglądu tylko w określonych i uzasadnionych przypadkach – na przykład wtedy, kiedy firma z branży modowej szuka modelki o konkretnych wymiarach czy urodzie.

Jak uważacie – uroda pomaga czy przeszkadza w zawodowym życiu? 

Oceń artykuł


Narzędzia