Najpopularniejszymi formami zatrudnienia w Polsce są wciąż umowa o pracę oraz umowa-zlecenie i umowa o dzieło. Ten stan rzeczy w przyszłości może jednak ulec zmianie. Okazuje się, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się kontrakty cywilnoprawne. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania i czy praca na umowie kontraktowej jest opłacalna?
Z artykułu dowiesz się:
• Kto najczęściej jest zatrudniany na kontrakt cywilnoprawny?
• Czy zatrudnienie w ramach kontraktu ma jakieś wady?
• Jakie cechy charakteru powinna mieć osoba, która decyduje się na kontrakt cywilnoprawny?
• Czy kontrakt cywilnoprawny zastąpi w przyszłości umowę o pracę?
Umowy kontraktowe o pracę – kogo dotyczą?
Jeszcze do niedawna kontrakty dotyczyły przede wszystkim pracowników wyższego szczebla – np. menedżerów, którzy w ramach zawartej z przedsiębiorstwem umowy realizowali konkretne projekty. Często wiązały się one z koniecznością wyjazdu za granicę. Pracodawcy decydowali się na takie rozwiązanie, by sprawnie uporać się ze stojącym przed firmą wyzwaniem poza granicami kraju. Menedżerów kusiły natomiast atrakcyjne wynagrodzenia, swoboda w ustalaniu warunków współpracy czy możliwość jednoczesnego uczestniczenia w innych projektach.
Dzisiaj z zatrudnienia w ramach kontraktu korzysta coraz więcej grup zawodowych. Kontrakt cywilnoprawny jest obecnie bardzo popularny wśród specjalistów z sektora IT. Informatycy czy programiści, dopiero co wkraczający na zawodową ścieżkę, nadal bardziej cenią stabilność zatrudnienia, która utożsamiana jest z umową o pracę. Z kolei ich nieco bardziej doświadczeni koledzy coraz chętniej wybierają kontrakt. Ewentualna utrata zatrudnienia ich nie przeraża, ponieważ w dzisiejszych czasach bezrobocie dla wielu informatyków wydaje się pojęciem abstrakcyjnym.
Zalety pracy na kontrakcie:
• lepsze wynagrodzenie
• możliwość pracy zdalnej
• nienormowany czas pracy
• możliwość angażowania się w wiele projektów jednocześnie
• swoboda w ustalaniu z pracodawcą warunków współpracy
|Kontrakt menadżerski – co warto wiedzieć przed podpisaniem?
Zatrudnienie w ramach kontraktu – największe wady
Nie tylko w branży IT kontrakt cywilnoprawny zyskuje na popularności. Ta forma zatrudnienia pojawia się także w innych sektorach, m.in.: finansowym, przemysłowym, energetycznym, budowlanym czy chemicznym. Jednak to, że decydują się na nią głównie pracownicy wyższego szczebla, wyraźnie wskazuje na wady tego typu umowy.
Przede wszystkim umowy kontraktowe o pracę nie dają poczucia stabilności. O ile polscy menedżerowie najbardziej w życiu zawodowym cenią możliwość rozwoju i prestiż firmy, co potwierdzają niedawno przeprowadzone badania Top Employer for Top Management, o tyle pracownicy z niższych szczebli większą wagę przykładają do poczucia trwałości pracy, regularnych wynagrodzeń czy zagwarantowanych pakietów socjalnych. Statystyczny pracownik woli również normowany czas pracy.
Wady pracy na kontrakcie:
• brak poczucia stabilności zatrudnienia
• brak gwarancji socjalnych
• praca w specyficznych porach dnia
• krótszy okres zatrudnienia
• ograniczone możliwości rozwoju wewnątrz firmy
|Kontrakt cywilnoprawny – co należy wiedzieć?
Kontrakt cywilnoprawny – umowa nie dla każdego
Zatrudnienie kontraktowe wiąże się nie tylko z pozycją zawodową, ale i z sytuacją gospodarczą kraju oraz profilem charakterologicznym danego pracownika. W Polsce zatrudnienie w ramach kontraktu zdecydowanie częściej preferują osoby doświadczone, otwarte na częste zmiany pracy oraz skłonne do angażowania się w wiele projektów równocześnie.
Kontrakty cywilnoprawne zdają się zatem pasować do odważnych, pewnych siebie i zaprawionych w zawodowych bojach pracowników, którzy potrafią wynegocjować korzystne warunki współpracy i nie obawiają się utraty stanowiska. Takie osoby w razie źle wykonanego zadania są w stanie pokryć koszty pomyłki. Jeżeli spowodują w firmie straty, odpowiadają swoim majątkiem. Dla porównania – odpowiedzialność finansowa osób zatrudnionych na etacie kończy się na równowartości trzech miesięcznych wypłat.
|Podpisujesz umowę o pracę? Poznaj swoje prawa i obowiązki
Kontrakt cywilnoprawny na polskim rynku – jakie są prognozy?
W Polsce, w zestawieniu z niektórymi krajami Unii Europejskiej, kontraktowców wciąż jest stosunkowo mało. W Europie Zachodniej profity z tego typu zatrudnienia czerpie wielu inżynierów oraz przedstawicieli sektora IT. Im lepsza będzie sytuacja na rynku pracy, tym więcej osób skłonnych będzie zrezygnować ze świadczeń socjalnych i stabilności zatrudnienia, które daje etat.
Przyszłość umów kontraktowych o pracę jawi się w jasnych barwach, ale czy to oznacza, że kiedyś kontrakty zastąpią umowy o pracę? W najbliższym czasie – z pewnością nie. Ale w odległej, kilkudziesięcioletniej perspektywie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stały się przynajmniej równie popularne.