Porady Rozmowa kwalifikacyjna Kontrakt zamiast umowy o pracę?
07.01.2014

Kontrakt zamiast umowy o pracę?

07.01.2014
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Pensive BusinessmanNajpopularniejszymi formami zatrudnienia w Polsce są wciąż umowa o pracę oraz umowy cywilnoprawne - umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Ten stan rzeczy w niedalekiej przyszłości może jednak ulec zmianie, albowiem coraz większą popularnością cieszą się kontrakty.

 

Do niedawna kontrakty tyczyły się przede wszystkim pracowników wyższego szczebla - menedżerów, którzy w ramach zawartej z przedsiębiorstwem umowy realizowali konkretne projekty - i zwykle wiązały się z koniecznością wyjazdu za granicę. Pracodawcy decydowali się na takie rozwiązanie, kiedy nie dysponowali osobami mogącymi sprawnie uporać się ze stojącym przed firmą wyzwaniem. Menedżerów kusiły natomiast atrakcyjne wynagrodzenia, swoboda w ustalaniu warunków współpracy czy możliwość jednoczesnego uczestniczenia w innych, niezwiązanych ze sobą projektach.

 

To, co do niedawna kusiło wyłącznie wąskie grono osób, obecnie obejmuje zasięgiem coraz więcej grup zawodowych. Kontraktowe zatrudnienie powszechnieje zwłaszcza wśród specjalistów z sektora IT. Informatycy czy programiści dopiero wkraczający na zawodową ścieżkę nadal bardziej cenią stabilność zatrudnienia, która utożsamiana jest z umową o pracę, ale ich bardziej doświadczeni koledzy coraz chętniej wybierają kontrakt. Ewentualna utrata zatrudnienia ich nie przeraża - w dzisiejszych czasach bezrobocie dla wielu informatyków wydaje się pojęciem abstrakcyjnym.

 

Dlaczego warto zdecydować się na kontrakt?

  • lepsze wynagrodzenie
  • możliwość pracy zdalnej
  • nienormowany czas pracy
  • możliwość angażowania się w wiele projektów jednocześnie
  • swoboda w ustalaniu z pracodawcą warunków współpracy

 

Nie tylko IT

Branża IT to nie jedyna, w której kontrakty zyskują na popularności. Ta forma zatrudnienia coraz częściej pojawia się w sektorach finansowym, przemysłowym, energetycznym, budowlanym czy chemicznym. Jednak to, że decydują się na nią głównie pracownicy wyższego szczebla, wyraźnie wskazuje na wady tego typu umowy.

 

Przede wszystkim nie daje ona poczucia stabilności. O ile polscy menedżerowie najbardziej w życiu zawodowym cenią możliwość rozwoju i prestiż firmy, co potwierdzają niedawno przeprowadzone badania Top Employer for Top Management, o tyle pracownicy z niższych szczebli większą wagę przykładają do poczucia trwałości pracy, regularnych wynagrodzeń czy gwarancji socjalnych. Nie brakuje wśród nich również zwolenników normowanego czasu pracy.

 

Jakie zagrożenie niesie za sobą praca kontraktowa?

  • brak poczucia stabilności zatrudnienia
  • brak gwarancji socjalnych
  • praca o specyficznych porach dnia
  • krótszy okres zatrudnienia
  • ograniczone możliwości rozwoju wewnątrz firmy

 

Kto pasuje do kontraktu?

Sięganie po zatrudnienie kontraktowe wiąże się nie tylko z pozycją zawodową, ale i sytuacją gospodarczą kraju oraz profilem charakterologicznym pracownika. W Polsce model ten preferują osoby doświadczone, otwarte na częste zmiany pracy oraz skłonne angażować się w wiele projektów równocześnie. Kontrakty zdają się zatem pasować do odważnych, pewnych siebie i zaprawionych w zawodowych bojach pracowników, którzy potrafią wynegocjować korzystne warunki współpracy i nie obawiają się utraty pracy. A w razie źle wykonanego zadania, są w stanie pokryć koszty pomyłki (jeżeli spowodują w firmie straty, odpowiadają całym majątkiem; odpowiedzialność finansowa osób zatrudnionych na etacie kończy się na równowartości trzech miesięcznych wypłat).

 

W zestawieniu z niektórymi krajami Unii Europejskiej w Polsce kontraktowców wciąż jest stosunkowo mało - w Europie Zachodniej profity z tego typu zatrudnienia czerpie wielu inżynierów oraz przedstawicieli sektora IT. Poprawiająca się kondycja gospodarcza kraju powinna jednak sprzyjać dalszemu upowszechnianiu kontraktów. Im lepsza będzie sytuacja na rynku pracy, tym więcej osób skłonnych będzie zrezygnować ze świadczeń socjalnych i stabilności zatrudnienia, które daje etat. A mając na uwadze optymistyczne prognozy resortu pracy - zakłada, że w ciągu 2-3 lat bezrobocie skurczy się do ok. 10 proc. - przyszłość kontraktów jawi się w jasnych barwach.

 

Czy mają szansę odebrać palmę pierwszeństwa umowom o pracę? W najbliższym czasie z pewnością nie. Ale w odległej, kilkudziesięcioletniej perspektywie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stały się przynajmniej równie popularne.

 

Zdecydowalibyście się na pracę kontraktową? A może tak właśnie pracujecie?

Zobaczcie, jakie oferty pracy znajdziecie dzisiaj na Pracuj.pl: http://www.pracuj.pl/praca 

Oceń artykuł