Porady Rozmowa kwalifikacyjna Kolejny etap rekrutacji – dlaczego nie otrzymałeś zaproszenia?
04.03.2019  | 5 min czytania

Kolejny etap rekrutacji – dlaczego nie otrzymałeś zaproszenia?

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Wziąłeś udział w rozmowie kwalifikacyjnej, ale potencjalny pracodawca nie dzwoni, by zaprosić Cię do kolejnego etapu rekrutacji lub zaproponować zatrudnienie. Przyczyny mogą być różne. Ważne, żebyś ze wszystkich niepowodzeń wyciągał wnioski. Przemyśl swoje cele zawodowe i przy następnym spotkaniu biznesowym zadbaj o dobre pierwsze wrażenie.

Aktualne oferty pracy znajdziesz TUTAJ 

Potencjalni pracodawcy zapraszają Cię na spotkania rekrutacyjne, co oznacza, że Twój życiorys przykuł ich uwagę. Mimo to wciąż nie masz pracy. Taki scenariusz nie jest Ci obcy? Brak zatrudnienia może wynikać z następujących powodów:

  • Niekorzystne pierwsze wrażenie

Podczas spotkania biznesowego liczy się nie tylko Twoje doświadczenie - ważne są również dobre maniery. Duże znaczenie ma punktualność – spóźnienie jest odbierane jako brak szacunku wobec pracodawcy. Niekulturalne żarty, wulgaryzmy oraz żucie gumy nie będą świadczyć o Tobie dobrze. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, nie zapominaj zatem o zasadach savoir-vivre.  

  • Brak szczerego zainteresowania

Pracodawcy zależy na tym, by stanowisko w jego firmie objęła osoba faktycznie zainteresowana posadą. Gdy rekruter daje Ci szansę na zadanie mu pytań, pokaż swoją ciekawość – poruszając temat obowiązków na stanowisku, możliwości rozwojowych lub realizowanych projektów. Listę pytań najlepiej przygotuj przed udaniem się na spotkanie.

10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy pracę

  • Narzekanie na poprzednich pracodawców

Dobrego wrażenia nie zrobi plotkowanie na temat poprzedniego pracodawcy lub współpracowników. Może to zostać odebrane jako brak lojalności wobec szefa. Krytyka i okazywanie złości nie świadczą o profesjonalizmie. Zamiast mówić o negatywnych stronach poprzedniej pracy, lepiej skupić się na jej pozytywnych aspektach, np. zdobytym doświadczeniu.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

  • Brak przygotowania

Podczas niektórych rozmów kwalifikacyjnych kandydaci rozwiązują pojedyncze zadania albo testy. Rekruterzy sprawdzają w ten sposób umiejętności potencjalnych pracowników. Jeżeli wykonałeś zadanie nieprawidłowo lub udzieliłeś niewłaściwej odpowiedzi na pytanie, osoba odpowiedzialna za rekrutację może odrzucić Twoją kandydaturę ze względu na zbyt małą wiedzę. Podobnie, jeśli podczas spotkania nie udowodnisz znajomości języka obcego, a napisałeś o niej w CV.

  • Żądanie zamiast oferowania

Nie rezygnuj z mówienia o tym, w jakiej dziedzinie chcesz się rozwijać lub jaka wysokość wynagrodzenia byłaby dla Ciebie odpowiednia. Nie zapominaj jednak o tym, że Twoim głównym zadaniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest opowiadanie o swoich doświadczeniach i umiejętnościach. Aby nie stracić szansy na zatrudnienie, skup się na tym, co firma może zyskać dzięki Tobie.

6 celów rozmowy kwalifikacyjnej

Oceń artykuł