Porady Rozmowa kwalifikacyjna Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie?
17.12.2018  | 4 min czytania

Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie?

17.12.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Chcesz odejść z firmy, ale nie wiesz, kiedy wręczyć szefowi stosowny dokument? Długość okresu wypowiedzenia jest zależna od czasu zatrudnienia pracownika i wynosi minimum dwa tygodnie. Jeżeli chcesz podjąć nową pracę w konkretnym dniu, poprzednią umowę warto wypowiedzieć pod koniec miesiąca.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Decyzję o rozwiązaniu umowy o pracy może podjąć nie tylko pracodawca, ale też pracownik. Osoba zatrudniona w danej firmie może być niezadowolona z warunków pracy, jak również otrzymać bardziej korzystną propozycję z konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, że jeżeli okres wypowiedzenia trwa miesiąc lub jego wielokrotność, to kończy się on w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego.

Przykład: osobie zatrudnionej w firmie przysługuje okres wypowiedzenia, który trwa miesiąc. Pracownik postanowił złożyć wypowiedzenie 14 maja. W tej sytuacji okres wypowiedzenia kończy się 30 czerwca.

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę

Nowa praca już czeka…

Najwięcej wątpliwości związanych z rozwiązaniem umowy dotyczy sytuacji, gdy osoba zatrudniona chce jak najszybciej rozpocząć pracę w innej firmie. Pojawia się wtedy problem, z jaką datą należy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, by w swoich planach uwzględnić okres wypowiedzenia. W przypadku okresu wypowiedzenia, który trwa miesiąc lub dłużej, warto zrobić to pod koniec miesiąca. Długość okresu wypowiedzenia jest zależna od rodzaju umowy oraz czasu zatrudnienia pracownika:

  • Umowa o pracę na okres próbny

Według art. 34 kodeksu pracy długość okresu wypowiedzenia, w przypadku zawarcia umowy o pracę na okres próbny, wynosi:

  1. 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  2. 1 tydzień, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie,
  3. 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
  • Umowa o pracę na czas określony oraz umowa o pracę na czas nieokreślony

Według art. 36 § 1 kodeksu pracy długość okresu wypowiedzenia jest zależna od czasu zatrudnienia w danej firmie i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony minimum 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony przynajmniej 3 lata.

Skrócenie okresu wypowiedzenia – czy to możliwe?

W niektórych sytuacjach osoby zatrudnione w firmie chcą jak najszybciej rozstać się ze swoim pracodawcą, jednak ogranicza ich długość okresu wypowiedzenia określona w przepisach. Z art. 36 § 6 kodeksu pracy wynika, że istnieje możliwość ustalenia wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę, jeśli obie strony się na to zgadzają. Oznacza to, że na skrócenie okresu wypowiedzenia musi wyrazić zgodę zarówno pracownik, jak i pracodawca. Co więcej, szef oraz osoba zatrudniona mogą zaproponować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. W tym wypadku również wymagana jest zgoda pracodawcy i pracownika.

Odejście z firmy – zrób to z klasą

Niezależnie od tego, z jakiego powodu chcesz rozwiązać umowę o pracę, okaż szacunek swojemu pracodawcy oraz współpracownikom. W okresie wypowiedzenia wykonuj swoje obowiązki z należytą starannością. Rozstanie w miłej atmosferze wpłynie korzystnie na Twój wizerunek.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Żegnaj firmo czyli jak zrobić dobre ostatnie wrażenie

Oceń artykuł