Porady Rozmowa kwalifikacyjna Już nie musisz bać się pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
10.05.2019  | 6 min czytania

Już nie musisz bać się pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

10.05.2019  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Refleksja, szczerość i profesjonalizm – to filary, na których warto tworzyć odpowiedzi na pytania rekrutera. Dobrze jest przeznaczyć jak najwięcej czasu na przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – taka postawa sprzyja nie tylko budowaniu korzystnego wizerunku, ale również pomaga obniżyć poziom stresu.  

Płynność i swoboda wypowiedzi są niemal tak samo ważne jak treść. Możesz je uzyskać, jeśli zastanowisz się nad kwestiami, które mają znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Obszary, na których warto skupić szczególną uwagę, to:

Twoja osobowość

  • Czy może Pani/Pan opowiedzieć coś o sobie?

Odpowiedź na to pytanie powinna zająć nie więcej niż 2-3 minuty. W tym czasie warto krótko scharakteryzować swoje doświadczenie i zainteresowania zawodowe. Ważne, by uzupełniać informacje podane w CV, a nie powielać je.  

Jak opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

  • Jakie są Pani/Pana mocne/słabe strony?

O zaletach i wadach należy mówić szczerze, przywołując konkretne przykłady. Jeśli uważasz się za dobrego organizatora, możesz wspomnieć np. o sukcesie konferencji, którą zorganizowałeś. Opowiadając o słabych stronach, dobrze jest wymieniać wady, które zwalczasz i które udało Ci się już pokonać. Miałeś skłonność do odkładania realizacji zadań na później, ale zacząłeś kształtować dobre nawyki i zdołałeś pokonać ten problem? Opowiedz krótko, jak tego dokonałeś.

Motywacja i firma

  • Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Panią/Pana?

Odpowiadając na to pytanie, możesz wykazać się znajomością oferty i potrzeb firmy. Ważne, byś przekonał rekrutera, że dzięki kwalifikacjom i doświadczeniu, które posiadasz, będziesz doskonale realizować zadania przypisane do stanowiska.

  • Dlaczego chciałaby Pani / chciałby Pan pracować w tej firmie? / Dlaczego aplikuje Pani/Pan na stanowisko X?

Warto odpowiadać na ogłoszenia zamieszczane przez te firmy, w których naprawdę chciałbyś pracować. Utożsamiasz się z wartościami ważnymi dla przedsiębiorstwa? Twoje zainteresowania zawodowe są zbieżne z kierunkiem rozwoju firmy? Opowiedz o tym rekruterowi. Odnieś się również do wymagań dotyczących stanowiska, na które aplikujesz.

  • Co zmieniłaby Pani / zmieniłby Pan w tej firmie?

Odpowiadając na pytanie o proponowane zmiany, masz okazję wykazać się wiedzą na temat firmy. Uważasz, że trudno uzyskać pomoc na infolinii? A może sądzisz, że strona internetowa przedsiębiorstwa jest nieczytelna? Opowiedz o swoich zastrzeżeniach, ale w sposób taktowny i konstruktywny, np. oferując kreatywne rozwiązania problemów.  

Finanse

  • Ile chciałaby Pani / chciałby Pan zarabiać?

Ustalając oczekiwania finansowe, weź pod uwagę własne przygotowanie zawodowe oraz stawki obowiązujące na podobnych stanowiskach. Aby określić adekwatne wynagrodzenie, możesz skorzystać z porównywarki Pracuj.pl.

Cele zawodowe

  • Gdzie widzi Pani / widzi Pan siebie za 5 lat?

Twoje wyobrażenia na temat przyszłości zawodowej mogą wskazywać na to, że jesteś ambitny i nastawiony na cel. Warto opowiedzieć o tym, w jaki sposób Twoje zaangażowanie mogłoby przyczynić się do rozwoju firmy.

  • Jaka jest Pani/Pana wymarzona praca?

Ważne, byś z zaangażowaniem opowiadał, do czego dążysz. Pasjonaci mogą odgrywać ważne role w rozwoju firmy.

Powód opuszczenia ostatniego stanowiska, przerwy w zatrudnieniu

  • Dlaczego odeszła Pani / odszedł Pan z poprzedniego miejsca pracy?

Szukasz nowej pracy, bo potrzebujesz zmiany? A może głównym powodem, dla którego zrezygnowałeś, były konflikty z przełożonym? Niezależnie od tego, jakimi motywami się kierowałeś, unikaj krytykowania byłego szefa. Skoncentruj się raczej na pozytywach, własnych planach zawodowych itp.

  • W historii zatrudnienia widzę, że na kilka lat przerwała Pani / przerwał Pan aktywność zawodową. Czy mogę poznać powód tej decyzji?

Poświęciłaś się macierzyństwu? A może wyruszyłeś w roczną podróż dookoła świata? Jeśli przerwałeś karierę, opowiedz o tym szczerze, zaznaczając, jak starałeś się dbać o własny rozwój w tym okresie. Nie musisz wdawać się w szczegóły, jeżeli Twoje motywy były osobiste i dotyczyły np. zdrowia, życia prywatnego itp.

Najczęstsze pytania rekrutacyjne – sprawdź listę i przygotuj się do rozmowy

Choć pewne pytania należą do kanonu, rekruter może Cię zaskoczyć. W takich przypadkach przydadzą Ci się: refleks, takt, dystans, a także poczucie humoru. Jeśli chcesz poczuć się pewniej, warto popracować także nad umiejętnościami z zakresu autoprezentacji.   

Jakie są mocne i słabe strony pracownika?

  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł