Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jesteś najlepszym kandydatem? Udowodnij to!
12.03.2018  | 3 min czytania

Jesteś najlepszym kandydatem? Udowodnij to!

12.03.2018  | 3 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(3)

Zaproszenie na rozmowę o pracę to pierwszy krok w rekrutacyjnym wyścigu. Wraz z Tobą o stanowisko stara się kilka albo kilkanaście innych osób. Aby zdobyć wymarzoną posadę, musisz pokazać się jako najlepszy kandydat. Jak to zrobić? Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak dać sobie możliwie największe szanse w rekrutacji.

Dokładnie przeanalizuj ofertę pracy

Bez względu na to, czy ogłoszenie, na które odpowiedziałeś, pamiętasz mgliście lub wcale, czy wiesz, co pracodawca w nim zawarł, wróć do tej oferty przed rozmową o pracę (najlepiej zapisać ją w sekcji “Ulubione” na Pracuj.pl).

Przede wszystkim sprawdź, jakiego dokładnie pracownika szuka Twój potencjalny pracodawca. Na rozmowie będziesz mógł udowodnić, że pasujesz do wymagań.  Jeśli wśród nich pojawia się np. samodzielność i poczucie odpowiedzialności, zastanów się, jak najlepiej podkreślić te swoje cechy - np. przywołać takie projekty, za które byłeś w pełni odpowiedzialny.

Dokładana analiza oferty pracy podpowie Ci także, jak przygotować się do rozmowy. Jeśli firma wymaga biegłej znajomości angielskiego, spodziewaj np. się fragmentu rozmowy w tym języku. Z drugiej strony - zastanów się też, jakich informacji brakuje w ogłoszeniu z Twojego punktu widzenia. Może chciałbyś dowiedzieć się więcej o zakresie obowiązków czy projekcie, który ma być powierzony nowemu pracownikowi? Jeśli rekruter o tym nie opowie, sam o to zapytasz. Pamiętaj, że dobry zestaw Twoich pytań też jest ważny - pozwala nie tylko dowiedzieć się kluczowych dla Ciebie rzeczy, lecz także pokazać zaangażowanie i realne zainteresowanie posadą.

Porządnie się przygotuj!

Dobry kandydat to kandydat przygotowany, który wie, czym zajmuje się firma, na jakim rynku działa, jakie produkty sprzedaje czy jaką ma konkurencję. Przed rozmową przejrzyj stronę korporacyjną firmy i jej profil pracodawcy na www.pracodawcy.pracuj.pl, a także kanały społecznościowe, w których często znajdziesz sporo firmowych nowinek.

Oprócz tego przygotuj odpowiedzi na popularne pytania rekrutacyjne i kilka słów o sobie. Jeśli w Twojej specjalizacji to możliwe, pokuś się o wydrukowanie kilku podsumowań projektów (pamiętając o kwestii poufności informacji) czy swojego portfolio. Pokażesz, że nie przyszedłeś na rozmowę z marszu i jesteś osobą dobrze zorganizowaną.

Zadbaj, aby nie zaliczyć wpadki

Nawet najlepiej przygotowany kandydat zrobi złe wrażenie, jeśli spóźni się 20 minut albo na spotkanie przyjdzie w klapkach (uchodzą tylko w rekrutacji do beach baru). To drobne rzeczy, ale wpływają na Twój profesjonalny wizerunek. Dlatego zadbaj o odpowiedni strój, bądź uprzejmy dla pani recepcjonistki, a jeśli utkniesz w korku-gigancie i spóźnienie będzie nieuniknione - koniecznie zadzwoń do rekrutera, przeproś i uprzedź o spóźnieniu.

Nie daj się zjeść stresowi

Stres może niestety zaprzepaścić szanse idealnego kandydata. Z kolei osoby, które mniej się denerwują i mają więcej luzu, mogą łatwiej przekonać do siebie osoby rekrutujące - nawet jeśli nie pasują w 100% na to stanowisko. Jeśli z natury raczej jesteś nerwusem, zadbaj o to, aby mieć jak najmniej powodów do zdenerwowania. Zapewnij sobie relaksujący wieczór w przeddzień rozmowy i pamiętaj, aby zarezerwować odpowiednio dużo czasu na dojazd. Nie jest Ci potrzebna walka z czasem i dodatkowe nerwy tuż przed spotkaniem. Na samej rozmowie pilnuj się, żeby nie pstrykać nerwowo długopisem czy nie machać nogą. W Twojej przyszłej pracy z pewnością nie zabraknie sytuacji stresujących, dlatego zdecydowanie lepiej pokazać, że umiesz sobie z nimi radzić. Jeżeli jednak stresu nie uda Ci się w żaden sposób uniknąć albo ukryć, możesz przyznać, że jesteś zdenerwowany czy nawet zażartować, że im bardziej podoba Ci się firma, tym większy poziom stresu na rozmowie. To nieco rozładuje napięcie.

Powodzenia!

Oceń artykuł