Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jakie testy psychologiczne stosują rekruterzy? Sprawdź!
16.01.2019  | 3 min czytania

Jakie testy psychologiczne stosują rekruterzy? Sprawdź!

16.01.2019  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Testy predyspozycji, testy inteligencji, testy osobowościowe – rekrutacja często stanowi interesujące pole badawcze dla psychologów, którzy mają odpowiednie przygotowanie, aby analizować wyniki uzyskane przez kandydatów. W ten sposób można wytypować osoby, które - oprócz kwalifikacji – posiadają także predyspozycje niezbędne na wybranym stanowisku.

Testy psychologiczne w rekrutacji

Jesteś kierowcą, który będzie brał odpowiedzialność za zdrowie i życie pasażerów? A może starasz się o kierowniczą posadę, a od Twoich decyzji będzie zależała przyszłość przedsiębiorstwa? Wytypowanie najlepiej przystosowanej osoby jest poprzedzone nie tylko analizą dokumentów rekrutacyjnych i rozmową z kandydatem. W procesie rekrutacji istotną rolę odgrywają także:

  • Testy osobowości

Jak reagujesz w obliczu określonych sytuacji? W jaki sposób budujesz relacje? Czy masz skłonność do popadania w konflikty? Testy osobowości pozwalają wyodrębnić Twoje cechy i zestawić je z oczekiwaniami pracodawcy.

Samotniczy czujny wrażliwy typ osobowości a praca

  • Testy inteligencji

Wiedza ogólna i umiejętność logicznego myślenia – to główne aspekty, które weryfikuje się przy zastosowaniu testów inteligencji. Aby rozwijać intelekt, warto przede wszystkim czytać, sięgać po krzyżówki oraz zadania logiczne itp.   

  • Testy zdolności

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy proszą np. o wykonanie zadań, z którymi mierzyłbyś się w pracy. Przykładowo, jeśli starasz się o stanowisko pracownika biurowego, możesz przygotowywać zestawienie w Excelu, jako potencjalny pracownik działu PR możesz napisać komunikat prasowy itd.

  • Testy osiągnięć

Uczestnicząc w testach osiągnięć, można wykazać się umiejętnościami opisanymi w CV. Jeśli Twój życiorys jest autentycznym odzwierciedleniem historii zatrudnienia, powinieneś z łatwością poradzić sobie z zadaniami.

7 ciekawych przykładów, jak może wyglądać rekrutacja

Jak przygotować się do testów?

Stres to największy wróg uczestnika rekrutacji, dlatego warto nauczyć się nad nim panować. Dobrze jest zastanowić się, czy spełniasz oczekiwania potencjalnego pracodawcy. Możesz np. zestawić wymagania ze swoim doświadczeniem i kompetencjami, a następnie określić swoje atuty i słabe strony. Jeśli dojdziesz do wniosku, że Twoje umiejętności nie są wystarczające, nadrabiaj zaległości i kontynuuj poszukiwania, aplikując np. na niższe stanowisko. Gdy zdecydujesz się przystąpić do rekrutacji i uczestniczyć w testach, zapoznaj się z instrukcjami zamieszczonymi na arkuszu i zadawaj pytania, aby rozwiać wątpliwości. Staraj się w pełni wykorzystać czas, który masz na rozwiązanie testu. Odpowiadaj zgodnie z tym, co myślisz. Nie staraj się za wszelką cenę wypaść dobrze, bo w konsekwencji możesz być nieautentyczny.      

Jak przygotować się do testów rekrutacyjnych

Przystępowanie do testów – korzyści

Uczestnictwo w testach psychologicznych to doskonała okazja, aby lepiej poznać samego siebie. Analiza Twoich odpowiedzi, przeprowadzona przez wykwalifikowanego fachowca, może być źródłem informacji na temat obszarów, nad którymi warto jeszcze popracować. Taka wiedza sprzyja również podejmowaniu trafnych decyzji. Im lepiej znasz siebie, tym mniejsze ryzyko, że wybierzesz ścieżkę kariery, która nie zapewni Ci spełnienia.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł