Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak zrobić dobre wrażenie podczas rekrutacji na staż?
15.05.2019  | 4 min czytania

Jak zrobić dobre wrażenie podczas rekrutacji na staż?

15.05.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Wykorzystanie wiedzy w praktyce i rozwijanie umiejętności pracy w zespole - to tylko niektóre korzyści ze stażu. Podczas rekrutacji przyszły stażysta powinien wykazać się profesjonalizmem, zaangażowaniem i... przygotowaniem do rozmowy.

Rozmowa kwalifikacyjna na staż – jak zwiększyć swoje szanse?

O staż najczęściej ubiegają się osoby, które dopiero ukończyły studia lub nadal się uczą, ale zależy im na zdobyciu dodatkowego doświadczenia. Otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną oznacza, że rekruter zainteresował się Twoją kandydaturą. W budowaniu wizerunku z pewnością pomogą Ci:

  • Elegancki strój i punktualność, czyli profesjonalne podejście

Spotkanie w sprawie stażu należy traktować tak jak rozmowę o pracę. Pamiętaj, żeby przyjść punktualnie. W ten sposób okażesz potencjalnemu pracodawcy szacunek. Udowodnij, że zależy Ci na zdobyciu doświadczenia, a nie jedynie wpisu do CV. Duże znaczenie ma również odpowiedni ubiór - nawet jeśli ubiegasz się o krótki, bezpłatny staż.

  • Planowanie kariery zawodowej z rozwagą i zaangażowaniem

Wyjaśnij rozmówcy, dlaczego ubiegasz się o staż – podaj rozsądne argumenty, które potwierdzą Twoje zaangażowanie. Przedstaw swoje cele zawodowe, opowiedz o tym, czego chciałbyś się nauczyć w firmie. Pokaż, że interesują Cię możliwości rozwojowe, jakie daje praca w tym wybranym przedsiębiorstwie. Warto wykazać szczerą chęć nauki.

Staż w firmie – czego możesz się nauczyć?

  • Rozmowa kwalifikacyjna o staż – pytania i odpowiedzi

Na spotkanie z rekruterem powinieneś się przygotować. Przemyśl odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – dzięki temu zmniejszysz swój stres, a rozmowa będzie przebiegać płynnie:

1. Dlaczego zdecydował/a się Pan/i na studia na tym kierunku?

Odpowiadając na to pytanie, warto wspomnieć o swoich zainteresowaniach i pomysłach na przyszłość związanych z danym kierunkiem.

2. Jakiego typu projekty realizował/a Pan/i dotychczas?

Jeżeli masz już doświadczenie zawodowe – powiedz o zadaniach wykonywanych w poprzedniej firmie. W innym przypadku skup się na projektach realizowanych podczas studiów. Wspomnij również o uczestnictwie w kołach naukowych i organizacjach studenckich. Określ dokładnie, co należało do Twoich obowiązków.

3. Jakie są Pana/Pani mocne strony?

Kiedy odpowiadasz na to pytanie, pamiętaj o solidnych argumentach. O umiejętności zarządzania sobą w czasie może świadczyć fakt, że godzisz pracę ze studiami albo łączysz naukę na dwóch kierunkach. Kreatywność natomiast rozwijałeś w ramach koła naukowego, proponując innowacyjne rozwiązania podczas realizacji projektu.

Jak zostać najlepszym stażystą i otrzymać ofertę zatrudnienia?

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł