Jak utrzymać motywację, gdy szukasz pracy, a telefon milczy

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
admin Ocena treści 4/5 (1)
Ocena treści 4/5 (1)

Fotolia_72400982_Subscription_XXL_lekkiCV i listy motywacyjne. Wysyłasz je codziennie. Na oferty odpowiadasz natychmiast. Każdą z wysyłanych aplikacji personalizujesz i starannie sprawdzasz, czy na pewno pasuje do danego ogłoszenia o pracę. Robisz wszystko jak należy. Mimo to telefon wciąż milczy. Skądś to znasz? W takiej sytuacji bez wątpienia trudno o wytrwałość w dalszych poszukiwaniach. Warto jednak spiąć się i nie poddać. Jak to zrobić?

 

Oto 5 sposobów.

1. Działaj zgodnie z planem

Poszukiwanie pracy to też praca. I to ciężka. Należy podejść do niej rozważnie, nie podejmować pochopnych decyzji. Aby to osiągnąć, warto opracować plan działania. Szczegółowo określ jakich ofert szukasz. Każdego dnia poświęć godzinę na przejrzenie nowych ofert, aktualizację CV oraz listu motywacyjnego i wysyłkę aplikacji. Dzięki ustrukturyzowaniu procesu poszukiwań, będziesz działać efektywniej, a Twoje zgłoszenia będą aktualne i przejrzyste.

 

2. Złap oddech

To naturalne, że brak odpowiedzi na Twoje aplikacje może wprowadzić Cię w zły nastrój. W takiej chwili trudno o kreatywność, nowe pomyły na ulepszenie listu motywacyjnego czy stworzenie jeszcze bardziej przejrzystego CV. Jeśli czujesz, że znalazłeś się w ślepym zaułku, zrób dwa kroki w tył. Daj sobie kilka dni odpoczynku i złap oddech. Dzięki temu wrócisz do poszukiwań z nową energią i nowymi pomysłami.

 

statystyki_profil

3. Skorzystaj z dodatkowych narzędzi

Wysyłanie CV w odpowiedzi na oferty pracy to podstawa. Ale nie można zapominać, że do dyspozycji szukających pracy są również narzędzia dodatkowe, które wspomagają proces poszukiwań. Jednym z nich jest profil zawodowy na Pracuj.pl (www.profil.pracuj.pl), który umożliwia automatyczne dopasowywanie kandydatów do ofert pracy. Kandydat z dobrze uzupełnionym i pasującym do ogłoszenia profilem może być zarekomendowany pracodawcy jako odpowiednia osoba na dane miejsce pracy. Dzięki temu telefon może zadzwonić nie tylko w odpowiedzi na CV, które wysłałeś, ale i na rekomendację na podstawie Twojego profilu zawodowego.

 

4. Znajdź wsparcie

Pamiętaj, że każdy potrzebuje się czasem wygadać. Jeśli poszukiwania nowej pracy nie idą tak, jak sobie tego życzysz, porozmawiaj o nich z bliską Ci osobą. Wyrzucenie z siebie złych emocji, wymiana opinii, doświadczeń zawodowych (nawet osób z różnych, pozornie dalekich branż) może zaowocować nowymi pomysłami i inspiracją do poszukiwania pracy. Warto również poszukać osób z Twojej branży czy specjalizacji, z których będziesz mógł porozmawiać o poszukiwaniach. Może mają podobne doświadczenia albo sprawdzone pomysły na inne podejście do tematu?

 

5. Nie zamykaj się

Nie wstydź się tego, że znalezienie nowej pracy zajmuje Ci więcej czasu, niż tego oczekiwałeś. Uzbrój się w cierpliwość i wytrwale odpowiadaj na pytania znajomych o to, czy już coś masz albo jak Ci idzie. Nie zamykaj się w czterech ścianach, tylko wyjdź do ludzi. Weź udział w spotkaniu networkingowym, odśwież stare kontakty biznesowe, pokaż się jako ekspert w swojej dziedzinie. Ze zdwojoną siłą zadbaj o swój zawodowy wizerunek specjalisty. Rozmawiaj, szukaj inspiracji i bądź inspiracją dla innych. Działaj, spotykaj się z ludźmi i buduj sieć swoich kontaktów biznesowych – być może to w ten sposób zostaniesz zauważony.

 

A na koniec pamiętaj, że czasem na naprawdę spektakularne zmiany życiu musimy po prostu trochę poczekać.

 

baner_2

 

Oceń artykuł


Narzędzia