Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak ubrać się na rozmowę o pracę w lecie?
03.06.2019  | 4 min czytania

Jak ubrać się na rozmowę o pracę w lecie?

03.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Lekki i wygodny, a zarazem elegancki i adekwatny do okazji – taki powinien być strój, w jakim pojawimy się na letniej rozmowie kwalifikacyjnej. Przy słonecznej aurze i wysokiej temperaturze powietrza warto postawić na jasne kolory i naturalne, przewiewne materiały. Ubiór wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez rozmówcę. Decyduje także o naszym samopoczuciu, dlatego dobrze jest przykładać wagę do tej kwestii.

Letni luz zostawmy na inne okazje

Choć letnia aura kojarzy się z odpoczynkiem, wielu pracowników spędza najcieplejsze miesiące w pracy lub przeznacza ten czas na poszukiwanie zatrudnienia.

Czy w wakacje warto szukać pracy? Obalamy mity!

Ważne, żeby mimo wysokich temperatur i intensywnego słońca zachować profesjonalizm, np. w doborze stroju, jaki będziemy mieli na sobie w trakcie spotkania z rekruterem. Do takiego stanowiska przychyla się Gabriela Lużyńska, P.O. Head of Showroom w Aliganzie:  

Stylizacje w stylu smart casual latem nabierają świeżego charakteru! Dzieje się tak za sprawą otaczającej nas aury pogodowej, kiedy to długie dni dodają energii, a promienie słońca przywodzą na myśl wakacyjne plany. Zasady ubioru na rozmowę kwalifikacyjną latem są takie same jak jesienią czy zimą. Musimy być jednak czujni. Łatwo się zapomnieć i wybrać zbyt swobodny strój.  

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – strój letni i zimowy

Złote zasady doboru letniego stroju

Zbyt skąpy lub nadmiernie kolorowy i wzorzysty ubiór może niekorzystnie wpłynąć na wizerunek, jaki kreujemy w trakcie rekrutacji. Warto kierować się uniwersalnymi zasadami i postawić na:  

  • Lekki, ale oficjalny ubiór

Przygotowanie do rekrutacji powinno polegać nie tylko na stworzeniu CV czy przemyśleniu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Warto skoncentrować się także na kwestiach związanych z wyglądem, np. poznając dress code obowiązujący w firmie, w której chcielibyśmy pracować. Należy zrezygnować ze wzorzystych sukienek, krótkich spodenek itp., które można zastąpić bezpieczniejszymi rozwiązaniami:.

Co zrobić, aby nie popełnić faux paux? Jeżeli nie wiesz, jaki wybrać rodzaj spódnicy, zdecyduj się na kuloty. To spódnico-spodnie do połowy łydki, w których dodatkowo będziesz czuła się wygodnie i wyglądała modnie. A gdy problem stanowi obuwie - polecam mule, które świetnie będą komponowały się z każdym rodzajem spodni, z kulotami również.
- Gabriela Lużyńska

Dostosujmy nasz wygląd do standardów firmy oraz stanowiska, o jakie się ubiegamy. Jeśli np. staramy się o posadę grafika w niewielkiej agencji reklamowej, nie musimy ubierać garsonki czy garnituru. Taki wymóg pojawia się wtedy, gdy chcemy podjąć pracę w banku lub urzędzie.

  • Neutralne kolory i przewiewne materiały

Choć klasyczna czerń sprawdza się niemal przy każdej okazji, latem może sprawiać pewne problemy. Zdaniem Gabrieli Lużyńskiej:

Warto postawić na neutralne kolory, np. kojarzące się z barwami ziemi, oraz oddychające materiały. Zamiast poliestrowej bluzki polecam wybrać wariant 100% bawełna.

Jak przetrwać lato w pracy?

  • Wakacyjne akcenty

Strój, jaki mamy na sobie w trakcie spotkania z rekruterem, powinien być stonowany. Dobrze jest jednak pozwolić sobie na subtelne akcenty, które podkreślą wakacyjną aurę i być może dzięki temu korzystnie wpłyną na nasze samopoczucie.

Jak radzi Gabriela Lużyńska:

Możemy również nadać stylizacji letniego charakteru, wykorzystując jako dodatek jedwabną apaszkę w kwiatowy wzór czy delikatną bransoletkę z przywieszką w kształcie muszelki.

Komfort, klasa i dostosowanie stroju do firmowego dress code’u – to aspekty, na które warto zwrócić uwagę, dobierając letni ubiór na rozmowę kwalifikacyjną. Aby osiągnąć zamierzony efekt, potrzebne jest nie tylko wyczucie stylu, ale również znajomość zasad savoir-vivre.    

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł