Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – strój letni i zimowy
19.10.2017

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – strój letni i zimowy

19.10.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Strój pokazuje nasze zaangażowanie w proces rekrutacji i może świadczyć o motywacji oraz nastawieniu do obowiązków. Zadbajmy o odpowiedni ubiór, aby poczuć się pewniej i wywrzeć korzystne wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Pamiętajmy, że mowa ciała i nasze wypowiedzi także są naszą wizytówką.   

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się ubrać?

Ubranie, jakie mamy na sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, powinno być czyste i uprasowane. Warto zadbać również o obuwie – brudne buty prezentują się niekorzystnie. Strój należy dostosować do stanowiska, o jakie się ubiegamy. Przed spotkaniem warto dowiedzieć się, jaki dress code obowiązuje w danej firmie. W ofertach pracy czasami pojawiają się informacje o tym, że strój oficjalny podczas rozmowy rekrutacyjnej nie jest obowiązkowy. Ubiegając się o posadę grafika lub pracownika galerii sztuki, możemy postawić na nieco bardziej ekstrawagancki wizerunek. Pamiętajmy również o tym, by nasze ubranie było adekwatne do pory roku.

  • Strój letni

Latem stawiamy na lekkie i przewiewne stroje – ta tendencja jest zupełnie naturalna. Wystrzegajmy się zbyt skąpych ubrań, nawet jeśli słupek rtęci znajduje się wysoko. Kobiety nie powinny rezygnować z rajstop, jeśli zakładają spódnice. Pamiętajmy o tym, że sukienka czy spódniczka nie może być zbyt krótka. Dobrym wyborem są również przewiewne (np. lniane i eleganckie) długie spodnie. Możemy zdecydować się na krótki rękaw, ale unikajmy zbyt głębokich dekoltów oraz wycięć. Buty, które mamy na nogach, powinny zakrywać palce u stóp i pięty – baleriny i klasyczne szpilki spełniają te kryteria. Mężczyźni mogą wybrać letnie garnitury, które są cienkie i wygodne. Krawat nie jest konieczny, chyba że ubiegamy się o wysokie stanowisko. Koszula musi być jednolita. Możemy zdecydować się na wybór modelu z krótkim rękawem, ale pamiętajmy o tym, by zapiąć guziki przy szyi. Nieco mniej elegancki strój również będzie prezentował się dobrze, o ile nie będą to krótkie spodenki i sandały.     

  • Strój zimowy

Zimą nosimy dodatkowe okrycia wierzchnie – kurtki, płaszcze, swetry, a także czapki i szaliki. Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną, zostawmy wszystkie te ubrania i dodatki w szatni lub na wieszaku, który znajduje się np. w recepcji. Rozkładanie ich w pomieszczeniu, w którym będzie odbywać się rozmowa o pracę, jest niekulturalne. Pamiętajmy również o wyczyszczeniu obuwia. Zabłocone, masywne buty pozostawiają za sobą nieefektowne, brudne ślady.

Postarajmy się przyjść na rozmowę kwalifikacyjną punktualnie, ale nie wcześniej niż kilka minut przed czasem. Dzięki temu przyzwyczaimy się do temperatury panującej w pomieszczeniu, a nasza skóra zacznie odzyskiwać normalny, zdrowy koloryt. Zanim zostaniemy zaproszeni do gabinetu, przejrzyjmy się w lustrze. Poprawmy fryzurę i upewnijmy się, że wyglądamy korzystnie. Mając taką świadomość, staniemy się bardziej pewni siebie. Dzięki temu poziom stresu się obniży i zdołamy w naturalny sposób opowiadać o swoim doświadczeniu zawodowym, kwalifikacjach itd.  

Oceń artykuł