Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – strój letni i zimowy
19.10.2017  | 4 min czytania

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – strój letni i zimowy

19.10.2017  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Pamiętaj o tym, że strój pokazuje Twoje zaangażowanie w proces rekrutacji i może świadczyć o stopniu Twojej motywacji oraz nastawieniu do obowiązków. Odpowiedni ubiór pozwoli Ci też poczuć się pewniej, dzięki czemu wywrzesz korzystniejsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Dostosuj więc strój do sytuacji, jaką jest rozmowa kwalifikacyjna, oraz do panujących aktualnie warunków pogodowych.

Z artykułu dowiesz się:
• Jakie znaczenie ma ubiór, w którym przyjdziesz na rozmowę o pracę?
• Jaki strój włożyć, jeśli rekrutacja odbywa się w lecie?
• Jakie ubranie na rozmowę kwalifikacyjną wybrać w zimie?

Rozmowa kwalifikacyjna – ubiór ma znaczenie!

Nie oszukujmy się: pierwsze wrażenie ma znaczący wpływ na to, jak Cię odbierze rekruter czy przyszły pracodawca. Oprócz Twojego zachowania i mowy ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej ogromną rolę odgrywa odpowiednie ubranie. To po nim bowiem Twój współrozmówca oceni na pierwszy rzut oka, czy traktujesz to spotkanie poważnie i czy naprawdę zależy Ci na tej pracy. Ponadto gdy masz poczucie, że prezentujesz się w lustrze dobrze i adekwatnie do sytuacji, wówczas zyskujesz większą pewność siebie – a to zawsze procentuje w oczach pracodawcy.

| Jak być pewnym siebie i osiągać wyznaczone cele?

Na początek należy podkreślić rzecz być może oczywistą: ubranie na rozmowę rekrutacyjną powinno być czyste, uprasowane i bez widocznych niedoskonałości, takich jak np. plamy. Warto zadbać również o obuwie – brudne czy mocno zniszczone buty prezentują się zdecydowanie niekorzystnie. Strój należy dostosować do stanowiska, na które aplikujesz. Przykładowo, gdy ubiegasz się o posadę grafika lub pracownika galerii sztuki, możesz postawić na nieco bardziej ekstrawagancki wizerunek. Z kolei praca w korporacji, urzędzie czy instytucji państwowej wymaga zwykle stroju bardziej biznesowego. Ważne jest również to, by dostosować ubranie do panującej akurat pory roku.

| Dlaczego pierwsze wrażenie jest tak ważne? Sprawdź!

Jak ubrać się na rozmowę o pracę w lecie?

Latem postaw na lekkie i przewiewne stroje – to naturalna i powszechnie przyjęta tendencja. Wystrzegaj się jednak ubrań zbyt skąpych, nawet jeśli słupek rtęci znajduje się wysoko. Kobiety nie powinny wkładać na rozmowę kwalifikacyjną zbyt krótkiej spódnicy czy sukienki. Uważa się też, że jeśli odsłaniają nogi, należy wówczas założyć cieniutkie pończochy czy rajstopy. Dobrym wyborem na ciepłe miesiące są również przewiewne, eleganckie długie spodnie – np. lniane. Przy dużych upałach możesz zdecydować się na krótki rękaw, ale unikaj głębokich dekoltów. Buty powinny zakrywać palce u stóp i pięty – kryteria te spełniają np. baleriny czy klasyczne szpilki.

| Elegancki strój do biura – 5 szczegółów, na które warto zwracać uwagę

Mężczyźni idący na rozmowę kwalifikacyjną w ciepłych miesiącach mogą wybrać letnie garnitury. Doskonale się one sprawdzają, ponieważ są cienkie i wygodne. Krawat nie jest konieczny, chyba że ubiegasz się o naprawdę wysokie stanowisko. W przypadku koszuli zdecyduj się na model o jednolitym kolorze, najlepiej dość stonowanym. Jeżeli jest gorąco, możesz wybrać krótki rękaw. Pamiętaj jednak o tym, aby koniecznie zapiąć guziki przy szyi (możesz to zrobić nawet tuż przed wejściem do sali rekrutacyjnej!). Jeśli w danym miejscu pracy nie obowiązuje bardzo sformalizowany strój, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się na ubranie w nieco mniej eleganckim wydaniu. Pamiętaj tylko, że absolutnie nie mogą to być krótkie spodenki i sandały!

| Letni strój biurowy – co wybrać, a z czego zrezygnować?

Jakie wybrać ubranie na rozmowę kwalifikacyjną w zimie?

Zimą zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają na sobie dodatkowe okrycie wierzchnie – kurtki, płaszcze, swetry, a także czapki i szaliki. Jeśli przychodzisz w nich na rozmowę kwalifikacyjną, zostaw wszystkie te ubrania i dodatki w szatni lub na wieszaku, który znajduje się np. w recepcji. Rozkładanie ich w pomieszczeniu, w którym będzie się odbywać rozmowa o pracę, jest niekulturalne i źle widziane. Pamiętaj również o tym, aby przed wejściem na spotkanie skontrolować stan swojego obuwia. Zabłocone buty wyglądają niechlujnie i nieestetycznie, a ponadto mogą za sobą pozostawiać brudne ślady.

| Rozmowa o pracę jesienią. Jak się ubrać?

Postaraj się też przyjść na rozmowę kwalifikacyjną punktualnie. Dzięki temu przyzwyczaisz się do temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym ma się odbyć rozmowa, a Twoja skóra zdąży odzyskać normalny, zdrowy koloryt. Przed wejściem do sali rekrutacyjnej udaj się do łazienki i przejrzyj się w lustrze. Popraw fryzurę i upewnij się, że korzystnie się prezentujesz. Kobiety mogą też skontrolować, czy np. ich makijaż nie rozmył się na deszczu. Mając świadomość tego, że wyglądasz właśnie tak, jak zamierzałeś, zyskujesz większe zdecydowanie i pewność siebie. Dzięki temu poziom stresu się obniża, Ty zaś zdołasz w naturalny sposób opowiedzieć o sobie, swoim doświadczeniu zawodowym, kwalifikacjach itd.

Oceń artykuł