Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Oto 7 rzeczy, które musisz zrobić
26.09.2016  | 5 min czytania

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Oto 7 rzeczy, które musisz zrobić

26.09.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.56)

Rozmowa rekrutacyjna już jutro, a Ty spokojnie zajmujesz się codziennymi obowiązkami lub oglądasz najnowszy sezon ulubionego serialu? Pobudka! Na spotkanie w sprawie pracy nie należy iść z marszu. Jeśli chcesz odnieść sukces, lepiej postaw na sumienne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu masz większą szansę na zdobycie wymarzonej pracy i nadanie odpowiedniego kierunku swojej ścieżce zawodowej.

Z artykułu dowiesz się:
• Dlaczego na rozmowę o pracę nie należy iść bez przygotowania?
• Jakich 7 kluczowych kwestii nie możesz przeoczyć przy przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej?

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – dlaczego jest konieczne?

Jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza to, że informacje zawarte w Twoim CV wzbudziły zainteresowanie u przyszłego pracodawcy. Znalazłeś się w gronie osób wybranych – przeszedłeś przez pierwsze sito rekrutacyjne. Teraz wszystko zależy od tego, jak się zaprezentujesz na spotkaniu o pracę; czy swoim zachowaniem oraz umiejętnościami dowiedziesz, że istotnie nadajesz się na dane stanowisko. Powinieneś zatem poświęcić trochę czasu na to, aby odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. To pozwoli Ci zachować zimną krew w trakcie spotkania rekrutacyjnego i zwiększy szansę na zaprezentowanie siebie z możliwie najlepszej strony.

| Czy wiesz, jak skutecznie szukać pracy? Podpowiadamy!

Przygotowanie do rozmowy o pracę – 7 kluczowych kwestii

1. Zdobądź informacje o firmie

Musisz wiedzieć, że rekruter oczekuje, że kandydat podczas rozmowy o pracę będzie wiedział coś więcej niż tylko to, gdzie znajduje się siedziba firmy, do której aplikował. Sprawdź zatem: czym zajmuje się Twój potencjalny przyszły pracodawca, jaka jest jego specjalizacja, z kim konkuruje i czym wyróżnia się na rynku. Jeśli na przykład aplikujesz na stanowiska związane z marketingiem lub komunikacją, przyjrzyj się uważnie wizerunkowi firmy, zapoznaj się też z prowadzonymi przez nią ostatnio kampaniami reklamowymi czy informacyjnymi. Zbierz wszystkie najważniejsze informacje, a później śmiało zaprezentuj swoją wiedzę przed rekruterem. Pozytywny efekt murowany!

| Ważne sygnały – jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę?

2. Przygotuj się na standardowe pytania rekrutera

Na większość pytań, które padną (szczególnie na pierwszym etapie rozmowy), można się przygotować. Zastanów się, jakie są Twoje mocne i słabe strony, jakim sukcesem możesz się pochwalić albo z jakim problemem ostatnio sobie poradziłeś. Wyobraź sobie, gdzie widzisz siebie za 5 lat, co jest dla Ciebie największym wyzwaniem w pracy i jakie wartości szczególnie sobie cenisz w relacji pracownik–pracodawca. Nawet jeśli te pytania wydają Ci się sztampowe, to jednak większość z nich istotnie pada na rozmowach – dobrze jest więc mieć przygotowane ciekawe odpowiedzi.

| Najczęstsze pytania rekrutacyjne – sprawdź listę i przygotuj się do rozmowy

3. Zastanów się, ile chcesz zarabiać

Kiedy na rozmowie o pracę pada pytanie o oczekiwane wynagrodzenie, nie ma czasu na wahanie lub zbywanie rekrutera stwierdzeniem: „Tyle, ile chcecie mi zapłacić”. Przygotowując się do rozmowy na ten temat, skorzystaj z bezpłatnej porównywarki zarobków Pracuj.pl. Dzięki temu łatwo określisz oczekiwaną wartość wynagrodzenia. Pomyśl także, czy jesteś skłonny do negocjacji i ile najmniej możesz zarabiać. Ponadto zastanów się, na jakich benefitach pozapłacowych najbardziej Ci zależy – być może te ostatnie uda się wynegocjować.

| 10 pytań o zarobki, które padają na rozmowie o pracę

4. Ćwicz!

Ćwiczenie na głos odpowiedzi – czy wręcz odgrywanie scenek z rozmowy z rekrutem – pomoże Ci opanować stres i przygotować się na nietypową sytuację. Przejdź przez odpowiedzi na popularne pytania, poćwicz opowiadanie o sobie i o swojej karierze zawodowej. Do pomocy możesz zatrudnić bliską Ci osobę, która wcieli się w rolę rekrutera. Jakkolwiek dziwnie może to brzmieć, uwierz – to działa! Jeśli jednak mimo wszystko nie jesteś przekonany do werbalnych ćwiczeń, możesz skorzystać z internetowych symulatorów rozmów kwalifikacyjnych.

| Jak opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

5. Przygotuj pytania do rekrutera

Warto przygotować kilka pytań, które zadasz rekruterowi na koniec rozmowy. Odpowiedzi na nie pozwolą zweryfikować zgromadzoną przez Ciebie wiedzę na temat organizacji, ale też dadzą drugiej stronie sygnał, że do rekrutacji podchodzisz w sposób profesjonalny i rzetelny.

| 10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy o pracę

6. Zadbaj o odpowiedni strój

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Czy tego chcesz, czy nie – strój, w jakim wystąpisz na rozmowie rekrutacyjnej, jest Twoją wizytówką. Koniecznie dopasuj go do kultury biznesowej organizacji. Bardziej formalne ubrania załóż wówczas, gdy starasz się o pracę w kancelarii prawnej czy banku, natomiast jeśli aplikujesz do agencji reklamowej, możesz sobie pozwolić na więcej luzu. Zawsze jednak wybieraj strój schludny i czysty.

| Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – strój letni i zimowy

7. Postaraj się przygotować na stresujące sytuacje

Stres na rozmowie o pracę towarzyszy niemal każdemu. Dlatego warto postarać się go zniwelować. Pomoże w tym także krótkie planowanie kryzysowe i zastanowienie się nad tym, co może pójść nie tak. W takich momentach nawet drobne rzeczy mogą Cię wytrącić z równowagi, więc warto przemyśleć, co zrobić, gdy dojdzie do nieprzewidzianych sytuacji.

| 7 sposobów na zwalczenie stresu przed rozmową kwalifikacyjną

Autobus utknie w korku i spóźnisz się na rozmowę? Zapisz w telefonie numer do rekrutera, aby móc go o tym uprzedzić. Wylejesz kawę na koszulę? Schowaj do kieszeni paczkę chusteczek. Przygotuj się także na tzw. pytania kreatywne, które lubią zadawać niektórzy rekruterzy. Sprawdzają oni tym samym m.in. odporność na stres czy umiejętność reagowania w trudnych sytuacjach.

Oceń artykuł