Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak rekruterzy sprawdzają kreatywność kandydatów?
19.07.2018  | 4 min czytania

Jak rekruterzy sprawdzają kreatywność kandydatów?

19.07.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Zaskakujące pytania oraz zadania o nietypowej treści pozwalają rekruterom sprawdzić kreatywność oraz błyskotliwość kandydata. Pokazują również, jak potencjalny pracownik radzi sobie ze stresem i rozwiązywaniem problemów. Często nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na zadane pytania. Możesz się jednak przygotować do spotkania, wykonując ćwiczenia.  

„Ile piłek tenisowych zmieści się w autobusie?”

Wśród nietypowych pytań rekrutacyjnych zagadnienie z piłeczkami tenisowymi pojawia się dość często. Trudno jest wyliczyć dokładną liczbę piłek. Bez informacji dotyczących wymiarów autobusu czy samych piłeczek można tylko oszacować wynik zadania. Poproś rekrutera o dodatkowe informacje lub przedstaw, w jaki sposób rozwiązałbyś zadanie, krok po kroku.

6 wskazówek, jak poradzić sobie z testami logicznymi

„Proszę opowiedzieć mi dowcip.”

Rekruter spróbuje zaskoczyć Cię nietypowymi poleceniami. Gdy usłyszysz prośbę o opowiedzenie dowcipu – zdecyduj się na krótki żart, który nie będzie poruszał delikatnych sfer życia. Zrezygnuj z tzw. czarnego humoru. Zabawny dowcip pozwoli zmniejszyć uczucie stresu. Zaprezentujesz się jako pogodna osoba, która potrafi rozładować napięcie w zespole poprzez śmiech.

„Dlaczego studzienki są okrągłe?”

Odpowiedzi na to pytanie może być kilka:

  • pokrywy studzienek są bardzo ciężkie. Okrągła forma umożliwia przetoczenie pokrywy z miejsca na miejsce, bez konieczności dźwigania;
  • okrągłą pokrywę można łatwiej podnieść i odłożyć w odpowiednie miejsce. Przy innych kształtach, np. trójkącie czy prostokącie, należałoby zadbać o dopasowanie boków pokrywy do włazu studzienki.

„Ile razy w ciągu dnia wskazówki zegara nakładają się na siebie?”

To pytanie sprawdza głównie umiejętność logicznego myślenia kandydatów. Gdy wskazówka minutowa wykonuje pełny obieg wokół tarczy zegara co godzinę, to wskazówka godzinowa też się porusza. W związku z tym, wskazówki spotkają się o północy i około 1:05, 2:10, 3:15, 4:20, 5:28, 6:32, 7:38, 8:44, 9:49, 10:54. Cykl następnie się powtarza, co daje 11 nałożeń x 2. Wskazówki zegara nakładają się na siebie nie 24, a 22 razy w ciągu dnia.

„Proszę zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę.”

Gdy starasz się o pracę nauczyciela muzyki lub aplikujesz na stanowisko głównego chórzysty – to takie zadanie podczas spotkania rekrutacyjnego nie budzi zdziwienia. W innych sytuacjach, gdy np. starasz się o kierowniczą posadę albo pracę jako doradca finansowy, to rekruter nie ma powodów, by wymagać od Ciebie umiejętności śpiewania. Możesz wówczas odpowiedzieć: „Lubię piosenkę X, ale nie wydaje mi się, żeby umiejętność śpiewania przydała się na stanowisku, o które się staram."

W ten sposób zaprezentujesz się jako osoba asertywna. Bądź kulturalny, opanowany i spokojnie udzielaj odpowiedzi.

Zakazane pytania, czyli o co rekruter nie może Cię zapytać

Oceń artykuł