Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak przygotować się do testów rekrutacyjnych?
26.06.2018  | 4 min czytania

Jak przygotować się do testów rekrutacyjnych?

26.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Testy rekrutacyjne pozwalają szybko sprawdzić predyspozycje kandydata do pracy na danym stanowisku. Służą ocenie m.in. umiejętności logicznego myślenia i wyciągania wniosków oraz kreatywności. Trudno przewidzieć, co spotka Cię na teście, ale postaraj się ograniczyć stres i ćwicz w wolnych chwilach rozwiązywanie łamigłówek.

Dlaczego firmy stosują testy?

Testy wykonywane w trakcie procesu rekrutacji mają na celu zweryfikowanie zdolności posiadanych przez kandydata. To sprawdzian z logicznego myślenia, umiejętności działania pod presją czasu oraz radzenia sobie ze stresem. Sposób rozwiązywania zadań pozwala poznać osobowość przyszłego pracownika.

Testy rekrutacyjne – jak się do nich przygotować?

Podczas rekrutacji wykorzystuje się m.in. testy osobowościowe, numeryczne lub psychologiczne. Poszczególne rodzaje zadań sprawdzają inne cechy i zdolności kandydata. Trudno przewidzieć, jakie testy rekrutacyjne dla pracowników pojawią się na Twoim spotkaniu z rekruterem. Jednak możesz sobie pomóc i odpowiednio się przygotować, by jak najlepiej poradzić sobie z zadaniami.

Testy rekrutacyjne – ABC

  • Odpocznij przed testami

W dzień poprzedzający testy rekrutacyjne połóż się wcześniej i zadbaj o odpowiednią ilość snu. Dzięki temu uczucie senności nie będzie Cię rozpraszać podczas spotkania. Skupisz się w pełni na zadaniach i osiągniesz lepsze efekty.

  • Ogranicz stres

Gdy rekruter poinformuje Cię, że na spotkaniu rekrutacyjnym pojawią się różnego rodzaju testy – nie wpadaj w panikę. Nadmierne myślenie o procesie rekrutacji spowoduje, że nie będziesz mógł spać, a gdy otrzymasz do rozwiązania test – będziesz mieć trudności ze skupieniem uwagi. Podejdź do testów rekrutacyjnych ze spokojem.

  • Czytaj ze zrozumieniem

W pełni skoncentruj się na treści zadania. Zanotuj lub podkreśl najważniejsze informacje. Wyciągnij wnioski i krótko odpowiedz na zadane pytanie. Rekruterzy będą oceniać m.in. Twoją umiejętność przekazywania informacji. Dlatego też nie odbiegaj od treści polecenia i nie udzielaj zbyt obszernych odpowiedzi.

  • Nie spiesz się

Na zrobienie zadań testowych będziesz mieć ograniczoną ilość czasu. Nie oznacza to jednak, że musisz wykonać polecenia w pośpiechu. Skup się na czytanej treści, by jak najlepiej odpowiedzieć na pytania. Test wykonany w całości, lecz z wieloma błędami zmniejszy Twoje szanse na otrzymanie pracy. Lepiej rozwiązać mniej zadań, ale w prawidłowy sposób.

  • Ćwicz na co dzień

W wolnych chwilach rozwijaj umiejętność logicznego myślenia, np. przez rozwiązywanie łamigłówek czy sudoku. Ćwicz efektywne wyszukiwanie informacji i wyciągaj wnioski z popełnionych błędów.

6 wskazówek, jak poradzić sobie z testami logicznymi

Nie zatrudniono mnie, bo nie umiem rozwiązywać testów?

Proces rekrutacji zakończył się, ale nie dostałeś propozycji zatrudnienia? Nie oznacza to, że nie potrafisz radzić sobie z nietypowymi zadaniami. Testy sprawdzają predyspozycje kandydata na dane stanowisko pracy. Możliwe, że pracodawcy zależało bardziej np. na osobie z umiejętnościami komunikacyjnymi niż ze zmysłem kreatywnym. Wyciągnij wnioski z doświadczeń i wykorzystaj je podczas kolejnych testów rekrutacyjnych.

Oceń artykuł