Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
20.03.2018  | 7 min czytania

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

20.03.2018  | 7 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(3.88)

Samo zaproszenie na rozmowę o pracę, wcale nie daje Ci pracy. To dopiero początek drogi. Zanim usłyszysz od rekrutera „Witamy, w naszym zespole!”, czeka Cię przynajmniej jedno, a czasem nawet dwa lub trzy spotkania rekrutacyjne. Jak się do nich przygotować? Zebraliśmy w jednym miejscu pięć wskazówek, dzięki którym przygotowanie do spotkania z rekruterem pójdzie jak z płatka, a Ty od razu go do siebie przekonasz.

Zobacz, jak ubrać się na rozmowę o pracę >>

  1. Zbierz jak najwięcej informacji o firmie

Sumiennie wykonana analiza to początek udanej rozmowy rekrutacyjnej. Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji nt. firmy do której aplikowałeś, jej konkurencji, oferowanych przez nią produktów i usług. Nie ograniczaj się do strony internetowej potencjalnego pracodawcy, odwiedź również jego profile w mediach społecznościowych, doniesienia prasowe.

  1. Poznaj swojego rozmówcę

Tak jak rekruterzy sprawdzają Twój wizerunek w sieci, tak Ty możesz przyjrzeć się bliżej z profilowi osoby, z która będzie prowadzić Twoją rozmowę o pracę. Sprawdź jak długo pracuje w danej firmie, jak rozwijała się jego kariera, czym zajmuje się na co dzień. Im więcej informacji zdobędziesz, tym lepiej będziesz przygotowany do rozmowy i podczas spotkania poczujesz się pewniej.

  1. Przygotuj odpowiedzi na potencjalne pytania, które może zadać Ci rekruter

Niezależnie od tego, do jakiej firmy aplikujesz możesz być pewien, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zapyta Cię o:

  • Twoje dotychczasowe doświadczenie, realizowane projekty i ich efekty
  • powody zmiany pracy
  • to jak pracujesz w zespole i radzisz sobie z rozwiązywaniem konfliktów
  • największe osiągnięcia zawodowe lub największe porażki

Poświęć czas w domu na przygotowanie odpowiedzi na nie – zebranie swojego doświadczenie, przygotowanie opisów projektów, z których jesteś najbardziej i najmniej dumny, sposobów radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi i konfliktowymi. Postaraj się, by Twoje wypowiedzi były szczere, ale też nieszablonowe [czytaj więcej]. Dzięki temu dużo łatwiej, płynniej i pewniej będziesz odpowiadać na nie, gdy zada Ci je rekruter.

  1. Określ swoje oczekiwania finansowe i pozapłacowe

Nie zapomnij o zastanowieniu się jakie są Twoje oczekiwania finansowe. Przejrzyj raporty branżowe, sprawdź ile zarabiają osoby na podobnych stanowiskach wchodząc na www.zarobki.pracuj.pl. Zastanów się też jakich benefitów i świadczeń pozapłacowych oczekujesz. Pamiętaj, że podczas rozmowy o pracę wszystko podlega negocjacjom. Może nie otrzymasz najwyższej rynkowej stawki, ale możesz wynegocjować dodatkowe dni wolne, pracę zdalną czy finansowanie przez pracodawcę studiów podyplomowych. Sprawdź o czym jeszcze warto pamiętać negocjując wynagrodzenie.

  1. Zapisz pytania, które chcesz zadać rekruterowi

Rozmowa rekrutacyjna to dialog, a nie monolog! Pamiętaj, ze rekruter oczekuje, że zadasz mu na koniec spotkania pytania doprecyzowujące zakres obowiązków na danym stanowisku, warunki pracy w firmie czy jej kulturę korporacyjną. Rozmowa z rekruterem i zadanie mu kilku pytań umożliwia nam też zaprezentowanie się jako osoba, która decydując się na współpracę z firmą, chciałaby najpierw dobrze poznać i zrozumieć jej charakter, potrzeby i wymagania. Oto kilka przykładów pytań do rekrutera:

  • Za co Pan/Pani ceni pracę w tej firmie?
  • Jak wygląda typowy dzień pracy na stanowisku, a które aplikuje?
  • Jakie są możliwości rozwoju w dziale, do którego mogę dołączyć ale i całej firmie?

Po takim przygotowaniu rozmowa o pracę musi zakończyć się sukcesem! Trzymamy kciuki

Oceń artykuł