Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak przygotować prezentację na rozmowę kwalifikacyjną?
22.03.2019  | 5 min czytania

Jak przygotować prezentację na rozmowę kwalifikacyjną?

22.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Dynamiczna, atrakcyjna dla słuchacza, dopracowana – taka powinna być prezentacja wygłaszana przed rekruterem. Ważne, by poważnie potraktować swoje wystąpienie. Jeśli włożysz trud w przygotowanie, możesz udowodnić, że jesteś sumiennym kandydatem i świetnym mówcą, który potrafi utrzymać uwagę słuchaczy.

Prezentacja – szansa czy utrapienie?

W trakcie rekrutacji wykonuje się rozmaite zadania. Możesz zostać poproszony o przeprowadzanie case study lub o przystąpienie do testów psychologicznych. Istnieje prawdopodobieństwo, że staniesz przed wyzwaniem polegającym na stworzeniu i wygłoszeniu prezentacji na temat Twojego dorobku zawodowego lub wybranego zagadnienia. Wykonując takie zadanie, masz okazję wykazać się umiejętnością wyszukiwania i przedstawiania informacji, a także komunikatywnością, opanowaniem i poczuciem humoru.  

Jak opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Sekret idealnej prezentacji tkwi w…

O tym, jak zostanie przyjęte Twoje wystąpienie, decyduje szereg czynników, a każdy z nich ma znaczenie. Przygotowując prezentację, skoncentruj się na aspektach, takich jak:

  • Treść

Ważny jest sposób mówienia, ale największe znaczenie ma merytoryczna warstwa wypowiedzi. Jeśli opowiadasz o sobie, skoncentruj się na swoim życiu zawodowym. Pracodawca chce wiedzieć, jakim jesteś fachowcem. Nie interesują go Twoje poglądy, życie rodzinne itd. Jeśli np. zamierzasz mówić o zainteresowaniach niezwiązanych z pracą, to zrób to w zwięzły sposób, nie poświęcając tej kwestii zbyt wiele czasu. Opowiadając o sobie lub o innych zagadnieniach, nie uciekaj w dygresje, ale trzymaj się tematu.  

  • Czas

Zanim przystąpisz do przygotowań, upewnij się, ile czasu ma trwać Twoje wystąpienie. Jeśli masz np. 10-15 minut, musisz je maksymalnie wykorzystać. „Skompresowanie” prezentacji i wygłoszenie jej w 2 minuty również nie wpłynie korzystnie na Twój wizerunek. Aby sprawdzić czas wystąpienia, zapisz to, co zamierzasz powiedzieć, a następnie przeczytaj tekst w naturalnym tempie.  

  • Szata graficzna i efekty

Slajdy to pomoc dla Ciebie i urozmaicenie dla słuchaczy. Ważne, by nie zawierały zbyt dużo tekstu. W przeciwnym razie odbiorca nie będzie skupiał się na Twoich słowach, ale skoncentruje się na czytaniu. Warto zadbać także o estetykę, tzn. czytelny i atrakcyjny krój czcionki, odpowiednią kolorystykę, wysoką jakość zdjęć, wykresów i innych materiałów graficznych. Jeśli zamierzasz wprowadzić do wystąpienia dźwięk lub specjalne przejścia pomiędzy slajdami, upewnij się, że dodatkowe efekty nie utrudnią odbioru i nie będą odwracać uwagi od treści Twojej wypowiedzi.

  • Przygotowanie techniczne

Nadeszła Twoja kolej. Za chwilę masz wygłosić prezentację, ale plik nie otwiera się, bo w firmowym sprzęcie nie zainstalowano oprogramowania, z którego korzystałeś… Aby uniknąć podobnych sytuacji, zadbaj o techniczną stronę wystąpienia i zapisz plik w kilku rozszerzeniach. Możesz również zabrać własny sprzęt. Upewnij się jednak, że Twój laptop można podłączyć do projektora. Jeśli urządzenie nie posiada odpowiedniego wejścia, warto zabrać ze sobą kabel (np. z wejściem HDMI).

  • Ćwiczenia

Zanim wygłosisz prezentację przed rekruterem, przećwicz swoje wystąpienie. Dzięki temu nie będziesz czytać tekstu z kartki, ale swobodnie go wygłosisz, nawiązując kontakt wzrokowy z słuchaczem / słuchaczami. Zyskasz również większą pewność siebie i obniżysz poziom stresu.   Aktualne oferty pracy znajdziesz tutaj!

  • Inspiracje

Dobrze jest słuchać porad profesjonalistów, którzy mają duże doświadczenie w wygłaszaniu prezentacji i chętnie dzielą się swoją wiedzą i spostrzeżeniami. Do takich osób zalicza się m.in. Tomasz Kammel, który na swoim kanale w serwisie YouTube zamieścił film na temat przygotowania profesjonalnej prezentacji. Warto również przeglądać materiały filmowe z Ted Talks, np. wystąpienie Kamila Kozieła dotyczące sztuki prezentacji.

  • Nastawienie

Ważne, żebyś rozumiał sens wygłaszania prezentacji i starał się okazać słuchaczom szacunek, przekazując wartościowe treści. Twoje autentyczne zaangażowanie, entuzjazm i pozytywne nastawienie do odbiorców sprawią, że wystąpienie stanie się atrakcyjniejsze.  

Jak przygotować prezentację na rozmowę rekrutacyjną?

Rzetelne przygotowanie, umiejętność wyrażania myśli w jasny i konkretny sposób oraz zdolność nawiązania kontaktu z odbiorcami – to filary wartościowej prezentacji. Mimo że kilkunastominutowe monologi są stresujące dla osoby, która je wygłasza, warto stawić czoło takiemu wyzwaniu.
Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł