Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?
29.01.2019  | 5 min czytania

Jak opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

29.01.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Lekka, autentyczna i profesjonalna – taka powinna być Twoja opowieść o sobie. Realizuj cele zawodowe i ciesz się sukcesami. Dzięki zaangażowaniu we własny rozwój i otwartości na rozmówcę, zainteresujesz rekrutera i zdobędziesz pracę, która pomoże Ci realizować dalsze plany.

Przed przystąpieniem do rekrutacji oceń, czy i w jakim stopniu spełniasz wymagania pracodawcy. Umiejętność dokonania uczciwej oceny własnego potencjału to jedna z kluczowych kompetencji, jakimi powinien wykazywać się kandydat. Ważne, żebyś nauczył się również mówić o sobie – o swoich kwalifikacjach, kompetencjach, predyspozycjach i planach. Aby robić to dobrze:   

1. Odkryj swoje mocne strony i buduj własną markę

Świadomość własnych atutów i rzetelne przygotowanie pomogą Ci opanować emocje i odpowiadać na pytania tak, jak to zaplanowałeś. Buduj własną markę w sposób świadomy i zastanów się, jakie informacje na swój temat chciałbyś przekazać:   

Prośba: „opowiedz o sobie” zwykle otwiera rozmowę rekrutacyjną. Wiele zależy od tego, jak się do niej odniesiesz. Twoja odpowiedź może ustanowić ton dla całego dalszego wywiadu.
- Piotr Zawadzki, trener pracy, coach i mówca motywacyjny

Coach radzi, by przed rozmową przygotować skondensowaną, konkretną wypowiedź. Warto poćwiczyć mówienie o sobie. Dobrze, żeby odpowiedź nie trwała dłużej niż trzy minuty. Jak tłumaczy ekspert, pozwoli to zbudować pewność siebie i uniknąć zbędnego stresu.

7 sposobów na zwalczenie stresu przed rozmową kwalifikacyjną

2. Zaangażuj rozmówcę w swoją opowieść

Ważne, żebyś mówił o sobie z zaangażowaniem, jednocześnie uważnie obserwując reakcje rekrutera. Dzięki temu będziesz rozmówcą, a nie prelegentem wygłaszającym referat.

Jak twierdzi Piotr Zawadzki:

Opowiadając o sobie, nie powinieneś streszczać swojego CV czy mówić w zbyt lakoniczny sposób. Nie powinieneś też być zbyt osobisty. Pozwól rekruterowi na wtrącenia i postaw na dialog, podczas którego zaprezentujesz siebie z najlepszej strony i w pozytywny sposób określisz, dlaczego uczestniczysz w spotkaniu.

Zaangażowanie jest tak samo istotne jak realizm oraz otwartość na pytania i opinie rozmówcy. Ważne, żebyś mówił z pasją o swoim zawodowym przygotowaniu.

Nie zapomnij o emocjach. Opowieści słuchamy dla emocji, które sprzyjają zapamiętywaniu. Spraw, by rozmówca zapamiętał Ciebie i Twoją opowieść.
- Adam Pioch, mówca, mentor i ekspert z zakresu storytellingu

3. Przedstaw się w korzystnym świetle

Piotr Zawadzki radzi, by mówić o sobie prosto i bez ogródek:

Nie rozwlekaj wypowiedzi, bądź konkretny, trzymaj się tematu i pamiętaj: prezentujesz swoje silne strony.

Zdaniem coacha taka forma autoprezentacji sprzyja wykazaniu, że jesteś właściwym kandydatem na wolne stanowisko i że poradzisz sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z objęciem posady.

4. Zachowaj autentyczność i doskonal się

W opinii Adama Piocha warto również mówić o swoim rozwoju jako procesie, który cały czas trwa i nie zawsze przebiega gładko: 

Opowiedz o tym, jak zdobywałeś umiejętności, które są ważne dla pracodawcy, jakie przeciwności spotykałeś po drodze i jak sobie z nimi poradziłeś. Przedstaw wnioski, jakie wyciągnąłeś z doświadczeń i opisz, czego się nauczyłeś w trakcie rozwijania kompetencji.

Warto nauczyć się mówić nie tylko o sukcesach, ale również o niepowodzeniach, które mogą przytrafić się każdemu – niezależnie od talentu czy przygotowania zawodowego.  

Opowiadając o sobie, odnoś się do doświadczeń związanych z pracą, tzn. do osiągnięć, zainteresowań zawodowych itp. Gdy opisujesz siebie, rób to w kontekście wymagań stawianych kandydatowi na stanowisko, o które się ubiegasz. Postępując w ten sposób, zaprezentujesz się jako profesjonalista. Unikaj fałszywej skromności lub przechwalania się. Warto pracować nad poczuciem własnej wartości. Wyznaczaj cele na miarę własnych możliwości i doceniaj się nawet za drobne osiągnięcia. Ciesz się sukcesami, a porażki traktuj jak lekcje, które pomagają doskonalić charakter.  

„Proszę powiedzieć coś o sobie”

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł