Opowiadanie historii może nam pomóc w życiu zawodowym. Warto sięgnąć po storytelling, kiedy czeka nas rozmowa indywidualna z pracodawcą lub spotkanie rekrutacyjne. Dobra opowieść to taka, która jest angażująca, naturalna i zrozumiała dla odbiorcy.
Skuteczny storytelling – na czym polega?
Storytelling oznacza m.in. mówienie o naszych doświadczeniach oraz umiejętnościach w formie historii wpływającej na wyobraźnię rozmówcy. Opowieść powinna być przede wszystkim wiarygodna i naturalna – stosowanie niezrozumiałych metafor albo górnolotnych określeń nie jest wskazane. Warto skupić się na podejmowanych przez siebie działaniach, a nie jedynie na wymienieniu swoich cech charakteru. Cała wypowiedź powinna być nie tylko konkretna, ale również oryginalna. Dzięki temu można zarówno wyróżnić się spośród kandydatów aplikujących na dane stanowisko w firmie, jak i skutecznie przykuć uwagę pracodawcy, który rozważa nasz awans.
Storytelling w życiu zawodowym – kiedy warto go wykorzystać?
Choć mogłoby się wydawać, że opowiadanie historii podczas spotkania biznesowego oznacza odchodzenie od właściwego tematu rozmowy, dobry storytelling podkreśla posiadane przez nas umiejętności i wpływa na zainteresowanie odbiorcy. Można wykorzystać go m.in.:
- Podczas rozmowy kwalifikacyjnej
W trakcie spotkania z rekruterem zazwyczaj pada pytanie o kompetencje kandydata. W takiej sytuacji dobrze jest opowiedzieć o tym, w jaki sposób wykorzystaliśmy daną umiejętność – może być to przykład z naszego poprzedniego miejsca pracy. W przypadku aplikowania na staż albo praktyki rekrutera zainteresuje, dlaczego zdecydowaliśmy się na ten, a nie inny kierunek studiów. Zamiast udzielania odpowiedzi w schematyczny sposób lepiej wybrać opowieść o tym, jak przebiegała nasza droga – od zainteresowania daną dziedziną do rozpoczęcia studiów.
Nietypowe i zaskakujące pytania – sprawdź, co chcą wiedzieć znane firmy
- W trakcie indywidualnej rozmowy z pracodawcą
Podczas spotkania z szefem rozmawiamy np. o postępach w pracy nad aktualnym projektem. Pracodawca może być zainteresowany, w jaki sposób chcemy rozwiązać problem, który napotkaliśmy podczas realizacji zadania. Warto opowiedzieć o swoim pomyśle, nawiązując m.in. do wcześniejszych doświadczeń.
- Podczas rozmowy na temat ewentualnego awansu
Dobrze jest mówić o swoich osiągnięciach i kompetencjach – skupmy się zwłaszcza na tym, jak wykorzystaliśmy posiadane przez nas umiejętności w firmie. Opowieść może dotyczyć postępów w obecnym miejscu pracy, np. jak wyglądały nasze początki, w jaki sposób się rozwijaliśmy, co – krok po kroku – doprowadziło nas do miejsca, w którym jesteśmy. Przedstawiona historia powinna zawierać wnioski, a także nawiązywać do planów na przyszłość i pomysłów na to, jak aktualnie poradzilibyśmy sobie z problematycznym lub nietypowym zadaniem.
8 rzeczy, które poprawią relacje z szefem i pomogą w awansie