Rekruter ocenia nie tylko nasze przygotowanie zawodowe, ale również motywację. Może patrzeć na nią przez pryzmat doświadczenia i kwalifikacji, jakie zdobyliśmy. Ważne jest również to, czy jesteśmy zaangażowani w rozmowę kwalifikacyjną. Przygotujmy się do spotkania, okazujmy szacunek rozmówcy i z entuzjazmem podchodźmy do zadań rekrutacyjnych.
Profesjonalne CV może zapewnić nam zaproszenie na spotkanie z rekruterem. To jednak zaledwie pierwszy etap. Na markę osobistą pracuje się znacznie dłużej – ważne, by wykazywać przy tym aktywną postawę. O naszym zaangażowaniu mogą świadczyć:
-
Kontakt mailowy i telefoniczny
Ocena kandydata rozpoczyna się długo przed tym, zanim przestąpi on próg firmy. Już na podstawie wymiany maili czy rozmów telefonicznych rekruter może wyciągnąć wnioski na temat naszej postawy. Nie wypadamy korzystnie, jeśli zbyt długo zwlekamy z odpowiedzią na wiadomości, popełniamy liczne błędy językowe, nie przestrzegamy zasad korespondencji, nie odpowiadamy na telefony przedstawiciela firmy albo wielokrotnie przekładamy godziny rozmów.
6 szczegółów, które wpływają na Twój wizerunek
-
Przygotowanie merytoryczne
Przed rozmową kwalifikacyjną warto uzupełnić wiedzę. Ważne, by kilka razy przeczytać CV i pamiętać, jakie informacje w nim zawarliśmy. Wydaje się to oczywiste, jednak łatwo się pogubić, gdy uczestniczymy w kilku rekrutacjach na różne stanowiska i powołujemy się na różnorodne doświadczenia zawodowe. Przed spotkaniem poznajmy także firmę, w której chcemy pracować. Warto prześledzić informacje dostępne np. na oficjalnej stronie internetowej przedsiębiorstwa, na forach internetowych, na stronie Pracuj.pl itd. Aby bliżej przyjrzeć się potencjalnemu pracodawcy, dobrze jest też wybrać się na targi pracy. Bądźmy na bieżąco również z tym, co dzieje się w branży. Przed spotkaniem warto ponownie zapoznać się z treścią oferty pracy, by następnie móc swobodnie się do niej odnosić.
-
Punktualność i ubiór
Zaangażowanie prezentujemy również dobierając strój dopasowany do okazji i firmowego dress code’u. Schludny i adekwatny ubiór wpłynie nie tylko na nasz image, ale i na samopoczucie. Ogromne znaczenie ma także to, czy punktualnie pojawimy się na spotkaniu. Spóźnienie może zostać odebrane jako przejaw słabej organizacji i braku szacunku.
Dress code na spotkaniu rekrutacyjnym
-
Aktywne uczestnictwo w rozmowie i zadaniach
Utrzymywanie kontaktu wzrokowego, mimika (np. życzliwy uśmiech), gestykulacja (potwierdzanie informacji poprzez kiwanie głową), udzielanie konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania rozmówcy, entuzjastyczne uczestnictwo w zadaniach rekrutacyjnych, takich jak np. case study, prezentacje, symulacje – wszystko to również może świadczyć o naszym zaangażowaniu. Osoba, która okazuje zniechęcenie czy znudzenie, z pewnością nie otrzyma propozycji pracy. Nawet jeśli jakieś pytanie rekrutera wydaje nam się zbędne, nie powinniśmy o tym mówić w nieuprzejmy sposób.
-
Przemyślane pytania
O tym, że zależy nam na wynikach rekrutacji, świadczą również pytania, jakie zadajemy rekruterowi. Warto dopytywać m.in. o zakres obowiązków, sposób działania firmy, instrumenty motywacyjne, możliwości rozwoju zawodowego pracowników, zespół, do którego mamy dołączyć, a także kolejne etapy rekrutacji. Odpowiedzi, jakich udziela rekruter, mogą pomóc nam podjąć decyzję w sprawie przyjęcia lub odrzucenia oferty.
Lista pytań, które warto zadać pracodawcy podczas rekrutacji
Nasza postawa wobec pracodawcy, klientów, zadań itd. jest ważna nie tylko na etapie poszukiwania zatrudnienia, ale przez całe życie zawodowe. Im bardziej lubimy swoją profesję i firmę, w której pracujemy, tym łatwiej jest nam wykazywać autentyczne zaangażowanie w obowiązki.