Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak nieszablonowo odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
23.05.2017 | 0 min czytania

Jak nieszablonowo odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

23.05.2017 | 0 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Przebieg rozmów kwalifikacyjnych jest często podobny. Rekruter może zapytać Cię o obowiązki, doświadczenie czy motywację. Przygotuj odpowiedzi, które nie będą schematyczne. Masz większe szanse na zdobycie wymarzonej posady, jeśli wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Sprawdź, jak to zrobić.

1. „Dlaczego chce Pani/Pan u nas pracować?”

Dobrze, aby Twoja wiedza na temat firmy była rozległa i żebyś mógł ją zaprezentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zapoznaj się z treścią strony internetowej przedsiębiorstwa, postaraj się dotrzeć do pracowników. Pokaż rekruterowi, że przeprowadziłeś rzetelny research. Wspomnij także o uczestnictwie w wydarzeniach branżowych, prelekcjach i konferencjach, w których firma też brała udział. Postaraj się udowodnić, że znasz markę i wiesz, jakie projekty realizuje i czym się aktualnie zajmuje. W swojej wypowiedzi dowiedź także, że ścieżka kariery, którą chcesz iść, prowadzi w tym samym kierunku, co droga wybrana przez firmę.    

2. „Proszę powiedzieć coś o sobie.”

Podawaj informacje, które wyróżniają Cię spośród tłumu świetnie wykwalifikowanych kandydatów. Możesz wspomnieć o rzadko spotykanej umiejętności, realizacji unikatowego projektu czy doświadczeniu zawodowym zdobytym na przeciwległym końcu świata. Rozwijając umiejętności zawodowe, pamiętaj o tym, że konkurencja na rynku pracy jest duża. Inwestuj czas w przedsięwzięcia, które mogą okazać się Twoim „asem w rękawie”. 

3. „Jakie są Pani/Pana mocne strony?”

Możesz być niemal pewien, że rekruter zapyta o Twoje mocne strony – rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym musisz umiejętnie przedstawić swoje atuty. Mów o zaletach konkretnie i w sposób wyważony, odnosząc się przy tym do doświadczenia zawodowego. Logicznie skonstruowana, merytoryczna wypowiedź świadczy o dobrym przygotowaniu kandydata. Zaskocz rekrutera poziomem swoich odpowiedzi.  

4. „Jakie ma Pani/Pan wady - rozmowa kwalifikacyjna?”

Rozmowa kwalifikacyjna – wady, o jakich wspominasz, przedstawiaj tak, aby można było zamienić je w atuty. Możesz wspomnieć na przykład o tym, że jesteś czasami zbyt ugodowy i dbasz o dobro zespołu, zapominając o własnym. Taka odpowiedź wywoła dobre wrażenie, jeśli Twoja potencjalna praca opiera się na sprawnym działaniu w grupie. Wspomnij także o wadach, z którymi walczysz lub które już zdołałeś pokonać. Opowiedz o tym, w jaki sposób starasz się je przezwyciężyć. Słabe strony – rozmowa kwalifikacyjna to jedna z chwil, w których musisz zmierzyć się ze swoimi wadami. Postaraj się zrobić to jak najskuteczniej!   

5. „Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Panią/Pana?”

Odpowiadając, wymień predyspozycje i zdobyte kwalifikacje, które sprawiają, że poradzisz sobie na danym stanowisku. Mów rzeczowo, jednak możesz pokusić się też o wplecenie w swoją wypowiedź taktownego, inteligentnego żartu. Ludzie, którzy mają poczucie humoru, często wzbudzają sympatię współpracowników oraz klientów.

6. „Jakie zarobki Panią/Pana satysfakcjonują?”

Rozmowy o pieniądzach nie są łatwe i wymagają odpowiedniego przygotowania. Na wstępie ustal swoje potrzeby i oczekiwania finansowe. Kolejny krok to zestawienie ich z poziomem płac, właściwym dla danej branży i określonego stanowiska. „Wyceniając” swoją pracę, uwzględnij kwalifikacje i umiejętności, jakie zdobyłeś. Bądź konkretny i wykaż, że potrafisz uzasadnić swoje stanowisko. Zaskocz rekrutera swoim profesjonalizmem i mów o pieniądzach taktownie, w naturalny sposób.

Oceń artykuł