Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak mówić o motywacji podczas rozmowy rekrutacyjnej?
24.07.2019  | 5 min czytania

Jak mówić o motywacji podczas rozmowy rekrutacyjnej?

24.07.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.67)

Konkretnie, angażująco i prawdziwie – jeśli będziesz w taki sposób opowiadać rekruterowi o swojej motywacji do pracy i rozwoju, masz szansę wywrzeć korzystne wrażenie. Im bardziej lubisz zawód, który wykonujesz, tym łatwiej będzie Ci mówić o nim z pasją i autentycznym przekonaniem. 

Wybierz pracę, którą pokochasz!

Zanim przystąpisz do poszukiwania pracy, zastanów się, co chcesz robić, jakie są Twoje mocne strony, zainteresowania, talenty itd. Aby odkrywać swój potencjał, warto imać się różnych zajęć, angażować się w praktyki, staże, wolontariat, a także rozwijać pasje. Być może dzięki temu zamienisz hobby w pracę. Im lepiej znasz siebie, tym trafniejsze decyzje podejmujesz. Przyjmij postawę proaktywną i jak najwcześniej zacznij odkrywać swoje możliwości i motywację. Wyznaczaj sobie również atrakcyjne cele i nagradzaj się za ich realizację.   

Zawód do pozazdroszczenia – jak znaleźć pracę marzeń na starcie kariery

Postaw na autentyczność

Trudno wypaść naturalnie, opowiadając o czymś, do czego… nie jest się przekonanym. Jeśli wykonujesz profesję, która być może stanowi wyzwanie, ale wydaje Ci się przy tym ciekawa i rozwijająca, Twoje opowieści okażą się atrakcyjne dla słuchacza. Ważne jednak, by nie mówić zbyt długo – postaraj się w kilku zdaniach zmieścić informacje, które chcesz przekazać. Dzięki temu rekruter będzie mógł poruszyć również inne, istotne wątki. 

Ciekawe możliwości rozwoju, praca w międzynarodowym środowisku, przyjazna atmosfera, interesujące zadania, świadomość, że robisz coś pożytecznego dla innych ludzi, atrakcyjne warunki finansowe - ważne, abyś zastanowił się, co motywuje Cię do pracy, jakie czynniki sprawiają, że mimo zmęczenia i trudności masz ochotę podejmować kolejne wyzwania. Kiedy mówisz o tym, co mobilizuje Cię do działania, powołuj się na konkretne przykłady ze swojego życia zawodowego. Wyjechałeś na staż do Stanów Zjednoczonych, bo zawsze chciałeś zdobywać doświadczenie w Ameryce? Opowiedz o trudnościach, jakie pokonałeś, konieczności szlifowania języka, tworzeniu obcojęzycznych dokumentów rekrutacyjnych itd. 

Ważne, aby Twoja postawa świadczyła o wysokim poziomie motywacji do podjęcia konkretnej pracy. Roszczeniowość i brak wiedzy na temat firmy, do której aplikujesz, zdecydowanie nie wpłyną korzystnie na Twój wizerunek.  

„Dlaczego chce Pani/Pan pracować na stanowisku X?”

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej możesz usłyszeć pytania o przebieg zatrudnienia, plany zawodowe, finanse czy motywację. Ważne, żebyś zastanowił się nad każdą z tych kwestii i dokonał podsumowania swoich osiągnięć, celów itd. 

Najczęstsze pytania rekrutacyjne – sprawdź listę i przygotuj się do rozmowy

Dlaczego chcesz rozpocząć pracę na danym stanowisku? Co sprawia, że korzystasz ze swoich pokładów kreatywności i angażujesz się w kolejne projekty? Czy jesteś właściwym kandydatem na wolną posadę? Przemyśl odpowiedzi na te pytania, a także:  

  • Mów o tym, co najbardziej lubisz w swoim zawodzie

Osoba, która chce pracować w danej firmie tylko ze względu na niewielką odległość biura od miejsca zamieszkania, może nie wykazywać się wystarczającym poziomem motywacji. Dobrze, jeśli szukasz zatrudnienia zgodnego z Twoimi zainteresowaniami i talentami. Dzięki temu w trakcie spotkania w naturalny sposób skupiasz się na konkretnych aspektach zawodu, które postrzegasz jako pozytywne. 

Jak odkryć w sobie talenty?

  • Upewnij się, że Twoje motywacje i plany zawodowe są zbieżne z wartościami istotnymi dla firmy

Ważne, żeby Twoje motywacje pokrywały się z celami przedsiębiorstwa, w którym chcesz pracować. Jeśli jesteś typem społecznika, a firma angażuje się w akcje charytatywne, zwróć uwagę na ten aspekt. Możesz odnieść się także do kultury organizacyjnej oraz innych obszarów działalności pracodawcy.  

  • Opowiedz, w jaki sposób Twoje doświadczenie mogłoby przyczynić się do rozwoju firmy

Dobrze, jeśli nie tylko masz świadomość własnych celów, ale też znasz cele przedsiębiorstwa. Dzięki takiej wiedzy możesz opisać, w jaki sposób Twoje talenty i umiejętności okażą się przydatne dla firmy. 

Jak opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Ważne, abyś stale szukał motywacji i pielęgnował ją. Dzięki temu praca będzie dla Ciebie źródłem spełnienia i nauczysz się wykorzystywać pełnię swoich możliwości. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł