Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak dobrze zacząć rozmowę rekrutacyjną?
19.07.2018  | 4 min czytania

Jak dobrze zacząć rozmowę rekrutacyjną?

19.07.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Zanim przystąpisz do rozmowy rekrutacyjnej – zadbaj o pozytywne nastawienie. Poszukaj informacji o firmie i zaskocz rekrutera znajomością branży. Pamiętaj o kulturze i zasadach savoir-vivre. Opowiadając o doświadczeniu zawodowym, skup się na konkretnych i rzeczowych informacjach – przedstaw swoje obowiązki, osiągnięte sukcesy i przykłady, jak rozwijałeś wybrane kompetencje.

Niezależnie od tego, czy idziesz na pierwszą w życiu rozmowę o pracę, czy masz już za sobą wiele procesów rekrutacyjnych – warto przygotować się do spotkania i potraktować je w profesjonalny i poważny sposób. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady.

6 rzeczy, które warto powiedzieć podczas rozmowy rekrutacyjnej

  • Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie

Przywitaj się w odpowiedni sposób z rekruterem. Zwrot: „Witam” nie będzie w dobrym tonie. Powiedz: „Dzień dobry” i przedstaw się z imienia i nazwiska. Wykażesz się kulturą osobistą oraz szacunkiem do rozmówcy. Istotny jest również elegancki strój, odpowiedni na spotkanie biznesowe.

  • Udzielaj konkretnych odpowiedzi

Rozmowa kwalifikacyjna pozwala potencjalnemu pracodawcy poznać Cię bliżej i ocenić kwalifikacje do pracy. Nie udzielaj zdawkowych i lakonicznych odpowiedzi. Postaraj się rozwinąć swoją wypowiedź o dodatkowe, istotne informacje. Jeśli na przykład – zapytany o wady i słabości – wskażesz brak punktualności, to nie poprzestawaj na takiej odpowiedzi. Krótko wyjaśnij, w jaki sposób walczysz z tą wadą i co robisz, by zmienić złe nawyki.  

Pytania behawioralne na rozmowie o pracę – jak sobie z nimi radzić?

  • Wykaż się znajomością firmy i branży

Przed spotkaniem warto bliżej poznać firmę oraz branżę, w której działa potencjalny pracodawca. Zapoznaj się z usługami bądź produktami oferowanymi przez przedsiębiorstwo. Poszukaj informacji o sposobach działania i cechach wyróżniających firmę na rynku. Poznaj misję, cele i wartości organizacji. Zastanów się, co może ona zyskać dzięki Twojemu doświadczeniu i kwalifikacjom. Wykaż się inicjatywą i zaangażowaniem. Wiedza o firmie wywoła pozytywne wrażenie na rekruterze.

  • Opowiedz o swoich sukcesach

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej udowodnij, że posiadasz umiejętności wymagane przez potencjalnego pracodawcę. Opowiedz o obowiązkach pełnionych w poprzednim miejscu zatrudnienia. Przedstaw również sukcesy zawodowe oraz ponadprzeciętne efekty swojej pracy. Warto korzystać z wartości liczbowych – na przykład mówiąc o wysokich rezultatach w sprzedaży, podaj konkretne dane obrazujące, o ile wzrósł zysk firmy dzięki Twoim działaniom. Możesz także zaprezentować inne dokonania, m.in. pozytywne zakończenie sporów z klientami. Dzięki temu rekruter dowie się, że poradzisz sobie w stresujących sytuacjach czy zadaniach wymagających efektywnego działania.

Zainteresowania zawodowe – jak mówić o nich podczas rekrutacji?

  • Pamiętaj o uśmiechu

Nie pozwól, by podczas spotkania opanował Cię zbyt silny stres. Kluczem do pozytywnej atmosfery może okazać się naturalny, szczery uśmiech. Przed spotkaniem zadbaj o pozytywne nastawienie i nie twórz w głowie czarnych scenariuszy. Negatywne wizje będą przeszkadzać Ci w trakcie rozmowy, a rekruter wyczuje Twoje napięcie i strach. Uśmiech pozwoli przełamać pierwsze lody oraz zredukuje stres.

Oceń artykuł