Porady Rozmowa kwalifikacyjna Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Najpopularniejsze niewerbalne błędy popełniane podczas rozmów o pracę
08.11.2016  | 4 min czytania

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Najpopularniejsze niewerbalne błędy popełniane podczas rozmów o pracę

08.11.2016  | 4 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(3)

jak cie widza tak cie pisza najpopularniejsze niewerbalne bledyWysłałeś setki CV oraz listów motywacyjnych i wreszcie… wreszcie zostałeś zaproszony na rozmowę. Problem? Spotkanie jest jutro. Pamiętaj, aby prócz merytorycznego przygotowania do rozmowy, zwrócić również uwagę na (wydawałoby się) drobne, niewiele znaczące szczegóły. W ostatecznym rozrachunku mogą okazać się Twoim nowym, zawodowym być albo nie być. Pamiętaj, jak Cię widzą, tak Cię piszą.

 

 

Co należy zatem zrobić, by już pierwsze chwile spotkania były dla Ciebie udane?

 

1. Twoja rozmowa rekrutacyjna rozpoczyna się na recepcji

- Bardzo często o opinię na temat kandydata, z którym właśnie miałam spotkanie pytam koleżanki pracujące na recepcji – przyznaje Konstancja Zyzik, Recruitment Coordinator w Grupie Pracuj. – Ciekawa jestem jak został on odebrany przez osoby trzecie. Czy był dla nich uprzejmy? Czy był przygotowany do spotkania tzn. wiedział z kim jest umówiony?– wylicza pytania, na które szuka odpowiedzi ekspert.

 

Pamiętaj! Bądź przygotowany, profesjonalny i zwyczajnie uprzejmy już od progu, niezależnie od tego czy rozmawiasz z asystentką na recepcji, pytasz o drogę ochroniarza przed budynkiem czy witasz się z rekruterem.

 

2. Bądź otwarty i aktywny w rozmowie

Rekruterzy szukają osób …pozytywnych. – Jako rozmówcę najchętniej widzę osobę otwartą, aktywnie odpowiadającą na moje pytania, taką z którą zwyczajnie będzie mi się dobrze rozmawiać – przyznaje Konstancja Zyzik. – Na pewno zwracam również uwagę na ton w jakim kandydat wypowiada się o swoich dotychczasowych doświadczeniach. Jeśli narzeka, wypowiada się niepochlebnie o aktualnym szefie lub zespole jest to znak, że tak samo może zachowywać się w nowej organizacji – dodaje.

 

3. Kontakt wzrokowy i gesty

Z badań przeprowadzonych przez serwis CollegeAtlas.com wynika, że aż 67% osób podczas rozmowy rekrutacyjnej unika kontaktu wzrokowego. Potwierdza to Konstancja Zyzik i radzi – Należy utrzymywać kontakt wzrokowy z jednej strony, ale z drugiej nie można zmęczyć nim rozmówcy. – Podobnie jest z gestykulacją – Gesty pomagają nam podnieść jakość i wartość komunikatu, jednak nadmierna gestykulacja najczęściej odwraca uwagę rekrutera od wypowiedzi kandydata – dodaje ekspert HR.

 

4. Dopasuj ubiór do organizacji

Statystycznie ubiór aż w 55% determinuje to, jak jesteśmy oceniani przez innych. Bardzo ważne jest  jego dopasowanie do kultury organizacji, w której odbywać się będzie spotkanie. Na rozmowę rekrutacyjną w banku czy innych instytucja finansowych należy wybrać klasyczny, biznesowy strój, w stonowanej kolorystyce. Jeśli aplikujemy do agencji reklamowej na pewno możemy pozwolić sobie na więcej luzu.

Niezależnie od miejsca należy zadbać o to, by strój był schludny i czysty. Jest to nasza wizytówka  – przekonuje Konstancja Zyzik z Grupy Pracuj.

 

Sprawdź, jak zrobić dobre wrażenie podczas rekrutacji:

 

Jeśli wpis okazał się dla Ciebie pomocny lub interesujący oznacz go gwiazdkami:

Oceń artykuł