Porady Rozmowa kwalifikacyjna Ile CV wysyłać, aby znaleźć pracę?
04.03.2016  | 2 min czytania

Ile CV wysyłać, aby znaleźć pracę?

04.03.2016  | 2 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(3)

Prostej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Wiele zależy od branży, sytuacji na rynku, Twojego doświadczenia czy kompetencji, a także umiejętności zaprezentowania siebie w CV czy na rozmowie. Nie wspominając już o cechach kontrkandydatów, którzy też starają się o to stanowisko i zwyczajnie mogą okazać się lepsi. Na pewno „hurtowe” wysyłanie CV w odpowiedzi na losowe ogłoszenia nie ma większego sensu – nasze dokumenty są wtedy niedopasowane do oferty pracy, a przez to szanse, aby dostać zaproszenie na rozmowę, maleją. Z drugiej strony – nie poświęcając wiele czasu na szukanie pracy i wysyłając jedno CV miesięcznie, trudno liczyć na szybkie znalezienie nowej posady.

Szukanie to też praca

Jak wynika z najnowszej edycji badania Pracuj.pl "Specjaliści na rynku pracy", przeprowadzonego w styczniu 2016, blisko 65% ankietowanych deklaruje, że rozgląda się za nową pracą. Jednak, jak wskazują wyniki, poszukujący pracy często poświęcają na ten proces zbyt mało czasu. A szukanie to przecież też praca, na którą trzeba znaleźć chwilę w swoim kalendarzu.

Największa część ankietowanych, ponad 35%, poświęca na poszukiwanie pracy od 1 do 2 godzin tygodniowo, a jedna czwarta respondentów przeznacza na ten cel tylko do godziny w skali całego tygodnia.

Według ekspertów to za mało, aby efektywnie szukać pracy. Skuteczne poszukiwanie pracy wymaga konsekwencji i zaangażowania czasowego, dlatego dobrze jest na ten cel poświęcić więcej niż 2 godziny tygodniowo. Jednak, jak wskazuje badanie Pracuj.pl, w ten sposób szuka pracy jedynie co czwarty ankietowany.

Jedno CV miesięcznie to mało

Aby cieszyć się z uśmiechu losu i nowej pracy, trzeba dać sobie szansę – zacząć aktywnie szukać nowej posady. Tymczasem zaledwie co szósty badany wysyła od 6 do 10 CV, a tylko co dziesiąty od 11 do 20 CV miesięcznie. Największa część respondentów szukających pracy (ponad 25%) zadeklarowała, że wysyła od 2 do 5 CV miesięcznie. Jeśli jesteśmy zadowoleni z obecnej pracy i interesuje nas jedynie naprawdę wyjątkowa oferta, rzadkie słanie CV jest zrozumiałe. Jeżeli jednak zależy nam na zmianie, zdecydowanie warto częściej odpowiadać na ogłoszenia o pracę.

Sukces, jakim jest znalezienie pracy, zależy od wielu czynników. Istotne jest już samo podejście do zagadnienia. W poszukiwaniu pracy liczy się przede wszystkim systematyczność i regularność. Optymalnie byłoby założyć sobie, że poświęcamy na przeglądanie ofert, research rynku pracy co najmniej dwie, trzy godziny tygodniowo – wyjaśnia Konstancja Zyzik, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji z Grupy Pracuj. – Za regularnym przeglądaniem ofert powinno iść aktywne wysyłanie dobrze przygotowanych dokumentów aplikacyjnych. Warto w ich opracowaniu korzystać z narzędzi takich jak Kreator CV, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że zawarliśmy w CV informacje kluczowe dla potencjalnego pracodawcy – dodaje Zyzik.

Poszukiwanie pracy – łatwe czy trudne?

W ocenie ankietowanych, którzy szukają pracy, poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem. Jako trudne lub bardzo trudne ocenia je co trzeci respondent, a zaledwie 6% ankietowanych uważa, że jest to proces łatwy lub bardzo łatwy.

Szukanie pracy na pewno nie jest zajęciem relaksującym, jednak możemy sprawić, że nie będzie zadaniem ponad nasze siły. By nabrać nieco zawodowej pewności siebie warto spojrzeć na siebie oczami bliskich. Nawet osoby dopiero rozpoczynające karierę mają kompetencje, umiejętności czy, wreszcie, predyspozycje, które mogą okazać się ich atutem na rynku pracy. Rozmowa z osobami z rodziny, przyjaciółmi pomaga spojrzeć na siebie z dystansu i dostrzec cechy na które sami, być może, nie zwróciliśmy uwagi – mówi Konstancja Zyzik.

Praktyka czyni mistrza

Eksperci przyznają, że początki związane z poszukiwaniem zatrudnienia mogą być oceniane jako trudne. Efektywne szukanie pracy wymaga połączenia wielu czynników: analizy ofert pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, umiejętności zaprezentowania siebie na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednak najtrudniejsze są pierwsze kroki, potem proces ten jest łatwiejszy, choćby z tego powodu, że poszukujący posiadają już doświadczenie w przeglądaniu ofert, tak, by wybierać te, które są zgodne z ich kwalifikacjami i kompetencjami.

Także dobrze przygotowane CV może stać się podstawą dla każdego kolejnego – nie trzeba już pisać wszystkiego od początku, można modyfikować istniejące dokumenty. Podobnie jest z rozmowami kwalifikacyjnymi – zawsze wiążą się one z pewnym stresem, jednak na pewno któraś z kolei rozmowa nie generuje takiego napięcia jak pierwsza.

jak_szukamy_pracy_01FIN

 

Oceń artykuł