Porady Rozmowa kwalifikacyjna Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną? Oto 5 rzeczy, które musisz zrobić
18.04.2018  | 8 min czytania

Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną? Oto 5 rzeczy, które musisz zrobić

18.04.2018  | 8 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(4)

Jest pierwszy sukces. Zadzwonił rekruter z zaproszeniem na rozmowę o pracę. Teraz wiele zależy od Ciebie, dlatego do spotkania z rekruterem warto dobrze się przygotować. Kto wie, może to pierwszy krok do pracy Twoich marzeń? Podpowiadamy, co warto zrobić przed rozmową rekrutacyjną, aby wypaść jak najlepiej i nie popełnić jednego z podstawowych błędów.

  1. Rozpracuj pytania

Rozmowa kwalifikacyjna to najczęściej seria pytań - wiele z nich jest podobnych albo często się powtarza. Dlatego przed spotkaniem z rekruterem wejdź na http://kariera.pracuj.pl i przejrzyj poradniki na temat najczęściej zadawanych pytań. Zastanów się, jak Ty byś na nie odpowiedział, aby jak najlepiej się zaprezentować.

Mimo przygotowania na spotkaniu mogą paść pytania, których się kompletnie nie spodziewasz, czasem mocno nietypowe. Jak się wtedy zachować, szczególnie jeśli w głowie czujesz pustkę? Grunt to opanowanie. Zawsze możesz poprosić o chwilę do namysłu, zażartować albo zaimprowizować. Czasami rekruter niekoniecznie ma w głowie konkretną odpowiedź, ale może chcieć sprawdzić Twoją kreatywność albo umiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

Pamiętaj o pytaniu o spodziewaną pensję! Zajrzyj na www.zarobki.pracuj.pl, sprawdź, ile zarabiają inni na podobnych stanowiskach i przygotuj swoją propozycję wynagrodzenia.

  1. Dowiedz się jak najwięcej o pracodawcy

Z dużym prawdopodobieństwem na rozmowie usłyszysz pytanie, dlaczego chcesz pracować w tej a nie innej firmie albo co wiesz, o swoim potencjalnym pracodawcy. Warto wtedy udowodnić, że nie jesteś na tym spotkaniu z przypadku. Dowiedz się jak najwięcej o organizacji, w której starasz się o pracę. Ta wiedza przyda Ci się nie tylko w czasie rekrutacji - dzięki niej przekonasz się, czy … naprawdę chcesz tam pracować. Zajrzyj na http://pracodawcy.pracuj.pl i zapoznaj się z profilem pracodawcy, do którego idziesz na rozmowę. Zobaczysz tam wszystkie najważniejsze informacje o firmie i procesie rekrutacji (będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać), a często także wiele zdjęć i filmów z samego biura. Dzięki temu przekonasz się, czy w takiej atmosferze i z takimi ludźmi chciałbyś pracować.

  1. Przećwicz autoprezentację

Rozmowa o pracę to szansa na pokazanie siebie jako specjalisty, ale także ciekawego człowieka (rekruterzy również zwracają na to uwagę). Dlatego przygotuj kilka zdań o sobie i swojej karierze. Możesz też przynieść swoje portfolio albo wydrukowane kilka podsumowań najciekawszych projektów (uważaj tylko na kwestie poufności!), aby - jeśli nadarzy się okazja - przedstawić je rekruterowi czy potencjalnemu menedżerowi.

Pamiętaj także, że rekruter może zapytać o Twoje hobby. Dlatego między innymi nie warto wpisywać do CV zainteresowań wyssanych z palca. Jeśli tak naprawdę nie interesuje Cię spadochroniarstwo, opowiedz o czymś, co naprawdę lubisz - nawet jeśli nie jest to dobrze brzmiący sport ekstremalny.

  1. Zastanów się, co chcesz wiedzieć

Często zapominamy, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko moment na zadawanie pytań przez rekrutera. To również czas, w którym Ty powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o potencjalnym miejscu pracy i stanowisku, o które się starasz. Zapisz listę pytań - nie licz, że na rozmowie będziesz wszystkie pamiętał. Dowiedz się o godziny pracy, benefity, szkolenia i inne możliwości rozwoju, awanse czy kwestie wyjazdów zagranicznych. Upewnij się, czy rozmawialiście o Twojej pensji, premiach, wymiarze pracy, formie umowy. Dzięki temu będziesz mieć komplet informacji, które pomogą Ci w ewentualnej decyzji o zmianie pracy. Jednocześnie zbudujesz wizerunek osoby naprawdę zainteresowanej stanowiskiem i skrupulatnej.

  1. Opracuj logistykę i kwestie organizacyjne

Drobiazgi czasem mają znaczenie, dlatego nie odkładaj ich na ostatnią chwilę. Dzień wcześniej sprawdź, czy na pewno wiesz, jak dojechać na spotkanie (i ile czasu Ci to zajmie - łącznie np. z parkowaniem). Upewnij się, że masz czystą bluzkę albo koszulę, którą włożysz na rozmowę. Nawet jeśli jesteś najlepszym ekspertem, nie zrobisz dobrego wrażenia, spóźniając się 15 minut, z wielką plamą z kawy pod szyją. Sprawdź, czy masz zanotowany numer do rekrutera (gdybyś utknął w korku), wziąłeś ze sobą notatnik z pytaniami i chustkę do nosa (uwierz, przydaje się).

Powodzenia!

Oceń artykuł