Gdzie się widzisz za 5 lat? Co powiedzieć rekruterowi?

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 3.33/5 (6)
Ocena treści 3.33/5 (6)

Choć nie jesteś jasnowidzem, to podczas rozmowy kwalifikacyjnej musisz spojrzeć w przyszłość. Rekruterzy lubią bowiem pytać o to, jak kandydat widzi swoją karierę za kilka lat. Lepiej jednak nie czarować i nie snuć odrealnionych wizji, bo one mogą się potem na nas zemścić.

Pytanie o plany zawodowe potrafi wywołać zdenerwowanie, konsternację, wahanie i niepewność.

Chcemy dobrze wypaść na rozmowie i zrobić pozytywne wrażenie, ale nie zawsze wiemy, co odpowiedzieć, gdy trzeba podzielić się swoimi wyobrażeniami o karierze. Jaka odpowiedź będzie dobra, a jaka zła? Jaka nas przybliży do stanowiska, o które się ubiegamy, a jaka oddali?

Nie ma na to jedynej, złotej recepty. Nie jest to łatwe pytanie, ponieważ rynek pracy, wymagania i możliwości dynamicznie się zmieniają, więc trudno jest prognozować. Rekruterzy nie oczekują jednak szczegółowego przewidywania i precyzowania. Pytanie „Jak widzisz swoją karierę za pięć lat?” może służyć zbadaniu motywacji do pracy i chęci rozwoju – mówi Konstancja Zyzik, specjalista ds. rekrutacji w Grupie Pracuj.

Warto skorzystać z kilku podstawowych wskazówek, które pozwolą nam wybrnąć z tego trudnego pytania.

1. Przygotuj się

Możesz być pewien, że rekrutera będzie interesować to, dlaczego chcesz podjąć pracę u wybranego pracodawcy. Jeśli okaże się, że Twój wybór jest zupełnie przypadkowy i właściwie nic nie wiesz o firmie, jej historii, kulturze organizacyjnej, wartościach czy możliwościach rozwoju – Twoje zapewniania, że widzisz się za kilka lat właśnie na TYM stanowisku w TEJ firmie będą wywoływać powątpiewanie. Zanim wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną, zapoznaj się więc z działalnością organizacji, do której aplikujesz.

2. Przeanalizuj życiorys

CV mówi wiele o Twojej postawie oraz motywacji do pracy. Rekruter może z aplikacji wyczytać m.in. czy masz jasno wyznaczony cel zawodowy, czy raczej nie potrafisz nigdzie zagrzać miejsca i nie wiesz, co chcesz w życiu robić. Zastanów się więc, jak uzasadnisz swoje dotychczasowe wybory i ścieżkę zawodową, częste zmiany pracodawców czy też lukę w życiorysie. To, co będziesz robił w pracy za 5 lat, powinno być spójne z Twoim pomysłem na dalszą karierę, który rekruter chce zobaczyć – zarówno na podstawie CV, jak i tego, co odpowiesz.

Jeśli widzę, że kandydat aplikuje do firmy tylko na stanowisko związane np. z marketingiem, a nie składa podań o pracę w różnych działach, to mogę przypuszczać, że swoją przyszłość wiąże właśnie z tym konkretnym obszarem – mówi Konstancja Zyzik.

3. Skup się na rozwoju

Rekruter prowadzący interview, chce wiedzieć, co motywuje Cię do pracy i jak postrzegasz swój rozwój. Kandydat, który wie, co chce osiągnąć, jest otwarty na zmiany i lubi się uczyć, zrobi lepsze wrażenie niż taki, którego decyzje wydają się nieprzemyślane. Zastanów się więc:

  • co w najbliższych latach chciałbyś udoskonalić,
  • czego chciałbyś się nauczyć, z jakiej dziedziny uzupełnić wiedzę,
  • co Cię szczególnie interesuje, pasjonuje, w czym czujesz się dobry.

Bez względu na to, czy jesteś na początku ścieżki kariery, czy należysz do grona doświadczonych pracowników – liczy się przede wszystkim Twój cel. Może być nim np. poszerzenie dotychczasowego zakresu obowiązków, zdobycie nowych kompetencji, praca na zagranicznych rynkach, udział w bardziej ambitnych projektach czy objęcie funkcji lidera zespołu.

4. Odpowiadaj dyplomatycznie, ale szczerze

Nie bądź rozbrajająco szczery, jeśli swoją zawodową przyszłość widzisz jak przez mgłę. Mówiąc: „nie wiem”, nie pokazujesz się w najlepszym świetle. W takiej sytuacji postaraj się udzielić sprytnej, ogólnikowej odpowiedzi, nawiązując do stanowiska, o które się ubiegasz.

Nie radzę jednak kłamać i zapewniać, że chciałoby się robić coś, czego tak naprawdę wcale nie chcemy. Później możemy sobie tym tylko zaszkodzić, a nasze kłamstwa w trakcie pracy wyjdą na jaw – przestrzega Konstancja Zyzik.

A jak jest u Was – często spotykacie się z tym pytaniem na rozmowach o pracę?

Oceń artykuł


Narzędzia