Porady Rozmowa kwalifikacyjna Duże doświadczenie – ułatwia czy utrudnia znalezienie pracy?
05.11.2018  | 5 min czytania

Duże doświadczenie – ułatwia czy utrudnia znalezienie pracy?

05.11.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.6)

Kilkanaście lat pracy w jednej firmie jest atutem, ale pod warunkiem, że dbaliśmy w tym czasie o rozwój i byliśmy otwarci na nowości. Szukając zatrudnienia, nie rezygnujmy ze swoich aspiracji i aplikujmy na oferty adekwatne do doświadczenia i umiejętności, które prezentujemy. Wygórowane oczekiwania kandydatów mogą zniechęcić rekruterów, ale zaniżanie wynagrodzenia i kompetencji również wzbudza czujność. Duże znaczenie ma też nasza motywacja i jasno sprecyzowane cele.

Świeżo upieczony absolwent studiów posiada pewne umiejętności, ale mimo to firma powinna inwestować w jego rozwój. Wielu pracodawców uznaje, że jest to opłacalne, m.in. dlatego, że młode osoby mogą wykazywać zdolności adaptacyjne i dzięki temu z większą łatwością „wtapiają się” w kulturę organizacyjną firmy. Z drugiej strony, doświadczeni pracownicy wnoszą do przedsiębiorstwa cenną wiedzę, doświadczenie, obserwacje rynkowe, znajomość branży oraz przydatne wskazówki i pomysły.

Zdaniem Konstancji Zyzik, Talent Acquisition & Employer Branding Managera w Grupie Pracuj, to od stanowiska zależy, czy doświadczenie będzie atutem, czy obniży szanse kandydata w ubieganiu się o posadę.

Jak mówi Konstancja Zyzik:

Rekruterzy zwykle zastanawiają się, czy zaproponować pracę komuś, kto posiada doświadczenie i kwalifikacje bardzo mocno przewyższające oczekiwania i potrzeby organizacji.

Duże doświadczenie duży kłopot czy duży atut?

Kiedy doświadczenie staje się przeszkodą?

Pracodawcy może wydawać się, że pracownik z dużym doświadczeniem jest „zbyt drogi” i szybko znudzi się obowiązkami, przez co nie będzie wystarczająco zmotywowany do działania. Trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą pojawić się także wtedy, kiedy doświadczony fachowiec aplikuje na stanowisko poniżej swoich kompetencji i doświadczenia zawodowego. W takich sytuacjach proponowane wynagrodzenie, rola w firmie, autonomia itd. często nie zaspokajają oczekiwań kandydata. Osoba poszukująca zatrudnienia może zminimalizować ryzyko odrzucenia, odpowiadając na oferty „skrojone na własną miarę”.

Jak radzi Konstancja Zyzik:

Zanim wyślemy aplikację, przeanalizujmy, w jakim stopniu spełniamy oczekiwania pracodawcy.

Jeśli uznasz, że Twoje doświadczenie jest zbyt duże, a kwalifikacje – za wysokie… zastanów się, czy na pewno jest to dla Ciebie wartościowa oferta. Przygotuj się także na pytania ze strony HR dotyczące Twojej motywacji. Konstancja Zyzik podkreśla, że zatrudnienie osoby, która zajmowała stanowisko kierownicze, a aplikuje na niższą posadę, może być ryzykowne. Taki pracownik odejdzie z firmy, kiedy otrzyma ofertę adekwatną do swoich kwalifikacji i doświadczenia. 

Zatrudnienie fachowca – korzyści dla firmy

Budując swój wizerunek, warto podkreślać dorobek zawodowy, przedstawiać doświadczenie jako coś wartościowego i wskazywać pracodawcy korzyści, jakie osiągnie, jeśli Cię zatrudni. Jako fachowiec dysponujesz licznymi atutami, takimi jak:

  • Wiedza specjalistyczna

Dzięki kompetencjom - zdobytym podczas studiów, kursów i lat praktyki - jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Jeśli stale doskonalisz umiejętności, a przy tym posiadasz otwarty umysł, możesz zapewnić firmie intratne kontrakty i przyczynić się do wzmocnienia jej pozycji na rynku.

  • Kompetencje miękkie

Zdobywając doświadczenie, miałeś wiele okazji, by doskonalić kompetencje miękkie. Jako pracownik z dużym stażem zapewne wykazujesz się samodzielnością, asertywnością, komunikatywnością, własną inicjatywą, krytycznym podejściem do informacji itp. Jest to szczególnie przydatne, gdy zamierzasz rozpocząć karierę w innej branży.

  • Szerokie spojrzenie na zagadnienia branżowe i umiejętność przewidywania

Będąc na rynku od lat, mierzyłeś się z wieloma różnorodnymi sytuacjami. Dzięki temu jesteś świadomy szans i zagrożeń wynikających z podejmowania konkretnych działań. To sprawia, że nie popełniasz błędów, które mogą przytrafiać się osobom będącym na początku drogi.  

  • Osiągnięcia

Przez wiele lat pracy miałeś okazję zaprezentować się jako ekspert, który świadomie realizuje cele zawodowe. Przygotowując CV, zadbaj o podsumowanie zawodowe, w którym przedstawisz swoje największe osiągnięcia i zaznaczysz, jak wyobrażasz sobie swój dalszy rozwój. W rubryce „doświadczenie” precyzyjnie opisz zakres obowiązków i podkreśl, jakie osiągnąłeś rezultaty. Pochwal się sukcesami sprzedażowymi, innowacyjnymi projektami, udziałem w konkursach branżowych itp. Ważne, żebyś wiedział, do czego dążysz i co motywuje Cię do działania.

Jak mówi Konstancja Zyzik:

Warto eksponować swoje atuty podczas rekrutacji. Należy jednak robić to w subtelny sposób, unikając wywyższania się.

Czy pracodawca szuka właśnie Ciebie?

Zanim wyślesz aplikację, przyjrzyj się oczekiwaniom wybranego pracodawcy, przeanalizuj działalność firmy i sprawdź, czy pasujesz do kultury organizacyjnej. Dobór odpowiednich ofert pracy,  udział w rekrutacjach – to wszystko może być czasochłonne, ale warto wykazać się cierpliwością i aktywnością. Ważne, żebyś miał pomysł na swoją karierę i realizował plany. Dobrze jest też korzystać z różnych narzędzi przydatnych podczas szukania pracy. Profile pracodawców możesz sprawdzić w serwisie: https://pracodawcy.pracuj.pl/. Jeśli aplikujesz na oferty pracy poprzez portal Pracuj.pl, to będziesz otrzymywać powiadomienia na temat statusu Twojego CV na poszczególnych etapach rekrutacji.

7 powodów dlaczego networking jest ważny

Opis doświadczenia w CV – odpowiedz na oczekiwania

Wyeksponuj swoje atuty w życiorysie. Przytaczaj konkretne liczby i fakty (np. realizacja norm na poziomie X%, opracowanie systemu, który pozwolił pracować wydajniej o Y% itd.). Z opisu doświadczenia powinno wynikać, że posiadasz umiejętności niezbędne do wykonywania obowiązków na stanowisku, o które się starasz. Pomiń informacje, które nie stanowią odpowiedzi na oczekiwania i potrzeby pracodawcy

Warto zadbać o to, by opis stanowisk, jakie dotychczas zajmowaliśmy, był zrozumiały dla każdego. To szczególnie ważne, gdy mamy duże doświadczenie.
- Konstancja Zyzik

Aby dostosować życiorys do wymagań wskazanych w konkretnym ogłoszeniu, możesz skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl.  

Perfekcyjne cv, czyli jakie?

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł