Podczas rekrutacji pracodawcy zwracają uwagę na Twoje kompetencje, doświadczenie i osiągnięcia. Zadbaj również o pierwsze wrażenie. Odpowiednio dobrany strój świadczy nie tylko o Twoim zaangażowaniu i szacunku dla rekrutujących Cię osób, ale też o znajomości i dobrym wyczuciu branży, w której chcesz zdobyć zatrudnienie.
Spotkanie rekrutacyjne – Twoja szansa na pracę marzeń!
Strój na rozmowę kwalifikacyjną zależy przede wszystkim od tego, na jakie stanowisko aplikujemy. W przypadku rekrutacji do pracy, w której obowiązuje biznesowy, oficjalny dress code, najlepiej sprawdzą się klasyczne zestawienia. W przypadku kobiet najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie składające się z :
- ołówkowej spódnicy o długości za kolano lub wąskich, garniturowych spodni
- białej lub błękitnej koszuli z kołnierzykiem
- dopasowanego żakietu
- eleganckich czarnych butów na wysokim obcasie
- dyskretnej biżuterii i zegarka
Panowie z kolei zawsze dobrze będą prezentować się w biznesowym garniturze w stonowanych odcieniach, takich jak grafit, granat czy czerń. Nieodzownymi dodatkami do takiej stylizacji są elegancka koszula o dopasowanym kroju (ważne, by nie marszczyła się i nie gniotła pod marynarką), dopasowany krawat, skórzane półbuty oraz elegancki zegarek.
Jeśli stanowisko, na które aplikujesz, nie jest eksponowane i nie wiąże się z koniecznością uczestniczenia w spotkaniach z klientami i reprezentowania firmy na zewnątrz, możesz sobie pozwolić na nieco więcej swobody. Dla kobiet dobrą propozycją będzie na przykład elegancka koszulowa bluzka z ciekawym wzorem, eleganckie dopasowane spodnie i skórzane półbuty oraz pasujący do całości żakiet. Mężczyźni mogą z kolei zdecydować się na jaśniejsze i posiadające urozmaiconą kolorystykę zestawy garniturowe. Należy pamiętać, że swobodniej nie znaczy mniej elegancko. Rzeczy, które wybieramy na rozmowę w sprawie pracy, powinny być schludne, czyste i zadbane.
Czy istnieje uniwersalny strój na rozmowę o pracę?
Czego należy unikać?
Każdemu kandydatowi starającemu się o pracę powinno zależeć na tym, by zaprezentować się od jak najlepszej strony. Nie uda się to, jeśli na rozmowę ubierzemy się w zbyt kuse, krzykliwe lub po prostu nieodpowiednie rzeczy. Założenie jeansów i T-shirtu może zostać odczytane jako lekceważenie potencjalnego pracodawcy. Spódnica w lamparci wzorek, pomarańczowe rajstopy czy bluzka obszyta cekinami mogą odwrócić uwagę od nawet najbardziej imponującego doświadczenia i umiejętności. Ekstrawaganckie stroje lepiej zostawić na inne okazje.
Ubranym na pomarańczowo dziękujemy
Profesjonalnej autoprezentacji można się nauczyć. Warto korzystać przy tym ze sprawdzonych porad ekspertów.