Porady Rozmowa kwalifikacyjna Do you speak English, czyli językowe wyzwania podczas rekrutacji
01.12.2015

Do you speak English, czyli językowe wyzwania podczas rekrutacji

01.12.2015
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno

Wymóg znajomości języka angielskiego nikogo już dzisiaj nie dziwi. Często mile widziany jest także drugi język obcy; w szczególnych przypadkach – nawet wiele języków. Oto kilka praktycznych informacji ważnych dla kandydatów.

Podają w CV nieprawdziwe informacje dotyczące znajomości języków obcych – twierdzą czasem pracodawcy. Wymagają w ogłoszeniu wysokiego poziomu, a potem język okazuje się niepotrzebny w pracy - ripostują kandydaci. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat znajomości języków podczas rekrutacji.

•  Anglojęzyczne CV

Jeśli ogłoszenie jest napisane w języku angielskim, to warto CV wysłać od razu w tym języku, bez polskiej wersji.

Pokażemy wówczas, że już na poziomie aplikacji odpowiadamy na potrzeby i oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Urszula Zając-Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

Sprawdź wzory CV w języku angielskim

•  Po angielsku już przez telefon

Aplikując na stanowisko do międzynarodowej firmy lub odpowiadając na anglojęzyczną ofertę, powinniśmy być przygotowani na rozmowę telefoniczną również w języku obcym.

Podczas krótkiego, telefonicznego wywiadu rekruterzy zwykle zadają pytania stricte branżowe, związane z rekrutowanym stanowiskiem. W dużym stopniu odnoszą się do informacji zawartych w CV kandydata. Spodziewajmy się więc pytań dotyczących wykształcenia, doświadczenia zawodowego, kompetencji, zainteresowań, motywacji zawodowej i oczekiwań finansowych. Przed taką rozmową warto więc poćwiczyć specjalistyczne słownictwo i przygotować sobie odpowiedzi na pytania dotyczące naszej osoby, ścieżki kariery, planów itd. – radzi Urszula Zając-Pałdyna.

Gdzie widzisz się za kilka lat? Co było w zakresie Twoich obowiązków na poprzednim stanowisku? (tutaj przydatna będzie specjalistyczna terminologia). Jakie są Twoje mocne i słabe strony? Jak radzisz sobie z wyzwaniami i pokonujesz trudności? Jakie jest Twoje hobby? To tylko przykładowe pytania, na które warto przygotować wcześniej odpowiedź w obcym języku.

• Stopień zaawansowania

Im konkretniej określimy poziom znajomości języka w CV, tym lepiej. Rekruter dostaje dzięki temu jasną informację. Jednocześnie nie powinniśmy zawyżać swoich kompetencji, bo prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw. Przygotowując się do rekrutacji, warto uwzględnić charakter stanowiska i organizacji, do której aplikujemy. Być może wystarczy popracować tylko nad płynnością i swobodną komunikacją, która będzie przydatna w pracy okazjonalnie i sporadycznie.

Jeżeli natomiast w ogłoszeniu jest wprost mowa o pracy w międzynarodowym środowisku, konieczności tłumaczenia dokumentów, prowadzenia rozmów z klientami itd., to sami narażamy się na stres, oszukując w CV. Brak biegłości, poprawności gramatycznej i znajomości branżowego słownictwa wyjdzie na jaw podczas rekrutacji, a w najgorszym wypadku – w trakcie wykonywania obowiązków, gdy zostaniemy zatrudnieni.

• Czynna czy bierna znajomość?

Bierna znajomość języka najczęściej dopuszczalna jest np. w branży IT, gdzie na wielu stanowiskach nie trzeba się komunikować w języku obcym. Ważna jest natomiast umiejętność czytania obcojęzycznej dokumentacji technicznej. W pozostałych branżach wymagana jest najczęściej komunikatywna lub biegła znajomość angielskiego.

Często jest ona weryfikowana w praktyce, podczas rozmów lub testów językowych – mówi przedstawicielka Grupy Pracuj.

• Rola certyfikatów

Certyfikaty językowe są dodatkowym atutem w CV, ale nie dla wszystkich pracodawców stanowią ważny wyznacznik.

Bardzo dużo zależy od firmy. Niektórzy pracodawcy w ogóle nie zwracają na to uwagi. Są też organizacje, które zaznaczają, że wymagają potwierdzenia certyfikatem znajomości języka, a niektóre wręcz określają, jaki rodzaj certyfikatu akceptują, podają jego nazwę oraz stopień zaawansowania. Warto więc zaglądać na strony firm, do których chcemy aplikować i sprawdzać, czy nie informują o takim wymogu. Wówczas będziemy mogli zareagować i uzupełnić kwalifikacje, zdobywając potrzebny dokument – radzi Urszula Zając-Pałdyna.

Sprawdź wzory CV w języku angielskim

Nowy obraz (11)

Oceń artykuł