Porady Rozmowa kwalifikacyjna Dlaczego pierwsze wrażenie jest tak ważne? Sprawdź!
17.12.2018  | 4 min czytania

Dlaczego pierwsze wrażenie jest tak ważne? Sprawdź!

17.12.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną, mało formalny strój, brak wiedzy na temat firmy i arogancka postawa mogą zaprzepaścić Twoją szansę na zatrudnienie. Dowiedz się, co zrobić, by nie zniechęcić do siebie potencjalnego pracodawcy.

Nie zmarnuj okazji – zadbaj o pierwsze wrażenie

Otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną oznacza, że Twoje CV zainteresowało firmę, do której aplikowałeś. Celem spotkania rekrutacyjnego jest zweryfikowanie, czy spełniasz oczekiwania pracodawcy. Nieudana konwersacja - spowodowana nieodpowiednim zachowaniem - może sprawić, że Twoja kandydatura zostanie odrzucona. Co więcej, jeśli jest wielu kandydatów o podobnych kwalifikacjach i umiejętnościach, to pierwsze wrażenie może okazać się decydujące. Jak zadbać o pozytywny i profesjonalny wizerunek? Oto kilka wskazówek:

  • Nie spóźnij się

Na rozmowę kwalifikacyjną nie możesz przyjść za późno. Brak punktualności zostanie odebrany jako brak szacunku wobec osoby zajmującej się rekrutacją. W dniu spotkania wstań o zaplanowanej godzinie, żeby zdążyć się przygotować. Wyjedź z domu odpowiednio wcześnie – na rozmowę o pracę warto dotrzeć kilka minut przed czasem.

  • Pamiętaj o zasadach

Przed rozmową kwalifikacyjną należy sprawdzić, czy w danej firmie obowiązuje dress code. Jeżeli tak, ubierz się zgodnie z określonymi zasadami – w ten sposób pokażesz, że pamiętasz o obowiązujących regułach. Niezależnie od tego, czy firma ma sprecyzowane wymagania dotyczące stroju, warto ubrać się elegancko – jest to spotkanie biznesowe, które może zadecydować o Twojej przyszłości. Ubrania powinny być czyste, schludne i w stonowanych kolorach.

  • Postaraj się opanować stres

Chociaż rozmowa o pracę jest stresującym wydarzeniem, zadbaj o to, by nie okazać nadmiernego zdenerwowania. Zachowując opanowanie, udowodnisz rekruterowi, że jesteś osobą świadomą swoich kompetencji, która poradzi sobie w trudnych sytuacjach. Umiejętność pracy w stresujących warunkach jest bardzo ceniona przez pracodawców.

  • Wykaż się wiedzą na temat firmy

Pierwsze wrażenie łatwo zepsuć, jeśli nie ma się wiedzy na temat działalności przedsiębiorstwa. Przed rozmową kwalifikacyjną dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się wybrana firma. Zapoznaj się także z wymaganiami dotyczącymi stanowiska, na które aplikujesz. Okaż swoje zainteresowanie pracą, zadając rekruterowi pytania. Mogą one dotyczyć projektów realizowanych przez firmę, możliwości rozwoju i wyzwań stawianych pracownikom.

  • Przypomnij sobie, co napisałeś w CV

Podczas spotkania może paść pytanie o obowiązki wykonywane przez Ciebie w poprzedniej pracy, rozwijane umiejętności oraz szkolenia i kursy. Przed rozmową kwalifikacyjną warto przypomnieć sobie treść CV. W trakcie spotkania z rekruterem już nie zerkaj do dokumentu. Opisane w życiorysie doświadczenie zawodowe i kompetencje powinny być spójne z tym, co prezentujesz i opowiadasz podczas rozmowy.

Perfekcyjne cv czyli jakie

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

  • Bądź przygotowany na pytania

Wywarcie dobrego wrażenia umożliwi Ci płynne odpowiadanie na pytania. Przed rozmową kwalifikacyjną przygotuj się do standardowych zagadnień, poruszanych na większości rozmów o pracę. Rekruter z pewnością doceni Twoje rzeczowe wypowiedzi. Zastanów się nad tym, jakie są Twoje mocne i słabe strony, co motywuje Cię do działania i jakie masz oczekiwania finansowe.

Jak nieszablonowo odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Oceń artykuł