Porady Rozmowa kwalifikacyjna Czy można dogadać się z programistą?
01.08.2014  | 1 min czytania

Czy można dogadać się z programistą?

01.08.2014  | 1 min czytania
Autor wpisu admin

Które specjalizacje w branży IT są teraz na czasie? Czy naprawdę tak trudno dogadać się z programistą? Jak wygląda ich rekrutacja i kogo będą szukać firmy za 2-3 lata? O karierze w sektorze IT rozmawiamy z Rafałem Dąbkowskim, Dyrektorem ds. Rekrutacji oraz Zespołów Projektowych w firmie CONNECTIS_, specjalizującej się w outsourcingu m.in. dla sektora informatycznego.

 

Rafał Dąbkowski (1)_lekki

Rafał Dąbkowski, Dyrektor ds. Rekrutacji oraz Zespołów Projektowych w firmie CONNECTIS_

Jakich specjalistów ds. IT szukają firmy? Które specjalizacje są teraz „na czasie"?

Rafał Dąbkowski: Trudno jest mówić o wybranych technologiach, ponieważ na rynku widzimy dużą dynamikę projektów, do których potrzebni są kompetentni specjaliści. Z uwagi na trend coraz częstszego wykorzystywania urządzeń przenośnych nie tylko w życiu prywatnym, lecz także biznesie, zwiększoną popularnością cieszą się technologie mobilne, jednak nie stanowi to większości zapytań naszych klientów. W CONNECTIS_ poszukujemy programistów Java, .NET, PHP, iOS, Android, Cobol i wielu innych.

 

Czy liczy się przede wszystkim wiedza i doświadczenie, a może ważne są inne aspekty?

Wiedza i doświadczenie to podstawa, ale w projektach coraz częściej znaczącą rolę odgrywają umiejętności komunikacji w zespole, jak również z klientem wewnętrznym – kolegą z innego działu zlecającym projekt lub klientem zewnętrznym. Dodatkowo poszukujemy specjalistów mówiących w językach obcych z naciskiem na angielski i niemiecki.

 

Boss broke his computer and displeased IT geekPotocznie mówi się, że z programistą trudno się dogadać. Jak to jest z tą komunikacją w praktyce – szczególnie z osobami z innych działów?

Podstawą komunikacji w firmie są umiejętności słuchania i rozumienia potrzeb. Bez względu na to czy jesteś pracownikiem działu sprzedaży, marketingu czy IT, to właśnie te podstawowe kompetencje stanowią fundament skutecznego porozumiewania się. Programiści to zazwyczaj osoby bardzo konkrente, które skupiają się na szczegółach w celu wyeliminowania kosztownych błędów w projekcie. Natomiast użytkownicy tworzonego przez programistów narzędzia z reguły mają ogólną wizję i dostrzegają podstawowe funkcjonalności. Dlatego też komunikacja pomiędzy takimi osobami wymaga otwartego dialogu, który dokładnie opisze stanowisko zarówno jednej, jak i drugiej strony.

 

Czego jeszcze, oprócz umiejętności komunikacji z otoczeniem, oczekuje się od specjalistów z branży IT?

W obecnych czasach, poza kompetencjami technicznymi i miękkimi, ceniona jest również wiedza z danego obszaru biznesowego, która pozwala wdrożyć się w projekt nieporównywalnie szybciej w stosunku do osoby o podobnych kwalifikacjach bez takiego doświadczenia, np. w projektach z branży ubezpieczeniowej. Poza samą wiedzą branżową cenione są umiejętności szybkiego adaptowania się do nowej sytuacji w projekcie, który może dynamicznie się zmieniać.

 

Jak specjalista ds. IT powinien się przygotowywać do rozmowy o pracę?

Specjalista z branży IT przede wszystkim powinien dokładnie przypomnieć sobie wszystkie doświadczenia, które zawarte są w CV – często jest ich sporo, a rekruter może wypytywać o konkretny projekt. Następnie musi zastanowić się nad mocnymi stronami oraz kierunkiem, w którym chciały się rozwijać. Ważne, aby podkreślić, jak już teraz dba o swój rozwój – czy dużo czyta na interesujące go tematy, prowadzi dodatkowe, pozapracowe projekty albo angażuje się w niekomercyjne przedsięwzięcia w grupie specjalistów. Chęć do nauki i bycie na bieżąco w branży, gdzie wszystko dynamicznie się zmienia, są niezwykle istotne.

 

Branża IT ciągle się rozwija. Kogo będą szukać firmy za 2-3 lata?

Biorąc pod uwagę mnogość rozwiązań, z jakich korzystają dzisiejsze przedsiębiorstwa zdecydowanie większym zainteresowaniem będą cieszyć się specjaliści od architektury korporacyjnej oraz integracji systemów IT. Niezmiennie nadal będą poszukiwani kompetentni programiści, testerzy oraz wdrożeniowcy, ponieważ świadomość użytkowników co do wartości rozwiązań IT staje się co raz większa, a to wpływa na decyzję do uruchamiania nowych przedsięwzięć informatycznych.

 

[box type="shadow"]
Fotolia_38224160_Subscription_XXL_miniSzukasz pracy w IT? < Sprawdź oferty pracy tutaj!
 

[/box]

 

Oceń artykuł