Porady Rozmowa kwalifikacyjna Czy istnieje uniwersalny strój na rozmowę o pracę?
19.02.2014  | 3 min czytania

Czy istnieje uniwersalny strój na rozmowę o pracę?

19.02.2014  | 3 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(2)

Każdy artykuł na temat stroju na rozmowę kwalifikacyjną powie Ci to samo: ubierz się odpowiednio do obowiązującego w firmie dress code'u. A co jeśli nie mam o tym pojęcia? Cóż, przykro nam, ale jesteś w dość trudnej sytuacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej rekruter podświadomie oceni Cię w ciągu pierwszych 10 sekund rozmowy. Razem z portalem Zalando radzimy, jak dobrać strój, a czego zdecydowanie unikać. Uwaga – przyszykuj się na łamigłówkę!

Najprostszym sposobem na rozwiązanie Twojego problemu byłby telefon do działu HR i pytanie wprost, jaki dress code obowiązuje w firmie. Jeśli nie jest to możliwe, działaj inaczej. Przede wszystkim weź pod uwagę stanowisko, na które aplikujesz oraz profil firmy.

Jeśli jest to bank, urząd czy jakiekolwiek stanowiska związane z obsługą klienta, zadanie jest proste: im bardziej elegancko i profesjonalnie, tym lepiej. W takim wypadku garnitur w ciemnym (np. grafitowym czy granatowym) kolorze, jasna koszula i obowiązkowo ciemniejszy krawat, będą idealne. Panie natomiast powinny wybrać garsonkę ze spódnicą o długości około kolana, zakryte buty oraz jasną bluzkę z kołnierzykiem.

Jeśli aplikujesz na mniej formalne stanowisko, niezwiązane z obsługą klienta, możesz trochę spuścić z tonu. Niestety zła wiadomość dla panów jest taka, że nawet w tym wypadku nie powinni rezygnować z garnituru, ale za to mogą wybrać egzemplarz mniej "sztywny", z lżejszego materiału i w ciekawszym kolorze niż szarość czy granat. Panie natomiast wybrać mogą sukienkę czy elegancką spódnicę i bluzkę, pamiętając jednak cały czas o odpowiedniej długości i niezbyt dużych dekoltach.

Totalna dowolność zaczyna się dopiero przy stanowiskach związanych z branżą mody oraz wszelkimi zajęciami kreatywnymi. Tutaj garnitur i styl biznesowy są raczej niemiło widziane. Możesz więc pozwolić sobie na małe szaleństwo pod postacią ciekawszych kolorów i wzorów, a nawet nietypowych krojów. Cały czas miej jednak na uwadze, że chcesz zostać zapamiętanym jako profesjonalista, a nie dziwak z vintage shopu. Poprzez strój zaprezentuj więc swoją kreatywność i spraw, by był on Twoją wizytówką, ale nie zapominaj o elegancji i dobrej prezencji. Nie masz pomysłu jak to zrobić? Inspiracje możesz znaleźć na przykład na Zalando.

Wybieraj

  • eleganckie, klasyczne kroje;
  • schludne, czyste i niepowyciągane ubrania;
  • buty zakrywające palce i pięty;
  • panie: koniecznie rajstopy.

Zapomnij o:

  • sandałach;
  • krzyczących dodatkach;
  • dużych dekoltach i spódnicach mini;
  • t-shirtach, shortach, bluzach etc.

Zapewne zmartwimy Cię pisząc, że idealny, uniwersalny strój nie istnieje i wszystko zależy od tego dokąd na rozmowę się wybierasz. Pamiętaj jednak, że zawsze lepiej jest być ubranym zbyt elegancko, niż niechlujnie. Dla panów odpowiednim strojem będzie więc stylowy garnitur oraz koszula z krawatem, który w razie czego szybko można ściągnąć i wsadzić do kieszeni. U kobiet sprawdzi się sukienka lub komplet składający się ze spódnicy i marynarki. Nie przesadzaj z dodatkami, zadbaj o nienaganne maniery, w razie wpadki obróć sytuację w żart, a z pewnością na rozmowie o pracę zrobisz dobre pierwsze wrażenie.

Inspiracje dla Pań: 

Nowoczesny Kv2 Klasyczny Kv2

 

Inspiracje dla Panów:

Nowoczesny Mv2 Klasyczny Mv2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Wy jak najczęściej ubieracie się na rozmowę o pracę?

 

Oceń artykuł