Porady Rozmowa kwalifikacyjna Co zrobić, jeśli wciąż odpadasz na drugim etapie rekrutacji?
13.07.2017  | 5 min czytania

Co zrobić, jeśli wciąż odpadasz na drugim etapie rekrutacji?

13.07.2017  | 5 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(4)

Brak odpowiedzi na wysyłane aplikacje rekrutacyjne jest bez wątpienia dla kandydata frustrujący. Bywa jednak i tak, że telefon z zaproszeniami na spotkania ciągle dzwoni, ale… nic z tego nie wynika. Co ma więc zrobić osoba, która jest zapraszana na rozmowy rekrutacyjne, ale regularnie odpada na drugim lub trzecim etapie procesu? Oto kilka rad.

 

Milczenie ze strony rekruterów i brak zaproszeń na spotkania może być spowodowane błędami w CV. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy dołożyć wszelkich starań, by nasz życiorys zwyczajnie… zwalał z nóg.

 

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli jesteśmy za rozmowy zapraszani, ale… nie przechodzimy dalej.

 

Nie bój się prosić o feedback rekrutera

Jeśli kandydat odpada na drugim czy trzecim etapie rekrutacji i ta sytuacja powtarza się, ważne jest, aby dowiedzieć, co jest każdorazowo powodem  odrzucenia – radzi Justyna Ciećwierz, coach kariery i indywidualny trener rozwoju zawodowego. Warto zatem wprost podczas rozmowy telefonicznej czy wymiany maili z rekruterem zapytać, co zadecydowało o odrzuceniu naszej kandydatury. A powody mogą być różne – na przykład zbyt wysokie oczekiwania finansowe, zbyt małe doświadczenie w kluczowym dla firmy obszarze lub zbyt wąska albo szeroka specjalizacja. Znając je będzie nam łatwiej przygotować się do kolejnej rozmowy, dopracować nasze odpowiedzi czy zweryfikować oczekiwania. - Nawet, jeśli nie zawsze otrzymamy jasną odpowiedź, to dobrze jest o nią prosić. Pamiętajmy też, aby zawsze starać się pozostawić pozytywne wrażenie na przyszłość, nawet jeśli zostaliśmy odrzuceni z procesu – dodaje Justyna Ciećwierz. Nigdy nie wiadomo, czy nie spotkamy się z rekturetem przy okazji innej rekrutacji, do innej firmy.

 

Pytania, jakie warto zadać… sobie

Kiedy znamy już stanowisko firmy warto też poświęcić chwilę na analizę rozmowy rekrutacyjnej i sprawdzenie, czy nie popełniamy najpopularniejszych błędów, których dopuszczają się kandydaci. Warto zastanowić się nad tym co, podczas spotkań mówi o nas nasza mowa ciała i czy potrafimy się dobrze zaprezentować rektruterowi.

 

- Zachęcam kandydatów do zadania również sobie kilku pytań, które pozwolą sprawdzić dlaczego rekruterzy regularnie odrzucają naszą kandydaturę – dodaje Justyna Ciećwierz. Do tych najważniejszych, rekomendowanych przez coacha kariery należy m.in.

  • Czy jesteś dopasowany osobowościowo do zespołu i firmy do której aplikowałeś? – Pamiętaj, pracodawcy nie chcą zatrudniać nudziarzy, a podczas rozmów poszukują osoby, która charakterologicznie wpisze się w kulturę organizacyjną firmy i działu, do której aplikują.
  • Czy potrafisz dobrze rozpoznać sytuację rozmówcy i potrzeby firmy w trakcie rozmowy? –  Podczas rozmowy rekrutacyjnej powinniśmy umieć przyjąć perspektywę pracodawcy i prezentować swoją kandydaturę bezpośrednim odniesieniu do potrzeb firmy, do której aplikujemy.
  • Jak radzisz sobie ze stresem, który może być większy na dalszych etapach rekrutacji? O tym jak radzić sobie ze spoconymi dłońmi, nerwowym głosem czy nawet zawrotami głowy przeczytasz tutaj. Zdenerwowanie może sprawiać, że wypadasz dużo gorzej niż mógłbyś, dlatego warto nauczyć się panować nad stresem.

 

Jak zaprezentować siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? 4 proste sposoby.

 

Oceń artykuł