Porady Rozmowa kwalifikacyjna Chcesz dostać pracę? Tych rzeczy nie rób!
24.01.2014

Chcesz dostać pracę? Tych rzeczy nie rób!

24.01.2014
Autor wpisu Pracuj.pl

Two people listening to man. Woman with attention and man with bored face.Idziemy na rozmowę, pozornie wszystko poszło dobrze, ale … dostajemy odpowiedź negatywną i nowa praca przechodzi nam koło nosa. Znalazł się ktoś lepszy? Być może. Moje doświadczenie i kompetencje nie były odpowiednie? Tak się zdarza. Na rozmowie wydarzyło się coś, co zraziło do mnie rekrutera? Też tak może być. Dlatego warto wiedzieć, na co HR-owcy zwracają uwagę, rozmawiając z kandydatem do pracy w ich firmie i decydując, czy pasuje on na dane stanowisko.

 

Ankieta przeprowadzona przez serwis Career Builder pokazała, że stanowcza większość rekrutujących decyduje, czy osoba pasuje na obsadzane stanowisko już podczas pierwszych 15 minut rozmowy – część nawet w czasie pierwszych pięciu. Czy można wywrzeć złe wrażenie w tak krótkim czasie, kiedy większość pytań w ogóle nie padło? Okazuje się, że tak.

 

Nie róbcie tego na rozmowie

W badaniu HR-owcy wskazali błędy, które od razu wpływają negatywnie na nasz wizerunek i mogą wykluczyć nas z procesu rekrutacyjnego. Wyjątkowo źle widziane jest, gdy kandydat:

  1. wygląda na niezainteresowanego rozmową
  2. nieodpowiednio się ubrał
  3. jest arogancki
  4. negatywnie wypowiada się o obecnym lub byłym pracodawcy (więcej na temat poruszania się po tym delikatnym temacie: http://kariera.pracuj.pl/rekrutacja/dlaczego-chce-panipan-zmienic-prace)
  5. odbiera telefon albo pisze smsy
  6. nie ma pojęcia o firmie albo stanowisku, na jakie aplikuje
  7. nie podaje konkretnych przykładów
  8. nie zadaje dobrych pytań
  9. mówi zbyt wiele rzeczy związanych z życiem prywatnym
  10. zadaje rekrutującemu osobiste pytania

Poza oczywistościami takimi jak odpowiedni strój czy wyłączenie komórki podczas rozmowy, warto tutaj zwrócić uwagę także na aspekty, które często mogą nam umknąć. Dla osób z którymi rozmawiamy bardzo istotne są konkretne przykłady z zawodowego życia, które popierają nasze doświadczenie czy przypisywane sobie kompetencje. Dlatego przed rozmową warto takie case’y sobie przygotować – w nerwach mogą nam one umknąć z pamięci, kiedy będziemy starali je sobie przypomnieć na bieżąco. Twierdzisz, że jesteś kreatywna/kreatywny? Przygotuj opis projektu opartego na Twoim pomyśle, który był innowacją na rynku albo w firmie.

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać, są dobre pytania do przyszłego pracodawcy. Każdy, kto poważnie traktuje myśl o pracy w danej firmie, chce wiedzieć, jak będzie wyglądała jego codzienna praca, z kim będzie współpracował, jak się rozwinie i w jakich projektach będzie mógł uczestniczyć. Nie zapominajmy, że rozmowa jest nie tylko dla pracodawcy, ale i dla nas – my również powinniśmy ocenić, czy pasujemy do tego stanowiska i tej organizacji. Zadając właściwe pytania, pokażemy nasze odpowiedzialne nastawienie do pracy i poważne podejście do tej rekrutacji.

Niektórzy mają fantazję…

Wśród aspektów, które są bardzo ważne w pierwszej ocenie kandydata, HR-owcy wskazali także mowę ciała. Negatywnie postrzegany może być brak kontaktu wzorkowego, uśmiechu, wiercenie się na krześle czy nerwowe bawienie się przedmiotami na stole.

Są jednak i takie sytuacje, gdzie zbyt słabe uściśnięcie dłoni to pikuś. Kandydaci potrafią zachowywać się naprawdę … dziwnie. Rekruterzy podają takie przykłady, jak przyjście na rozmowę w stroju do biegania (po spotkaniu kandydat wybierał się pobiegać), udawanie bohatera Star Treka czy przyniesienie albumu z rodzinnymi zdjęciami. Chociaż nas zdecydowanie najbardziej zaskoczyła opowieść HR-owca, któremu potencjalny pracownik podpalił gazetę, reagując w ten sposób na prośbę o zrobienie wrażenia na rozmówcy. Cóż można powiedzieć – takie pomysły także odradzamy :).

Więcej o dziwacznych zachowanych kandydatów na rozmowach możecie przeczytać tutaj: http://kariera.pracuj.pl/rekrutacja/czesc-mamo-jestem-na-rozmowie

 

Jak przygotować się do rozmowy o pracę – w pigułce:

5 sposobów na rozmowę o pracę



 

Oceń artykuł