Porady Rozmowa kwalifikacyjna Cechy charakteru, których nie lubią rekruterzy
06.10.2018  | 6 min czytania

Cechy charakteru, których nie lubią rekruterzy

06.10.2018  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Decyzja rekrutera w sprawie przyjęcia lub odrzucenia kandydatury zależy nie tylko od Twoich kwalifikacji i doświadczenia. Znaczenie ma również Twój wizerunek oraz to, jak się zachowujesz. Jeśli jesteś nieuczciwy lub zbyt pewny siebie, nie wywrzesz korzystnego wrażenia.

Dobry pracownik to osoba kulturalna, aktywna i zaangażowana. Jeśli zależy Ci na tym, żeby otrzymać wymarzoną posadę, wyeliminuj cechy, takie jak:

  • Niepunktualność

Masz jedną szansę, by wywrzeć korzystne pierwsze wrażenie. Może ją przekreślić np. niepunktualność. Nie przychodząc na umówioną godzinę, na dodatek bez powiadomienia o przyczynie spóźnienia, okazujesz brak szacunku. Zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które utrudniają pojawienie się o wyznaczonej godzinie. Warto jednak wyjść odpowiednio wcześniej, by zyskać zapas czasu.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

  • Skłonność do przerywania

Wchodzenie rozmówcy w słowo jest irytujące. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, poczekaj na odpowiednią chwilę, by je wyrazić. Aby skutecznie się komunikować, trzeba wysłuchać, co rozmówca ma do powiedzenia. Gdy sprawa jest wyjątkowo ważna, daj znać (np. gestem), że chciałbyś coś powiedzieć.

8 kroków do skutecznej komunikacji w firmie

  • Brak uwagi

Skuteczna komunikacja polega nie tylko na mówieniu, ale również na słuchaniu. Ważne, żebyś podczas spotkania interesował się tym, co mówi Twój rozmówca. Możesz np. zadawać pytania uściślające. Dzięki temu nie będziesz prosił o informacje, które zostały już podane i zaprezentujesz się jako ktoś uważny i komunikatywny.

  • Arogancja

Co to znaczy „arogancki”? Takie określenie pasuje do osoby, która jest zbyt pewna siebie i zachowuje się z ostentacyjnym lekceważeniem. Arogancja uniemożliwia budowanie relacji opartych na szacunku i empatii. W pracy niezbędna jest pokora, dzięki której można się uczyć i wyciągać wnioski z popełnionych błędów.  

  • Ignorowanie zasad

Przygotowanie do spotkania z rekruterem polega m.in. na poznaniu dress code’u panującego w firmie. Ubiór adekwatny do sytuacji umożliwia budowanie wizerunku profesjonalisty.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – strój letni i zimowy

Liczy się również odpowiednie słownictwo. W relacjach służbowych należy unikać wulgaryzmów i wyrażeń potocznych.

  • Nieuczciwość

Ważne, aby być szczerym w relacji z przyszłym pracodawcą. Kłamstwo w CV może sprawić, że zaprezentujesz się jako osoba niewiarygodna. Podawanie nieprawdziwych informacji pociąga za sobą również poważniejsze konsekwencje.  

Konsekwencje podawania nieprawdziwych informacji w CV

  • Brak zaangażowania i inicjatywy

Jeśli wydajesz się niezainteresowany tym, co mówi rekruter lub nie zadajesz pytań dotyczących stanowiska, prawdopodobnie nie zostaniesz przyjęty do pracy. Zanim złożysz aplikację, zastanów się, czy oferta, na którą odpowiadasz, jest dla Ciebie atrakcyjna.

O co pytać pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej?

Własna inicjatywa – jak wykazać się na rozmowie rekrutacyjnej

Oceń artykuł