Porady Rozmowa kwalifikacyjna Autoprezentacja PowerPoint – kiedy i jak ją wykonać?
22.05.2017  | 4 min czytania

Autoprezentacja PowerPoint – kiedy i jak ją wykonać?

22.05.2017  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Istnieje wiele zasad, zgodnie z którymi powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna. Prezentacja w PowerPoincie to wymóg, który dla rekruterów stanowi czasem pierwszy krok w procesie selekcji kandydatów. Sprawdź, czym charakteryzuje się prezentacja na rozmowę kwalifikacyjną i jak wykorzystać możliwości, które daje nam PowerPoint.

Z artykułu dowiesz się:
• Kiedy należy stworzyć autoprezentację?
• Jak się zabrać do tworzenia prezentacji na rozmowę kwalifikacyjną?
• O jakich elementach nie można zapomnieć w autoprezentacji?
• Jakie znaczenie ma wygląd na autoprezentacji?

Autoprezentacja rozmowa kwalifikacyjna w specjalnym wydaniu

Dlaczego potencjalny pracodawca oczekuje od nas wykonania autoprezentacji i wygłoszenia jej na rozmowie kwalifikacyjnej? Podstawowy powód to chęć zweryfikowania tego, czy radzimy sobie z wystąpieniami publicznymi. W trakcie realizacji takiego zadania pokazujemy, że potrafimy panować nad stresem, że jesteśmy pewni siebie i że umiemy w odpowiedni sposób przekazywać informacje. W trakcie autoprezentacji bowiem samodzielnie dobieramy przedstawiane treści, podczas gdy w ramach rozmowy kwalifikacyjnej odpowiadamy na pytania zadawane przez rekrutera.

| Recepta na zawodową pewność siebie

Wyłonienie jednego, najlepszego kandydata spośród tłumu chętnych może sprawiać nie lada trudności. Dlatego pracodawcy zazwyczaj proszą osoby aplikujące na dane stanowisko o wykonywanie różnych zadań czy testów. Na wyraźne życzenie rekrutera tworzymy czasem prezentację PowerPoint na własny temat. Taki wymóg bywa wymieniony już w treści oferty pracy. Zignorowanie tego zadania i niewykonanie go może sprawić, że nasza kandydatura zostanie automatycznie odrzucona – ze względów formalnych.

| Czy wiesz, jak skutecznie szukać pracy? Podpowiadamy!

Prezentacja na rozmowę kwalifikacyjną – jak się do niej zabrać?

Autoprezentację wykonuje się zwykle w formie slajdów w programie PowerPoint. Można powiedzieć, że jest to CV w formie graficznej. Oczywiście jednym z najważniejszych elementów jest więc treść takiej prezentacji. Bywa, że jest ona podyktowana wymogami danego stanowiska. Czasem jednak mamy w niej po prostu w interesujący sposób przedstawić dane, które zawarliśmy w CV. Nie możemy jednak dokładnie powtórzyć tego, o czym pisaliśmy w życiorysie – ważny jest tu właściwy dobór informacji. Dbajmy o to, aby struktura wypowiedzi była czytelna. Przedstawmy krótko swoje doświadczenie zawodowe, kompetencje oraz najważniejsze osiągnięcia.

| Dlaczego pierwsze wrażenie jest tak ważne? Sprawdź!

Prezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej – kluczowe elementy

Oprócz bardziej szczegółowych zasad tworzenia autoprezentacji warto zwrócić uwagę na kilka ogólnych prawideł. Zanim zaczniemy tworzyć slajdy w PowerPoincie, odpowiedzmy sobie na parę podstawowych pytań. Ustalmy, jaki jest cel naszego wystąpienia i co chcemy w nim przekazać. Możemy też spisać tekst wystąpienia towarzyszącego prezentacji, aby poczuć się pewniej. Duże znaczenie mają również ograniczenia czasowe. Ważne jest to, by wiedzieć, czy nasze wystąpienie ma trwać 5, czy 25 minut. Dysponując niezbędnymi informacjami, możemy przystąpić do pracy.

| Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Oto 7 rzeczy, które musisz zrobić

Styl wypowiedzi oraz dobór słownictwa powinny być dostosowane do poziomu słuchaczy i do sytuacji. Unikajmy wyrażeń potocznych i posługujmy się poprawną polszczyzną. Bardzo istotne jest też dopracowanie graficzne prezentacji w PowerPoincie. Slajdy powinny znajdować się na tym samym tle. Stosujmy jeden krój czcionki w całym dokumencie – ważne jest to, aby nie był on zbyt wymyślny i posiadał polskie znaki. Nie nadużywajmy efektów! Bazujmy na fotografiach, a tekst zamieszczajmy w skrótowej, hasłowej formie.

| Jak opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

 Wygląd a autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej

W trakcie prezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej liczy się również nasz wygląd. Powinien on być schludny i profesjonalny. Zazwyczaj polega to na wyborze oficjalnego, czystego stroju, a kobiety dodatkowo stosują także delikatny makijaż. Dzięki temu można zbudować pozytywny wizerunek w oczach przyszłego pracodawcy i pokazać, że umiemy odpowiednio się zachować. Sprawdź więc, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, i zrób świetne wrażenie na rekruterze. Wymarzona praca znajduje się już w zasięgu ręki!

Oceń artykuł