Porady Rozmowa kwalifikacyjna Assessment Center – jak się przygotować?
26.06.2018  | 4 min czytania

Assessment Center – jak się przygotować?

26.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Sesja Assessment Center, przeprowadzona przez przeszkolonych rekruterów, pozwala ocenić praktyczne zdolności kandydata do pracy. Przygotuj się do tego etapu rekrutacji – bądź wypoczęty i zaangażuj się w zadania.

Co to jest Assessment Center?

Assessment Center to skuteczny sposób na sprawdzenie potencjału oraz umiejętności kandydata starającego się o pracę. Podczas wieloetapowego procesu symulowane są warunki, z jakimi na co dzień spotykają się pracownicy na różnych stanowiskach. Wykwalifikowani rekruterzy – asesorzy - obserwują zachowania kandydatów, analizują ich działanie oraz osiągane rezultaty pracy. Spośród wszystkich uczestników wybiera się osobę, która najlepiej poradziła sobie z zadaniami oraz wykazała się odpowiednimi zdolnościami do wykonywania pracy. Asesorzy działają w różnych miastach, m.in. w assessment center Warszawa, w Poznaniu czy Krakowie.

5 błędów, których lepiej unikać podczas sesji Assessment Center

Kiedy przeprowadza się sesję Assessment Center?

Sprawdzanie potencjału i kwalifikacji zawodowych przy wykorzystaniu AC odbywa się głównie podczas rekrutacji na stanowiska:

 • kierownicze – sprawdza się, czy kandydat potrafi kierować grupą, jak radzi sobie z rozwiązywaniem problemów;
 • specjalistyczne – testy związane są ze znajomością systemów i/lub urządzeń specjalistycznych, analizą umiejętności niezbędnych na stanowisku;
 • wykonawcze – kandydat powinien wykazać się umiejętnością pracy w zespole, zdolnościami manualnymi i zdolnością do wykonywania pracy (np. przy produkcji)  - w odpowiednim tempie i z zachowaniem staranności.

Jak przebiega sesja Assessment Center?

Jak przygotować się do Assessment Center?

Podczas sesji możesz otrzymać do wykonania kilka zróżnicowanych zadań. Będą one polegały m.in. na wcielaniu się w rolę managera, na współpracy zespołowej czy też analizowaniu przykładowej dokumentacji firmowej.

Przed spotkaniem:

 • sprawdź szczegółowe informacje o firmie oraz stanowisku, na które aplikowałeś;
 • przyjdź na spotkanie wypoczęty, aby mieć energię do działania i w pełni koncentrować się na zadaniach;
 • sesja Assessment Center jest zwykle czasochłonna. Przygotuj się na spędzenie w firmie kilku godzin.

Podczas spotkania:

 • rozmawiaj z innymi osobami z zespołu, wysłuchaj ich i zanotuj istotne uwagi – mogą okazać się przydatne;
 • angażuj się i starannie wykonuj zadania. Bierne przyglądanie się lub, co gorsza, zajmowanie się telefonem znacznie obniżą Twoje szanse w procesie rekrutacji;
 • indywidualne zadania in-basket segreguj według pilności i ważności. Pokaż rekruterom, że potrafisz delegować polecenia innym pracownikom oraz zajmować się najważniejszymi sprawami;
 • wystąpienia indywidualne mają na celu sprawdzenie zdolności komunikacji, analizowania i przekazywania wiedzy oraz odporności na stres. Asesorzy będą oceniać interakcje z widzami, dlatego staraj się odpowiadać na pytania uczestników i nie mówić zbyt szybko. Patrz na swoich słuchaczy zamiast w notatki lub sufit;
 • case study wymagają analizy dokumentacji firmowej. Zwracaj uwagę na szczegóły, notuj wnioski i staraj się znaleźć rozwiązanie problemów.

Oceń artykuł