Porady Rozmowa kwalifikacyjna Aplikacja wysłana – i co dalej?
02.04.2014

Aplikacja wysłana – i co dalej?

02.04.2014
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Fotolia_45043387_Subscription_XXL_lekkiSzykujesz dokumenty, klikasz „aplikuj” i … cisza. Oczekiwanie na odpowiedź od firmy to czas, który może się dłużyć. Co zrobić, by go owocnie wykorzystać? Jak długi okres oczekiwania na odpowiedź od firmy to dzisiaj norma? Sprawdź!

Rekrutacja to złożony proces i rzadko zdarza się, że firmy potrzebują mniej niż miesiąca na rozpatrzenie zgłoszeń wszystkich potencjalnych kandydatów. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

 

 

 

Pamiętaj, że:

  • Proces rekrutacji zazwyczaj trwa od miesiąca do nawet pół roku.
  • Rekrutacja może mieć wiele etapów.
  • Rekruterzy przeglądają nawet kilka tysięcy aplikacji, które spływają w odpowiedzi na dane ogłoszenie.

Jak długo czekać na odpowiedź? Kiedy lepiej wyzbyć się złudzeń? To wszystko zależy - od przedsiębiorstwa, jego standardów, ale też stanowiska, na które się aplikuje.

Zwykle kandydaci dostają informację po dwóch tygodniach od udziału w rekrutacji – mówi Urszula Zając-Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj. Może się jednak zdarzyć, że otrzymamy wiadomość dopiero po kilku miesiącach, jeśli rekrutacja była prowadzona na szeroką skalę.

 

Nie czekaj bezczynnie!

Okres oczekiwania na odpowiedź wybranej firmy to czas, który warto efektywnie wykorzystać. Szczególnie, że niekoniecznie akurat tę wymarzoną pracę dostaniemy – nie zapominajmy, że nieustannie warto być na bieżąco z nowymi ofertami, zwiększając w ten sposób swoje szanse na szybkie znalezienie pracy. Jak to zrobić?

 

Co jeśli nie możemy czekać?

Zdarza się i tak, że jednocześnie aplikujemy do kilku firm i od decyzji jednej z nich uzależniamy np. przyjęcie oferty innej. Wtedy tym bardziej czas jest dla nas ważny. Czy możemy w jakiś sposób wpłynąć na rekrutera?

Warto podczas rozmów kwalifikacyjnych dopytywać, kiedy możemy się spodziewać odpowiedzi. Najlepiej takie rzeczy wyjaśniać sobie na samym początku. Leży to w interesie zarówno kandydata, jak i pracodawcy. Jeżeli mamy jakieś konkretne plany, np. wyjazd za granicę, oferta z konkurencyjnej firmy – możemy poprosić o przyspieszenie decyzji – mówi Urszula Zając-Pałdyna.

 

Oceń artykuł