Porady Rozmowa kwalifikacyjna Abstrakcyjne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przykłady
27.06.2019  | 4 min czytania

Abstrakcyjne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przykłady

27.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Wizja rozmowy z potencjalnym pracodawcą może wzbudzać w nas różne emocje. Mimo obaw warto zachować spokój i opanowanie. W obliczu abstrakcyjnych pytań wykaż pozytywne nastawienie i nie ujawniaj swojego zaskoczenia. 

Nie zwlekaj z odpowiedzią

W nieszablonowych pytaniach od rekrutera chodzi zazwyczaj o sprawdzenie naszej kreatywności i zdolności myślenia w stresujących sytuacjach. Niektóre mogą wydawać się nam absurdalne, abstrakcyjne i niepotrzebne - jednak to one nierzadko weryfikują, czy nadajemy się do określonej pracy. Oto  przykłady pytań, w którym liczy się przede wszystkim szybka reakcja:

 • Dlaczego pingwiny nie latają?
 • Dlaczego węże nie mają uszu?
 • O czym rozmawia dynia z ptysiem?

Odpowiadając, należy wykazać się sprytem – rekruter nie chce poznać merytorycznej odpowiedzi, a wybadać, jak radzimy sobie z problemową sytuacją. Pokażmy mu, że potrafimy zachować zimną krew i podajmy szybką odpowiedź – mniej lub bardziej realną. 

Wczuj się w daną postać 

Pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą dotyczyć wcielania się w różne postaci, chociażby z bajek. Przyszły pracodawca chce przede wszystkim sprawdzić nasze cechy osobowości. 

 • Gdybyś mógł być superbohaterem, kogo byś wybrał?
 • Gdybyś mógł zostać kimkolwiek innym, na kogo byś się zdecydował?
 • Gdybyś mógł być zwierzęciem, to jakie byś wybrał?

Odpowiadając na powyższe pytania, wciel się w postać, która posiada cechy przydatne na danym stanowisku pracy. Zawsze możesz powiedzieć, że gdybyś mógł być kimś innym, to wybrałbyś pracownika firmy, do której właśnie aplikujesz. Taka odpowiedź na pewno zaskoczy i zadowoli pytającego. 

Nietypowe i zaskakujące pytania – sprawdź, co chcą wiedzieć znane firmy

Podaj jak najwięcej odpowiedzi

Abstrakcyjne pytania wymagają wyjątkowo kreatywnego myślenia. Wiele z nich odnosi się do cech danego przedmiotu i możliwości jego zastosowania:

 • Wymień jak najwięcej zastosowań zapałki
 • Po co psom ogon? Wymień chociaż trzy funkcje
 • Do czego możemy wykorzystać słomkę? 

Pamiętaj, by zawsze podawać jak najwięcej przykładów, chyba że rekruter wyraźnie zaznaczy konkretną liczbę. Pokaż mu, że potrafisz niestandardowo myśleć – niektóre z odpowiedzi mogą być naprawdę abstrakcyjne. 

Udowodnij, że umiesz rozmawiać z ludźmi

Kolejne pytania, które mogą pojawić się podczas rozmowy o pracę, również dotyczą wcielania się w role. Rekruter chce sprawdzić, czy potrafisz w umiejętny sposób wytłumaczyć daną kwestię swojemu rozmówcy.

 • Jakbyś mi wytłumaczył, jak ugotować omlet?
 • W jaki sposób wytłumaczysz dziecku, czym jest moda?
 • Wyjaśnij pojęcie „bazy danych” w taki sposób, by było zrozumiane przez 6-latka.

Tutaj musisz pamiętać o używaniu słownictwa zrozumiałego dla odbiorcy. Zupełnie inaczej dyskutuje się z dorosłym, a inaczej z dzieckiem, dlatego wykaż się umiejętnością wcielania w rolę.

Aby dobrze wypaść na rozmowie, warto również zadać kilka pytań rekrutującemu: 

Lista pytań, które warto zadać pracodawcy podczas rekrutacji

Uśmiechaj się, a nawet zażartuj 

Zagadnień, które mogą Cię zaskoczyć podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą, jest naprawdę wiele. Przede wszystkim pamiętaj, by nie dać się sprowokować – na wiele z nich nie ma jednej odpowiedzi, dlatego każda Twoja propozycja może okazać się ciekawa. Wykorzystaj swoje poczucie humoru i kreatywność, gdyż dzięki nim jesteś w stanie wybrnąć z sytuacji. Powodzenia!

Oceń artykuł