Kto pyta, nie błądzi. Sprawdź o co warto zapytać rekrutera i jakie pytania zadać… samemu sobie, przygotowując się do spotkania z potencjalnym przyszłym pracodawcą.
Pytania do rekrutera
Warto zadać je już podczas pierwszego kontaktu telefonicznego, kiedy headhunter czy osoba prowadząca rekrutację zaprasza Cię na spotkanie. Te podstawowe, techniczne pytania pokażą rozmówcy, że poważnie podchodzisz do rozmowy rekrutacyjnej i chcesz się do niej właściwie przygotować.
- Kto będzie prowadził spotkanie? Spotkanie może prowadzić rekruter (zewnętrzny lub wewnętrzny), Twój przyszły potencjalny szef, członek zespołu lub … wszystkie osoby na raz. Dobrze jeśli wcześniej będziesz świadomy z kim będziesz rozmawiać. Dużo łatwiej będzie Ci się przygotować do takiego spotkania.
- Czy powinienem wiedzieć coś nt. formy spotkania? Warto dopytać, czy rozmowa może przybrać nietypową formę. Inaczej będziesz przygotowywać się do zwykłej rozmowy, inaczej do rozmowy wideo, a jeszcze inaczej do assessment center czy do panelu dyskusyjnego ze współkandydatami.
- Ile czasu powinienem zarezerwować sobie na spotkanie? Na pewno nie chcesz nerwowo patrzeć na zegarek w połowie rozmowy i denerwować się, że jesteś spóźniony.
- Co powinienem mieć ze sobą na spotkaniu? Jeśli aplikujesz na stanowisko związane z grafiką czy architekturą, przyszły pracodawca może chcieć zobaczyć Twoje dotychczasowe projekty, specjalista ds. marketingu może pochwalić się przykładami najciekawszych kampanii, a dziennikarz – artykułami.
- Gdzie odbędzie się spotkanie? Czy powinienem wiedzieć coś nt. dojazdu do biura i możliwości zaparkowania? Spóźnienie na spotkanie spowodowane nieznajomością topografii okolicy czy zbyt długim poszukiwaniem miejsca parkingowego to ostatnia rzecz jakiej Ci trzeba przed rozmową o pracę. Właśnie dlatego, szczególnie jeśli okolica jest dla Ciebie nowa, dopytaj o szczegóły związane z dojazdem rekrutera.
O co zapytać siebie samego?
Przygotowując się do rozmowy, warto zadać też kilka pytań samemu sobie. Oto kilka z nich:
- Czy potrafisz w prosty i klarowny sposób udowodnić, że posiadasz doświadczenie i kwalifikacje, o których pisałeś w CV? Na pewno poświęciłeś sporo czasu, aby Twoje CV było idealne. Dostosowałeś je do oczekiwań pracodawcy opisanych w ogłoszeniu o pracę, dopilnowałeś by było jasne, czytelne i merytoryczne. Zastanów się jednak, czy potrafisz o swoim doświadczeniu i kompetencjach … opowiedzieć w równie jasny, czytelny i merytoryczny sposób. Zastanów się wcześniej, o których projektach, inicjatywach, wyzwaniach, trudnościach chcesz opowiedzieć rekruterowi – dzięki temu, nie będziesz musiał wymyślać ich na gorąco.
- Czy na pewno posiadasz wszystkie umiejętności i kwalifikacje, o których pisano w ogłoszeniu rekrutacyjnym? Podobno nie ma kandydatów idealnych. O tym, że warto aplikować na stanowiska, nawet jeśli nie spełniamy wszystkich wymagań, już pisaliśmy. Dobrze jednak mieć świadomość, których kompetencji i umiejętności nam brakuje. Będziemy wiedzieć, co odpowiedzieć, gdy zapyta o nie rekruter.
- Jakie znaczenie potencjalnie nowa praca będzie miała dla Twojej kariery? Na każdy proces rekrutacyjny powinniśmy patrzeć jak na szerszy proces. Dziś aplikujesz na stanowisko specjalisty ds. eventów w małej agencji reklamowej. Zastanów się, czy podejmujesz tę decyzję, ponieważ musisz pilnie zmienić pracę, czy jest to element planu, w którym za kilka- kilkanaście lat będziesz koordynował organizację największego festiwalu muzycznego w Polsce?
- Jakie warunki finansowe będziesz w stanie zaakceptować i na czym Ci jeszcze najbardziej zależy? Zastanów się, na ile jesteś w stanie zejść ze swoich oczekiwań co do pensji i na co w rozmowie chcesz położyć największy nacisk. W rozmowie z rekruterem podkreślaj, na czym jako pracownikowi Ci zależy – czy jest to samodzielność, elastyczny czas pracy czy możliwość realizowania własnych pomysłów.
- Jakie pytania zadasz rekruterowi na koniec rozmowy? Rozmowa rekrutacyjna, jak każda inna rozmowa to dialog, a nie monolog. Powinny brać w niej udział obie strony: rekruter oraz rekrutowany. Warto więc wykorzystać swoją szansę i zapytać rekrutera o istotne dla nas rzeczy (nasze propozycje znajdziecie tutaj).