Zmiana kierunku studiów lub obranej parę lat temu ścieżki zawodowej często kojarzy nam się z porażką i stratą czasu. Jednak obecnie na rynku pracy sprawdzają się nawet najbardziej zaskakujące połączenia wiedzy i doświadczeń. Czy absolwenci kierunków ekonomicznych albo humanistycznych powinni rozwijać swoje kompetencje związane np. z nowoczesnymi technologiami? I jakie zawody mogą okazać się dobrym wyborem na przyszłość?
Zgodnie z danymi udostępnianymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w Urzędach Pracy w ogólnej liczbie absolwentów studiów wyższych objętych bezrobociem około 25% to absolwenci kierunków ekonomicznych i administracyjnych, 15% - kierunków pedagogicznych, ok. 14% - kierunków społecznych, a 8% - innych kierunków humanistycznych.
Czy jest sens, żeby szukający pracy absolwenci tych kierunków inwestowali czas i wysiłek w zdobywanie kompetencji, np. z obszaru nowych technologii? Na pewno warto, by szukający pracy humaniści zainteresowali się nowymi dziedzinami wiedzy, takimi jak np. informatyka społeczna, które pozwolą im dostosować się do coraz bardziej wymagającego rynku pracy, jednocześnie pozwalając na korzystanie z nabytej wiedzy i doświadczeń.
Od zawsze interesowałam się historią, wiec po maturze wybrałam się do instytutu informacji naukowej i studiów bibliologicznych na wydziale historycznym - mówi Barbara Przybysz, specjalista ds. użyteczności interfejsu (UX designer) w średniej wielkości firmie. Po zakończeniu studiów czułam, że pod względem zawodowym nie był to dobry wybór i trzeba zainwestować czas w inne rozwiązania. Zaczęłam się sama dokształcać, poszłam na studia policealne - technik informatyk i w tej chwili, mimo, że cały czas muszę na bieżąco doszkalać, to pracy szukałam maksimum 3 dni. Niestety często się zdarza, że po studiach humanistycznych trudno znaleźć pracę, mimo, że na początku pracujesz za pół darmo. Ale studia na uniwersytecie nauczyły mnie metodologii badawczej, krytycznego spojrzenia na źródła i analizowania ich, co jest bardzo przydatne nawet w mojej obecnej pracy.
Coś dla humanistów
Informatykę społeczną potocznie można nazwać “informatyką dla humanistów”. Łączy ona wiedzę z dyscyplin naukowych takich jak psychologia, ekonomia, socjologia, zarządzanie, antropologia kultury oraz informatyka. Wyposażeni w wiedzę humanistyczną absolwenci wykorzystują ją do tworzenia nowych systemów informacyjnych, narzędzi i algorytmów, które mogą zastosować w pracy lub za ich pomocą realizować cele społeczne.
Wybranie takich studiów drugiego stopnia jak informatyka społeczna wymaga od ludzi determinacji i odwagi - mówi Adam Wierzbicki, prorektor PJWSTK. - Muszą oni powiedzieć „No trudno, studiowałem lingwistykę, pedagogikę, kulturoznawstwo, idę teraz na studia magisterskie z informatyki – nie boję się tego, nauczę się wszystkiego od podstaw”. Przy okazji mają okazję wykorzystać już nabyte kompetencje takie jak wiedza o zjawiskach społecznych - jak je modelować, jak je badać, rozumieć i interpretować, a także posiadane zdolności interpersonalne jak empatia, inteligencja społeczna.
Nauka statystyki przyjemnością
Jak skutecznie rozwijać swoje kompetencje związane chociażby z nowymi technologiami? Zespół projektu „Łamigłówki dla Nomada - metoda uczenia się na miarę XXI wieku” pracuje nad stworzeniem bezpłatnej platformy m-learningowej z kursami i ścieżkami zawodowymi dla humanistów, dostępnej również na urządzeniach mobilnych. Dzięki zastosowaniu zagadek i łamigłówek czy atrakcyjnych multimediów, nauka przedmiotów ścisłych takich jak statystyka, finanse czy bazy danych jest czystą przyjemnością. Wiedza i umiejętności uzyskane w trakcie kursów pozwolą humanistom uzupełnić luki kompetencyjne w dziedzinach takich jak np. informatyka, zarządzanie wiedzą czy przedsiębiorczość.
Zawody przyszłości
Z listy zawodów przyszłości, prognozowanych przez ekspertów rynku pracy, wybraliśmy 8, które wkrótce mogą okazać się szczególnie atrakcyjne dla humanistów.
1. Researcher
Nazywany też menedżerem, brokerem albo selektorem informacji, zajmuje się profesjonalnym wyszukiwaniem informacji w Internecie, archiwach i źródłach osobowych. Potrafi wykonać niestandardowe analizy danych z pomocą własnej wiedzy i narzędzi. Informacje, które wyszukuje dla firm muszą być rzetelnie przygotowane, sprawdzone i opracowane. Researcher potrzebny jest zarówno w branży medialnej, jak i w firmach doradztwa personalnego, gdzie może być początkiem drogi do pracy w dziale HR. Przy dobraniu odpowiedniej specjalizacji rynek dla researcherów jest bardzo szeroki – od branży medycznej, przez technologiczną, kończąc na spożywczej.
2. Dydaktyk medialny
Osoba na tym stanowisku projektuje oprogramowanie umożliwiające e-learning i przenosi wiedzę z książek na bardziej nowoczesne nośniki, takie jak platformy internetowe lub płyty CD. W dobie cyfryzacji jest to zawód, który z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności, jednak wymaga wiedzy i doświadczenia z paru dziedzin jednocześnie. Dydaktyk medialny musi zadbać o oprawę wizualną, wartość dydaktyczną oraz przystępność przekazywanej wiedzy.
3. Animator wolnego czasu
Wbrew pozorom organizacja czasu wolnego nie jest najprostszym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które od spędzania weekendu przed telewizorem wolą odpoczywać aktywnie. Animatorzynajczęściej znajdują zatrudnienie w centrach kultury i rozrywki oraz biurach podróży. Pracuje także z dziećmi, dbając o ich rozwój poprzez zabawę, oraz osobami starszymi, zaszczepiając w nich nowe pasje, prezentując możliwości jakie otwierają przed nimi np. Uniwersytety III wieku.
4. Edukator zdrowia
Tworzy i realizuje strategię rozwiązywania problemów zdrowotnych, często poprzez nauczanie o szeroko rozumianej profilaktyce zdrowia. Edukator zdrowia tworzy nowoczesne programy edukacyjne wdrażane przez media i instytucje zdrowia publicznego tj. zakłady opieki zdrowotnej, szkoły, zakłady pracy, administrację publiczną.
5. Broker wiedzy
Na konkurencyjnym rynku pracy dbanie ciągły rozwój jest dla specjalistów i menedżerów czymś niezbędnym. Podczas poszukiwań na własną rękę odpowiedniej oferty edukacyjnej można mieć jednak wrażenie, że tonie się w ilości ofert, na których przeglądanie nie zawsze jest czas. Ratunkiem w tej sytuacji może być broker edukacyjny – dobiera on dla klienta odpowiednie do jego potrzeb metody kształcenia i rozwoju. Ma dostęp do bazy informacji i stale monitoruje rynek usług edukacyjnych, dzięki czemu może dobrać oferty dostosowane do posiadanych obecnie kwalifikacji, warunków finansowych i komunikacyjnych. Jest też mentorem w sprawach kariery, ścieżki edukacyjnej i może doradzić, jakie kwalifikacje podnieść, by osiągnąć sukces.
6. Organizator pracy wirtualnej
Koordynuje pracę grupy ekspertów dla osiągnięcia wyznaczonego celu. Czuwa nad komunikacją, przepływem informacji, rejestracją zmian wprowadzanych w założeniach projektu, nadzorowaniem realizacji harmonogramów i weryfikacją osiągniętych przez rozproszoną grupę celów. Kiedy zadanie zostanie zakończone, organizator pracy wirtualnej rozpoczyna pracę z nową grupą.
7. Teletutor
Z pomocą coraz większej dostępności Internetu i szybko rozwijającej się techniki rynek edukacyjny wciąż się rozszerza o nowe zawody i możliwości kształcenia. Jedną z nich jest kształcenie szkolne i pozaszkolne na odległość, z kontaktem lub bez kontaktu w czasie rzeczywistym. Tym właśnie zajmuje się teletutor. Oprócz wykształcenia pedagogicznego teletutor, powinien biegle obsługiwać komputer i programy multimedialne oraz sieciowe, by sprawnie organizować telekonferencje, prowadzić wykłady telewizyjne i radiowe, a także przygotowywać multimedialne pakiety edukacyjne.
8. Specjalista zarządzania wiedzą
W wielkich firmach musi być porządek na każdym szczeblu, dlatego tak ważne jest zarządzanie wiedzą. Specjalista ds. zarządzania wiedzą dba nie tylko o infrastrukturę informacyjną firmy, począwszy od poczty e-mailowej czy intranetu, lecz także tworzy nowe kanały informacyjne, ułatwiające nawiązywanie komunikacji oraz dbanie o jakość współpracy między działami i oddziałami firmy. Jego zadaniem jest też dbanie o zmniejszenie barier językowych, geograficznych, a także krytyczna ocena wartości wiedzy organizacji.
Jak podnosić swoje kwalifikacje i przygotowywać się do pracy w nowych zawodach? Warto zajrzeć tutaj http://nomad.pjwstk.edu.pl oraz http://facebook.com/LamiglowkiDlaNomada