Porady Rozmowa kwalifikacyjna Zasady savoir-vivre podczas rozmowy kwalifikacyjnej offline i online
18.05.2022  | 4 min czytania

Zasady savoir-vivre podczas rozmowy kwalifikacyjnej offline i online

18.05.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.75)

Kultura osobista to jeden z filarów życia zawodowego. Twój savoir-vivre będzie oceniany już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli zachowasz się zgodnie z zasadami dobrego wychowania, zadbasz o etykietę biznesową, a także okażesz swojemu rozmówcy szacunek i zbudujesz pozytywną atmosferę, możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas rekrutacji offline i online!

Co znajdziesz w artykule?

• Kultura osobista – przykłady, z których warto czerpać dobry wzór podczas rozmowy o pracę
• Rozmowa kwalifikacyjna przez internet – zanim się rozpocznie, zadbaj o kilka szczegółów
• Brak kultury osobistej – tego lepiej unikaj w trakcie rekrutacji

| Pierwsze wrażenie – czym jest i dlaczego się liczy?

Kultura osobista – przykłady, z których warto czerpać dobry wzór podczas rozmowy o pracę

Spotkanie z rekruterem może zadecydować o Twojej karierze w konkretnej firmie, dlatego niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie. To, jak wypadniesz, ma znaczenie zarówno podczas standardowej rozmowy o pracę, jak i rekrutacji online, która pojawiła się jako nowy standard po rozpoczęciu pandemii koronawirusa. Ciekawostką może być fakt, że w wielu miejscach pracy, gdzie wciąż pracownicy wykonują swoje obowiązki zdalnie lub hybrydowo, rozmowa online jest w dalszym ciągu dobrym sposobem na wstępne poznanie kandydata i ewentualnie zaproszenie go do dalszego etapu rekrutacji. Zatem o co zadbać, kiedy ktoś zaprosi Cię na rozmowę (offline lub online)? Jest kilka kluczowych kwestii, o których należy pamiętać!

  • Bądź punktualny

Spóźnienia są frustrujące, a gdy każesz na siebie czekać, rozmówca staje się coraz bardziej zniecierpliwiony, co działa na Twoją niekorzyść. Jeśli przyjdziesz na spotkanie do biura zbyt wcześnie, postawisz rekrutera w kłopotliwej sytuacji i wprowadzisz już na starcie niepotrzebny niepokój. W przypadku rozmowy online oczywiście obowiązuje taka sama zasada. Najlepiej przygotuj miejsce oraz sprzęt przed umówionym czasem. Włącz odpowiedni program lub aplikację, dzięki której można bez większych problemów porozmawiać z przyszłym pracodawcą. A jeśli nie uda Ci się dotrzeć na miejsce lub połączyć internetowo na czas, kultura osobista wymaga tego, aby poinformować o swoim spóźnieniu czy rezygnacji z rekrutacji.

  • Zadbaj o ubiór adekwatny do sytuacji

Wybór stroju na rozmowę kwalifikacyjną zależy od kilku czynników. Warto uwzględnić np. stanowisko, o które się ubiegasz. Krawat nie zawsze jest obowiązkowym dodatkiem. Duże znaczenie ma również dress code obowiązujący w firmie, do której aplikujesz. Ubiór powinien być dostosowany także do pory roku, pogody czy Twojej sylwetki. Nawet jeśli Twoja rozmowa będzie przeprowadzona online, pamiętaj, aby zaprezentować się schludnie. Wyciągnięta koszulka czy poplamiona bluza dresowa nie są na miejscu – bez względu na to, czy ubiegasz się o posadę w biurze, czy na magazynie. Pewnych norm savoir-vivre w środowisku pracy muszą przestrzegać wszyscy, dlatego stosownym ubiorem będzie np. wyprasowana biała lub jasna koszula oraz klasyczne czarne spodnie bądź spódnica. Pamiętaj również o odpowiednim uczesaniu.

  • Bądź życzliwy i wyraź swoje zainteresowanie

W relacjach – zarówno tych osobistych, jak i zawodowych – ważny jest uśmiech i pogodne usposobienie. Dużą wartość mają przyjazne, drobne gesty. Unikaj złośliwości i słownych przepychanek. Życzliwość zawsze sprzyja budowaniu dobrych relacji. Jeśli rekruter mówi, nie przerywaj mu. Pytania możesz zapisać na kartce i zadać we właściwym momencie. Inny sposób to zasygnalizowanie (np. ruchem ręki, spojrzeniem bądź kliknięciem odpowiedniej ikonki w komunikatorze), że chcesz coś dodać albo uściślić. Pamiętaj też o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego czy kiwaniu głową. To znak, że jesteś osobą zaangażowaną w rozmowę.

| Jak okazać zaangażowanie podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna przez internet – zanim się rozpocznie, zadbaj o kilka szczegółów

Rozmowa video rządzi się swoimi prawami. Choć zasady kultury osobistej w większości pokrywają się z tradycyjną rekrutacją w siedzibie firmy, jest kilka aspektów, które występują wyłącznie w nowym, popandemicznym modelu spotkań z pracownikami. Przygotowania do wirtualnego spotkania to nie tylko poznanie firmy i charakteru stanowiska, o które się ubiegasz. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • Koniecznie przygotuj swój sprzęt elektroniczny

Wcześniej przetestuj m.in. laptop, kamerę internetową czy mikrofon. Sprawdź też internet i zaktualizuj lub pobierz komunikator. Utrudniony kontakt to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz podczas video rozmowy o pracę. Nie zaniedbuj też wyglądu miejsca, w którym zamierzasz przebywać podczas rozmowy. Zrób porządek na biurku i zwróć uwagę na tło, które rekruter będzie widział w trakcie wirtualnego spotkania. Szczegóły mogą zaważyć na końcowej ocenie, a w efekcie zmniejszyć szanse na zatrudnienie w danej firmie. To także element kultury osobistej, który świadczy o Tobie.

  • Zachowaj spokój, gdy pojawią się problemy techniczne

Rekruter, który nie widzi na żywo potencjalnego pracownika, zwraca uwagę na szczegóły, dlatego w przypadku niespodziewanych zdarzeń (np. słabsze połączenie internetowe, zakłócenia sprzętu, nagła aktualizacja oprogramowania) bądź osobą opanowaną i uprzejmą. Tym sposobem wywołasz dobre wrażenie i pokażesz, że radzisz sobie w nagłych i stresujących sytuacjach. Pamiętaj, aby na wszelki wypadek mieć pod ręką komórkę (oczywiście wyciszoną). Gdy utracisz połączenie na komputerze, zawsze możesz szybko spróbować je wznowić na swoim smartfonie.

Rok nowej normalności_badanie Pracuj.pl

  • W trakcie rozmowy online nie mów zbyt szybko

Głośniki po stronie Twojego rozmówcy mogą zaburzyć odsłuch wypowiedzi. Jeśli nie możesz zrozumieć pytań rekrutera, poproś o powtórzenie zdania. Aby w pełni skupić się na rozmowie kwalifikacyjnej video – ogranicz w najbliższym otoczeniu to, co może rozproszyć Twoją uwagę. Zapewnij sobie ciszę i spokój na czas spotkania. Jeśli masz możliwość, zamknij się w osobnym pokoju. W ten sposób unikniesz przerwania rozmowy przez pozostałych domowników.

| Własna inicjatywa – jak wykazać się na rozmowie rekrutacyjnej

Brak kultury osobistej – tego lepiej unikaj w trakcie rekrutacji!

Jeżeli w trakcie spotkania online lub offline będziesz np. coś rysować na kartce albo wpatrywać się w okno, rozmówca może odnieść wrażenie, że go nie słuchasz i nie zależy Ci na posadzie. Takie zachowania mogą też zostać odebrane jako przejaw lekceważenia. Podobne wnioski Twój przyszły pracodawca może wysnuć, jeżeli nie będziesz osobą zaangażowaną w rozmowę. Zdawkowe odpowiedzi czy niezadawanie żadnych pytań mogą sugerować, że nie chcesz dobrze wypaść, a rekrutacji nie traktujesz poważnie.

Z drugiej strony koniecznie uważaj na to, co mówisz. Kolokwializmy i wulgarne wyrażenia wywołują bardzo niekorzystne wrażenie – nie tylko w trakcie rekrutacji. Nie stosuj też sformułowań, których używasz podczas rozmów ze znajomymi, np. „Witam”, „Jak się masz?”. Kierując wypowiedź do rekrutera, zwracaj się per „Pan/Pani”. Przejawem nieprzygotowania i braku kultury osobistej może też być odbieranie telefonu. Jeśli zdarzy się, że zapomnisz wyciszyć komórkę i ktoś zadzwoni do Ciebie w trakcie rozmowy z rekruterem, po prostu przeproś za ten fakt i najlepiej wyłącz telefon, aby już nikt nie rozpraszał Waszej uwagi.

| 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

Oceń artykuł