Porady Rozmowa kwalifikacyjna 8 rzeczy, o które warto zadbać przed rozmową kwalifikacyjną
17.02.2016  | 5 min czytania

8 rzeczy, o które warto zadbać przed rozmową kwalifikacyjną

17.02.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(4)

Skrupulatnie przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanawiasz się, jakie padną pytania i co na nie odpowiesz. Ćwiczysz przed lustrem mowę ciała, a w wolnej chwili czytasz poradnik, jak zachwycić rekrutera. Skupiając się na samej rozmowie, możesz jednak zapomnieć o tym, co będzie działo się przed rozmową. A to właśnie wtedy zaczynasz budować pierwsze wrażenie w oczach potencjalnego pracodawcy.

Rozmowa to duże emocje i stres. W drodze na nią może towarzyszyć Ci roztargnienie i zdenerwowanie. Im wcześniej wszystko zaplanujesz i zapanujesz nad praktycznymi kwestiami, tym większy spokój na samej rozmowie. Podpowiadamy, o czym nie należy zapominać przed przekroczeniem progu sali, w której odbędzie się rozmowa.

1. Wydrukuj ogłoszenie

Warto mieć je ze sobą nawet w drodze na rozmowę. Przypominać sobie jego treść, wymagania, które stawia pracodawca, informacje o firmie. Zdarza się, że kandydaci nie wiedzą dokładnie, z jakim pracodawcą będą rozmawiać, czym zajmuje się organizacja, jak wygląda jej działalność albo na jakie ogłoszenie dokładnie aplikowali! Nie trzeba dodawać, że robi to bardzo złe wrażenie.

2. Zapisz dane rekrutera i kontakt do niego

Numer telefonu do osoby, która będzie Cię rekrutować to z pozoru coś drobnego, a w efekcie bardzo przydatnego, gdy pilnie musimy się skontaktować, poinformować o jakiejś niespodziewanej sytuacji w drodze na rozmowę lub o coś dopytać. Gdy dostajesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie zapytaj o imię i nazwisko osoby, która będzie Cię rekrutować. Zrobisz dobre wrażenia na recepcji, gdy będziesz pytać o konkretnego człowieka, a nie tłumaczyć się, że „ktoś” do Ciebie dzwonił, że masz przyjść, ale w sumie to nie wiesz kto.

3. Zapisz adres siedziby i zaopatrz się w mapę

Spontaniczność i adrenalinę zostaw na inną okazję. Co z tego, że masz dobre CV i przygotowałeś się do rozmowy, skoro nie możesz na nią trafić? Koniecznie oszacuj czas potrzebny na dojazd, uwzględniając ryzyko wystąpienia korków itd. Jeśli w ogóle nie znasz okolicy, odpowiednio wcześniej odszukaj na mapie siedzibę firmy. Warto przygotować się do podróży, bo wyjeżdżając zbyt późno lub błądząc po mieście, możesz skrócić długość rozmowy. Rekruter może mieć mniej czasu i zaplanowane kolejne spotkania. Jeśli jednak wpadka z dojazdem mimo to się zdarzy, pamiętaj o tym, aby zadzwonić do osoby, z którą jesteś umówiony i uprzedzić o spóźnieniu.

4. Poznaj firmowy dress code

Warto wiedzieć, jakie zasady obowiązują u danego pracodawcy. Dzięki temu będziesz mógł swój ubiór dopasować do firmowego dress code`u. Nie będziesz czuć się skrępowany i zdenerwowany, gdy przekroczysz próg budynku i zorientujesz się, że Twój dosyć luźny strój odznacza się na tle pracowników w garniturach i żakietach - albo odwrotnie.

5. Przyjdź na czas

5-7 minut przed spotkaniem – tyle wystarczy, by zrobić dobre wrażenie. Nie warto przychodzić 30 minut przed wyznaczoną godziną rozmowy. Stawia to rekrutera w niezręcznej sytuacji. Ma on jeszcze inne obowiązki, nie jest dostępna sala, w której ma się odbyć rozmowa. Robi się delikatne zamieszanie. Nawet jeśli jesteśmy wcześniej, to lepiej poczekać przed budynkiem firmy, a do siedziby wejść dopiero chwilę przed spotkaniem.

6. Bądź uprzejmy dla pracowników recepcji

Pracownicy recepcji często dzielą się swoimi wrażeniami z rekruterami. Pytają nas, jak wypadli poszczególni kandydaci. W ich pamięci zapadają osoby miłe i kulturalne oraz przeciwnie – aroganccy, zadufani kandydaci i kandydatki mające „muchy w nosie” - opowiada jedna z rekruterek. Dlatego pamiętaj, aby robić dobre wrażenie od pierwszych słów do ostatnich Twoich kroków w firmie.

7. Przyjmij otwartą i spokojną postawę

Chaotyczne ruchy, nerwowe chodzenie po korytarzu, uderzanie palcami o blat stolika, przy którym oczekujemy na rekrut era, siedzenie ze spuszczoną głową i założonymi rękami. Albo bawienie się telefonem lub prowadzenie głośnych rozmów z rodziną, która dopytuje, czy już jesteśmy po spotkaniu z rekruterem. To wszystko utrudnia zbudowanie dobrego, pierwszego wrażenia na otoczeniu. Mimo stresu, w trakcie oczekiwania na spotkanie postaraj się zachować spokój.

8. Interesuj się miejscem, ale bądź naturalny

Są kandydaci, którzy już na wejściu bardzo się starają. Przeglądają firmowe foldery, obserwują otoczenie, szybko nawiązują kontakt. Przemierzając z rekruterem korytarz, zadają pytania, nawiązując do tego, co zaobserwowali. Pomaga to zbudować przyjazną atmosferę. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić ze zbyt swobodnym nastawieniem i na siłę nie próbować zaprzyjaźnić się z rekrutującym. Choć nie zawsze łatwo ją zachowywać w sytuacjach stresujących, najlepiej sprawdza się naturalność.

Oceń artykuł